دستگاه متراکم کننده کاربردی در صنایع نفت و گاز بومی شد

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، علیرضا ناصری عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان، که متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالا را فراوری نموده است، گفت: دستگاه متراکم کننده می تواند برای فشرده کردن سیالات به کار رود. در بعضی دستگاه ها و ماشین آلات، متراکم کننده ها وسایلی هستند که به وسیله آن ها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده می گردد.

دستگاه متراکم کننده کاربردی در صنایع نفت و گاز بومی شد

وی با بیان اینکه از متراکم کننده ها برای فشرده کردن گازها استفاده می گردد، گفت:در حقیقت متراکم کننده ها وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی فراوان، سیال را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده می سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می گردد نیز افزایش می یابد. معمولا گاز پر فشار خروجی از متراکم کننده ها را از یک سیستم خنک کننده عبور می دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی بازگردد.

ناصری افزود: از جمله ویژگی های کمپرسور گریز از مرکز یا سانتریفیوژ، جریان رانش شعاعی آن است. هوا با استفاده از پره های شعاعی وارد مرکز پروانه دواری می گردد و به وسیله نیروهای گریز از مرکز به سوی محیط پروانه دوار به بیرون پرتاب می گردد. قبل از این که هوا به مرکز پروانه دوار بعدی رانده گردد، از یک پخش کننده و یک محفظه حلزونی عبور می کند که در این محفظه انرژی جنبشی به فشار استاتیک تبدیل می گردد.

به گفته عضو هیات مدیره شرکت، دستیابی به ظرفیت های بالا تا 35 هزار کیلو وات، توجیه مالی در استفاده از محرک های جایگزین الکتروموتور، بازدهی بالا در بارهای موقتی که به سیکل اعمال می گردد، کاهش نویز و ارتعاش دستگاه به دلیل حرکت یکنواخت گاز از جمله مزایای متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالاست.

وی افزود: بعلاوه متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالا مطلوب برای صنایعی است که احتیاج به میزان ثابتی از فشار با حجم بالا دارند. ساختار فشرده و سبک تر به نسبت ظرفیت فراوری در مقایسه با سایر کمپرسورها نظیر پیستونی و اسکرو، کاهش مصرف انرژی به نسبت ظرفیت فراوری در مقایسه با سایر کمپرسورها نظیر پیستونی و اسکرو، قابلیت اطمینان بالاتر و هزینه نگهداری پایین تر به دلیل تعداد پایین قطعات و تعداد کمتر قطعات درگیر با یکدیگر، دوره تعمیرات بلند مدت، مقاومت بالاتر نسبت به عوامل محیطی نظیر گرد و غبار، تامین هوای فشرده 100 درصد عاری از روغن، توانایی کار با گستره وسیعی از سیال های قابل تراکم نظیر هلیوم، زنون، اکسیژن و نیتروژن مایع نیز از مزیت های دستگاه است.

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که فراوری متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالا، مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شده است، گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان مشخصا می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، در صرفه جویی ارزی نیز نقش بسزایی ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2010

به "دستگاه متراکم کننده کاربردی در صنایع نفت و گاز بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه متراکم کننده کاربردی در صنایع نفت و گاز بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید