طرح پیشنهادی مصر برای مقابله با ترکیه در لیبی

به گزارش ورزش من و تو، بعضی منابع مصری از طرح پیشنهادی رئیس جمهور این کشور به همتای آمریکایی خود برای مقابله با پیشروی های دولت وفاق ملی در لیبی تحت حمایت ترکیه، خبر دادند.

طرح پیشنهادی مصر برای مقابله با ترکیه در لیبی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعضی منابع مصری گفتند که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور به دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود برقراری آتش بس در لیبی ، اخراج ژنرال خلیفه حفتر از صحنه و شروع مذاکرات سیاسی در ازای عدم پیشروی نیروهای دولت وفاق ملی تحت حمایت ترکیه در شهر ترهونه(غرب طرابلس) را ارائه نموده است.

این منابع گفتند که با وجود استقبال آمریکا از این طرح پیشنهادی مصر اما به نظر می رسد در وادار کردن ترکیه به برقراری آتش بس جدی نیست و دلیل آن هم ترس آمریکا از استمرار حضور روسیه در شرق لیبی است.

طبق گزارش وبگاه العربی الجدید، آمریکا تخلیه پایگاه الجفره از نیروها و هواپیماهای روسی ، ارائه تضمین های کافی به شبه نظامیان تحت فرماندهی خلیفه حفتر مبنی بر عدم توقف تولیدات نفت و عدم آسیب رسانی به چاه های نفتی در هر گونه درگیری ها در ازای وادار کردن ترکیه به توقف عملیات نظامی در سرت را درخواست نموده است.

به گفته این منابع، هواپیماهای مصری چهارشنبه شب گذشته مواضع دولت وفاق ملی در اطراف سرت را بمباران کردند و هدف از این حمله تخریب و به تعطیلی کشاندن سامانه دفاع هوایی ترکیه و ایجاد فرصت برای تماس های جاری جهت برقراری آتش بس بود.

این منابع گفتند که در صورت موفقیت نیروهای دولت وفاق ملی برای نصب سامانه دفاع هوایی در اطراف سرت، مقابله با نیروهای زمینی آن نیز با توجه به غیرممکن بودن پرواز هواپیماهای شرق لیبی، سخت خواهد شد و همین امر روی آوردن به مذاکرات و برقراری آتش بس را پیچیده خواهد نمود.

بر اساس این گزارش، آمریکا از دستیابی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روسی او به توافقاتی در لیبی یا سوریه نگران است و به همین دلیل با احتیاط شدید در بحران لیبی عمل می نماید.

پیشتر ترکیه با طرح مصر برای برقراری آتش بس مخالفت و اعلام نموده بود که برقراری آتش بس در لیبی برای نجات حفتر است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1014

به "طرح پیشنهادی مصر برای مقابله با ترکیه در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح پیشنهادی مصر برای مقابله با ترکیه در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید