عملیات برق آسای یمنی ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: آخرین اخبار و گزارش ها حاکی از آن است که مقامات رژیم سعودی علیرغم فرافکنی ها و دروغ پردازی های شان، هنوز از شوک عملیات عظیم، کوبنده و برق آسای نیروهای مقاومت یمن علیه مواضع حساس خود در شهر ریاض خارج نشده اند.

عملیات برق آسای یمنی ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست

طی روزهای اخیر، ارتش و کمیته های مردمی یمن اهداف حساسی را در شهر ریاض هدف قرار دادند. این درحالی است که مقامات عربستان سعودی مدعی شده اند که موشک های شلیک شده توسط یمنی ها از طریق سامانه های پدافندی رهگیری و ساقط شده اند. با تمامی این ها، جملگی گزارش ها حاکی از تداوم شوک وارده به مسئولان سعودی در پی عملیات برق آسای اخیرِ نیروهای یمنی است.

یمنی ها عملیات مذکور را از طریق موشک های بالستیک و همچنین تعدادی از پهپادهای خود انجام دادند. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در مورد عملیات مذکور سخنانی را مطرح نموده است. درهمین ارتباط، وی گفته است: اهداف حساسی را در ریاض با موشک های ذوالفقار و شماری از پهپادهای صماد 3 هدف قرار دادیم.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه اظهارات خود همچنین تأکید نموده است: یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن همزمان با ده ها فروند موشک بدر 1 و پهپادهای تهاجمی قاصفِ کی -2 مراکز مهم مالی و نظامی را در استان های مرزی عربستان نجران، عسیر و جیزان هدف قرار دادند. به رژیم سعودی هشدار می دهیم اگر به تجاوزگری و محاصره یمن ادامه دهد، با عملیات دردناک و کوبنده روبرو خواهد شد.

این اظهارات سخنگوی نیروهای مسلح یمن نشان می دهد بر خلاف یاوه گویی های مسئولان سعودی مبنی بر رهگیری موشک های شلیک شده توسط یمنی ها، این موشک ها بر قلب مواضع حساس در ریاض نشسته و شوک عظیمی را به متجاوزان وارد نموده است. بدیهی است که عربستان سعودی به منظور حفاظت از آبروی خود و حراست از هیمنه ادعایی اش چاره ای جز کتمان واقعیت تلخی که در ریاض با آن روبرو شده است، ندارد.

اصابت شلیک های برق آسای یمنی ها به قلب مواضع سعودی در ریاض همچنین ناکارآمدی سامانه های دفاع هوایی عربستان را بار دیگر به رخ کشید و نشان داد که حتی سامانه های آمریکایی پاتریوت هم قادر به رهگیری موشک های یمنی نیستند. این همان مسأله ای است که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز حدود 3 سال پیش و در زمان حمله موشکی یمنی ها به مواضع سعودی در ریاض، بدان اذعان کرد.

در آن موقع، روزنامه مذکور با اشاره به حمله موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن به مواضع سعودی در ریاض، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان نظامی متخصص در امور موشکی تأیید نموده بود که موشک یمنی ها با دقت به هدف خورده است. این روزنامه همچنین تأکید نموده بود که سامانه پدافند هوایی پاتریوت در رهگیری موشک های شلیک شده توسط یمن به ریاض شکست خورده است.

در هر صورت، عملیات کوبنده یمنی ها شوک عظیمی به سعودی ها وارد کرد و از این روی متجاوزان کنترل سیاسی و نظامی خود را از دست دادند و به اقدامات جنون آمیز و بسیار خطرناک روی آوردند از جمله حملات گسترده هوایی به صنعا و الحدیده؛ به طوری که بیش از 19 حمله هوایی به صنعا انجام دادند و سلسله حملاتی هم به استان الحدیده یمن انجام دادند. مقامات صنعا اعلام نموده اند که این تحرک خطرناک سعودی و این اقدامات جنون آمیز آنها قطعاً از سوی یمنی ها بدون پاسخ نخواهد ماند و ارتش و کمیته های مردمی یمن هر حمله را با عملیات کوبنده تر پاسخ می دهد و واکنشی دردناک نشان خواهد داد و طی عملیات دقیق ضربات مهلکی به عربستان در عمق اراضی آن انجام خواهد داد.

از سوی دیگر، واقعیت آن است که این عملیات گسترده علیه مواضع سعودی در ریاض حاکی از قدرت پهپادی بالای ارتش و کمیته های مردمی یمن در کنار قدرت موشکی آنهاست. با عملیاتی که توسط پهپادهای یمنی علیه اهدافِ رژیم سعودی در ریاض صورت گرفت، اکنون دیگر این رژیم هیچ شکی در قدرت پهپادی یمنی ها ندارد.

درحال حاضر قدرت پهپادی نیروهای یمنی به حدی است که حتی رسانه های آمریکایی نیز بدان اذعان دارند. درهمین ارتباط، پیشتر وال استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع مطلع نوشته بود: عملیات پهپادی انصارالله بسیار دقیق تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان نموده اند و این موضوع نشان می دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است.

پر واضح است که قدرت پهپادی نیروهای یمنی در کنار قدرت موشکی آنها، معادلات قدرت در جنگ یمن را به نفع گروه های مقاومت تغییر داده است. امروز این قدرت پهپادی گسترده در کنار قدرت موشکی این پیغام را به سعودی ها و متحدان آنها مخابره می نماید که در صورت تداوم تجاوزگری در یمن، پاسخ های به مراتب دردناک تری از آنچه که تا به امروز دریافت نموده اند، در انتظار آنهاست.

باید به این نکته توجه داشت که این اولین بار نیست که ارتش و کمیته های مردمی یمن مواضع حساس سعودی را به صورت دقیق مورد اصابت قرار می دهند، چراکه پیشتر در طول سالیان اخیر نیز این اتفاق بارها اتفاق افتاده است و یمنی ها قدرت موشکی و پهپادی شان را به رخِ دشمن تا دندان مسلح سعودی کشیده اند. به عنوان نمونه، در طول سالهای گذشته پایگاه مهم و استراتژیک ملک خالد در جنوب عربستان بارها از طریق قاصف 2k یمنی ها هدف حملات شدید قرار گرفته است.

افزون براین، حدود 6 ماه پیش نیز یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن جزئیات عظیم ترین عملیات پهپادی یمن در عمق خاک عربستان را خاطرنشان کرد. وی خاطرنشان کرد: ارتش یمن خاطرنشان کرد با 10 پهپاد تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داد. وی گفت: این عملیات در چارچوب عملیات بازدارنده شماره یک انجام شد. سریع ادامه داد: در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه الشیبه از شرکت های وابسته به آرامکو هدف قرار گرفته است. وی همچنین از شرکت های خارجی خواست که از اهداف مهم در عربستان سعودی خارج شوند.

درهمین حال، در شهریور ماه بود که نیروهای یمنی با تعدادی پهپاد صماد 3 به هدف نظامی مهم در ریاض پایتخت عربستان انجام دادند. پس از این عملیات بود که یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن خاطرنشان کرد اهداف مهم و استراتژیک در ریاض از این پس در تیررس نیروهای مقاومت یمن قرار دارند.

بر اساس تمامی آنچه که گفته شد، ناگفته پیداست که یمنی ها تا به امروز بارها و بارها قدرت موشکی و پهپادی خود را به رخ متجاوزان سعودی کشانده و قلب مواضع آنها به ویژه در ریاض را مورد اصابت قرار داده اند. عملیات برق آسای اخیر نیروهای مقاومت یمن نیز در چارچوب سلسله عملیات های سال های گذشته قابل تعریف و تبیین است. بنابراین، باید گفت که اقدام سعودی در تکذیب اصابت موشک های یمنی ها به اهداف خود در عربستان به یک اقدام کاملاً نخ نما تبدیل شده که حتی دوستان ریاض هم دیگر سخت می توانند آن را باور نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 887

به "عملیات برق آسای یمنی ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات برق آسای یمنی ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید