متقاضیان بدحساب مسکن ملی در آستانه حذف

به گزارش ورزش من و تو، تهران (پانا) - با وجود آنکه مهلت واریز وجه برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن دو بار تمدید شده شواهد و قرائن حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از متقاضیان نسبت به افتتاح حساب اقدام نکرده اند.

متقاضیان بدحساب مسکن ملی در آستانه حذف

به گزارش ایسنا، با عبور از بازه زمانی 15 شهریورماه که آخرین مهلت واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن بود مشخص شد برخی افراد واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن به هر دلیل افتتاح حساب نکرده اند، لذا وزارت راه و شهرسازی تا خاتمه شهریورماه به این افراد مهلت داد. شهریورماه هم به خاتمه رسید و اغلب متقاضیان نسبت به تکمیل آورده و حتی افتتاح حساب اقدام نکردند. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی برای مرتبه سوم به این افراد فرصت داد و آخرین مهلت افتتاح حساب و واریز وجه را 30 مهرماه بیان نمود. یعنی فردا این فرصت برای متقاضیان اولیه به خاتمه میرسد اما گویا هنوز بسیاری از افراد نسبت به واریز وجه یا حتی افتتاح حساب بی توجه هستند.

با اینکه وزارت راه و شهرسازی چندین بار هشدار داده که در صورت عدم تکمیل آورده، متقاضیان واجد شرایط حذف و از لیست رزرو جایگزین آنها خواهد شد هنوز این اقدام انجام نشده و باید ببینیم با اتمام ضرب الاجل سه باره این اقدام انجام خواهد شد یا خیر. مبلغ آورده اولیه حدود 40 میلیون تومان است.

اما آمار و شواهد گویای آن است که بخش قابل توجهی از افراد به دلایلی همچون عدم توانایی مالی نسبت به تکمیل آورده اقدام نکرده اند. به طور مثال از بین 138 هزار واحد تعریف شده برای شهرهای کمتر از 100 هزار نفر که مسئولیت اجرای آن بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شده تا کنون فقط 25 هزار متقاضی افتتاح حساب کرده و واریز وجه داشته اند. وزارت راه و شهرسازی آمار به روزی میزان افتتاح حساب در روزهای اخیر را اعلام نکرده اما تا 16 مهرماه از کل 400 هزار واحد تعریف شده فقط 115 هزار نفر اقدام به بازگشایی حساب کرده بودند؛ آن هم پس از هشدارهایی که مرتبا مبنی بر حذف متقاضیان بدحساب اعلام شد.

در روزهای اخیر میانگین قیمت هر متر مربع مسکن ملی 2.7 میلیون تومان بر اساس هزینه های سه ماهه دوم سال جاری اعلام شد؛ هرچند برخی کارشناسان معتقدند که به دلیل نوسانات قیمت مصالح ساختمانی که طی ماههای اخیر اتفاق افتاده با این مبالغ نمی توان طرح اقدام ملی را جمع کرد.

بجز آورده متقاضیان که در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است 100 میلیون تومان وام هم با نرخ سود 18 درصد و دوره بازپرداخت 10 ساله به هر واحد تعلق می گیرد. مبلغ ماهانه هر قسط در روش ساده یک میلیون و 801 هزار تومان و سود آن 116 میلیون تومان است. در روش بازپرداخت پلکانی مبلغ قسط در سال اول ماهانه یک میلیون و 640 هزار تومان است که در سال دهم به ماهانه 2 میلیون و 140 هزار تومان افزایش می یابد. میزان سود تسهیلات در این روش پرداخت حدود 125 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود.

وعده افتتاح مسکن ملی در آبان ماه

شهریوماه سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه 400 هزار واحدی به روزهای افتتاح نزدیک شده و بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی روز اول آبان ماه، پروژه های آماده شده مسکن ملی در 4 بخش با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد. پیش از این وزارت راه و شهرسازی تیرماه و مرداد ماه را زمان افتتاح مسکن ملی اعلام کرده بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع ویروس کرونا محقق نشد. گفته می شود در شهر جدید پرند 1246 واحد مسکن ملی، در هشتگرد 96 واحد و در گلبهار 300 واحد با ارزش حدود 52 میلیارد تومان آماده افتتاح است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1225

به "متقاضیان بدحساب مسکن ملی در آستانه حذف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متقاضیان بدحساب مسکن ملی در آستانه حذف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید