منشأ بحران هسته ای ایران فشار حداکثری آمریکاست

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش خبرنگاران، رادیو بین المللی چین در تحلیلی معتقد است: در حال حاضر شرایط هسته ای ایران در مسیری خطرناک پیش می رود. ایران پی در پی محدودیت های برجام را می شکند. آمریکا نیز کشورهای اروپایی را به پیوستن به کمپین حداکثری فرامی خواند، با این اوضاع خطر خارج شدن از کنترل رخ می کند.

منشأ بحران هسته ای ایران فشار حداکثری آمریکاست

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران 19 آبان/ 10 نوامبر تاکید نمود: ایران نمی تواند به طور یک جانبه تعهدات قید شده در برجام را اجرا کند. وی کشورهای اروپایی را مورد انتقاد قرار داد که وظایف برجامی خود را عملی ننموده و هیچ تحریمی را لغو ننموده اند.

روز یک شنبه مراسم بتن ریزی واحد2نیروگاه هسته ای بوشهربرگزار شد، با وجود تنش های فعلی اوضاع هسته ای ایران، دولت ایران به ندرت بعضی از رسانه های گروهی خارجی را به بوشهر دعوت می نماید تا شرایط این رویداد را پررنگ تر اعلام کند، این اقدام پاسخ به بدعهدی آمریکا و کشورهای اروپایی است که به پیمان خود متعهد نبوده اند.

پیش تر حسن روحانی رییس جمهور ایران از آغاز مرحله چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی 15 آبان با گازدهی به 1044 سانتریفیوژ اطلاع داد.

اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از تصمیم ایران مدعی شد که این تصمیم، برجام را به خطر می اندازد. امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه گفت: تصمیم ایران بر ادامه گسترش فعالیت های هسته ای این کشور در جهت خروج از برجام بسیار خطرناک و جدی است وعواقب وخیمی برای تمام کشورهای امضانماینده برجام خواهد داشت. وزیر خارجه آلمان نیز گفت: تصمیم تهران برجام را به خطر می اندازد و ایران باید به اجرای تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای بازگردد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا آغاز دوباره گازدهی به سانتریفیوژها در ایران را باج خواهی از غرب تلقی کرد و گفت: من می دانم که اروپایی ها از این بابت نگران هستند و امیدوارم که آن ها به کمپین فشار حداکثری ما بپیوندند.

شش کشور مساله هسته ای ایران موسوم به گروه 5به علاوه 1است، پنج به معنای عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و یک یعنی آلمان، اما در حقیقت یک یعنی آمریکا و پنج متعلق به سایر کشورهاست، بنابراین ماهیت بحران هسته ای ایران کشمکش بین آمریکا و ایران است.

فو چونگ مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین 18 آبان/ 9 نوامبر در نشست عدم گسترش سلاح های هسته ای خاطر نشان کرد: تنش های حال حاضر پیرامون مساله هسته ای ایران در نهایت ناشی از اعمال فشار حداکثری آمریکاست. مساله هسته ای ایران مسئله بزرگی نیست، اما بازگشت تحریم یک جانبه آمریکا علیه ایران و مدیریت درازدستانه که جلوی اجرای برجام از سوی کشورهای دیگر را گرفته، موجب شده است که ایران نتواند از سود اقتصادی قید شده در برجام بهره مند گردد و به اجبار وظایف خود را کاهش می دهد. این منطق بحران هسته ای ایران است.

پس از خروج آمریکا از برجام، انگلستان، فرانسه و آلمان متعهد شدند که به وسیله تامین منافع اقتصادی ایران برجام را حفظ نمایند. گرچه این کشورها به طور شفاهی با اقدامات آمریکا مخالفت نموده اند، اما تاکنون هیچ اقدام واقعی برای حفظ برجام در پیش نگرفته اند.

خواست ایران زیاد نیست و کاملا مطابق با مفاد برجام است. سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز شنبه در نشست عدم گسترش سلاح های هسته ای مسکو عنوان نمود: تهران امیدوار است اروپا بتواند حق فروش نفت و تسویه حساب اقتصادی ایران را تضمین کند.

عراقچی خاطر نشان کرد: تحریم آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی است، تنها راهکار تنش های کنونی این است که آمریکا در این جنگ اقتصادی اعلام آتش بس کند.

فو چونگ مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین گفت: برجام نه تنها توسعه برنامه هسته ای ایران را محدود می نماید، بلکه سود اقتصادی ایران را نیز مورد تضمین قرار می دهد. موازنه برهم ریخته شده ناشی از خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم ها باید احیا گردد. چین از هرگونه کوشش دیپلماتیک از جمله اینستکس از سوی اتحادیه اروپا و سازوکار تسهیلات مطرح شده فرانسه که به نفع حفظ برجام باشد، پشتیبانی می نماید.

چین مذاکره و مشارکت نماینده توافق نامه هسته ای ایران و نیز مدافع محکم و مجری برجام است. چین همیشه همکاری اقتصادی و تجاری عادی با ایران را حفظ نموده، حتی به سبب آن تحت تحریم غیرقانونی و یک جانبه آمریکا قرار گرفته است.

حل مساله هسته ای ایران زمان بر است و به خرد و صبر احتیاج دارد. اما کار لازم کنونی این است که آمریکا را به لغو یا کاهش تحریم ها علیه ایران وادار کرد، در غیر این صورت عملی شدن هر طرحی بعید به نظر می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 567

به "منشأ بحران هسته ای ایران فشار حداکثری آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشأ بحران هسته ای ایران فشار حداکثری آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید