بهره برداری 10 گروه هکری از حفره امنیتی مایکروسافت

به گزارش ورزش من و تو، شرکت امنیت سایبری ESET هشدار داد حداقل 10 گروه هک مختلف در حال حاضر سرگرم بهره برداری از حفره امنیتی کشف شده در نرم افزار سرور ایمیل مایکروسافت هستند تا بتوانند به اهداف مختلف در سراسر دنیا رخنه نمایند.

بهره برداری 10 گروه هکری از حفره امنیتی مایکروسافت

گستردگی بهره برداری از این حفره امنیتی، به فوریت هشدارهایی که از سوی مقامات در آمریکا و اروپا درباره ضعف شناسایی شده در نرم افزار اکسچنج مایکروسافت منتشر شده، افزوده است.

حفره های امنیتی در نرم افزار نامه و تقویم مایکروسافت راه را برای جاسوسی سایبری در ابعاد صنعتی گشوده و به عوامل خرابکار اجازه داده اند به سرقت ایمیلها از سرورهای آسیب پذیر بپردازند.

رویترز هفته گذشته گزارش نموده بود دهها هزار سازمان آلوده شده اند و اکنون قربانیان جدید هر روز شناسایی می شوند. به عنوان مثال مجلس نروژ روز چهارشنبه اعلام نمود در یک حادثه رخنه سایبری مرتبط با حفره های امنیتی مایکروسافت، اطلاعاتی به سرقت رفته است. دیده بان امنیت سایبری آلمان هم روز چهارشنبه اعلام نمود دو مقام فدرال هدف حمله هک قرار گرفته اند.

در حالی که مایکروسافت وصله های امنیتی منتشر نموده است، اما فرایند کند به روزرسانی توسط بسیاری از مشتریان این شرکت که کارشناسان به معماری پیچیده اکسچنج نسبت می دهند، به معنای آن است که راه برای بهره برداری هکرها از این حفره امنیتی همچنان باز است.

مایکروسافت درباره فرایند به روزرسانی مشتریانش اظهارنظر نکرد اما پیشتر بر اهمیت ترمیم شدن بلافاصله همه سیستمهای آسیب پذیر تاکید نموده بود.

اگرچه به نظر می رسد این هک به جاسوسی سایبری متمرکز بوده است اما کارشناسان نسبت به چشم انداز خلافکاران سایبری باج گیر که از حفره های امنیتی بهره برداری می نمایند، نگران هستند.

شرکت ESET در یک پست وبلاگ اعلام نمود نشانه هایی از بهره برداری خلافکاران سایبری وجود دارد و یک گروه متخصص در سرقت منابع رایانه ای برای استخراج رمزارز به سرورهای اکسچنج آسیب پذیر رخنه نموده اند تا نرم افزار مخرب خود را پخش نمایند.

این شرکت از 9 گروه متمرکز بر جاسوسی نام برده که در حال بهره برداری از حفره امنیتی مایکروسافت برای نفوذ به شبکه های مورد نظرشان هستند. به نظر می رسد چندین گروه پیش از افشای این آسیب پذیری از سوی مایکروسافت در دوم مارس، از آن آگاه بوده اند.

بن رِد، مدیر شرکت امنیت سایبری فایرآی اظهار کرد نمی تواند جزییات منتشر شده در پست شرکت ESET را تایید کند اما شرکتش فعالیت چندین گروه هکری احتمالا چینی را مشاهده نموده که به طرق مختلف از حفره های امنیتی مایکروسافت استفاده نموده اند.

بر اساس گزارش رویترز، ماتیو فائو، محقق شرکت ESET اظهار کرد: این اتفاق بسیار غیرمعمولی است که گروه های جاسوسی سایبری مختلف به اطلاعات مشابه پیش از علنی شدن دسترسی پیدا نموده اند. ممکن است این اطلاعات پیش از افشای مایکروسافت درز پیدا نموده یا توسط یک شخص ثالث کشف شده که اطلاعات آسیب پذیریها را به جاسوسان سایبری می فروشد.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: بحران امنیت سایبری با هک اکسچنج مایکروسافت

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1491

به "بهره برداری 10 گروه هکری از حفره امنیتی مایکروسافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری 10 گروه هکری از حفره امنیتی مایکروسافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید