5 ریال از هر پیامک به توسعه دانشگاهی برسد

به گزارش ورزش من و تو، به نقل از خانه ملت، جمعی از رؤسای دانشگاه های برتر کشور امروز (دوشنبه 4دی ماه) با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پاره ای از مسائل مالی حوزه آموزش عالی را مطرح کرده و خواهان توجه نمایندگان به این مسائل در زمان تصویب بودجه سال 97 شدند.

5 ریال از هر پیامک به توسعه دانشگاهی برسد

رؤسای دانشگاه های خواجه نصیر، شریف، علم و صنعت، دانشگاه شیراز، فنی و حرفه ای، شهید بهشتی و معاونین مالی و برنامه ریزی دانشگاه فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، امیرکبیر در این نشست حضور داشتند.

طبق اظهارات رؤسای دانشگاه ها، بودجه دانشگاه ها نیاز به ترمیم داشته و بودجه فعلی تکافوی نیازهای دانشگاه ها را نمی کند به عنوان مثال در بخش پژوهش و تولید دارو در سال گذشته تنها 120میلیون دلار هزینه شده است در حالی که برخی از کشورها برای تولید هر عدد دارو نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه کرده اند، به همین دلیل تولید داروی جدید نداشته ایم چراکه بودجه پژوهشی موجود متناسب با نیازها نیست.

همچنین تعداد مقالات به ویژه مقالات پر ارجاع نیز به شدت در دو سال اخیر کاهش پیدا کرده است شاید به لحاظ عددی و کمی تعداد مقالات بالا باشد اما به لحاظ کیفی اینگونه نیست، همچنین تحقق تنها 45 صدم درصد از 1درصد درآمدهای عمومی کشور به دانشگاه ها و... از دیگر مباحث مطروحه در این نشست از سوی رؤسای دانشگاه ها بود.

راهکارها و پیشنهادهایی همچون بسترسازی برای کمک شرکت های خارجی به دانشگاه ها به منظور تجهیز علمی آن ها، تخصیص 5 ریال از هر پیامک به توسعه زیربناهای آینده دانشگاه ها و کافی نبودن بودجه نزدیک به3 هزار میلیارد تومانی صندوق حمایت از شرکت های دانش بنیان ارائه شد؛ به همین دلیل قرار شد پیشنهادات خود را اعلام کنند تا در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار داده شود.

بنابراین گزارش، کنندگان و رؤسای دانشگاه ها با تشکیل کمیته ای مشورتی به منظور اراده مشاوره به کمیسیون در طول سال موافقت کرده تا ارتباط ها تنها به زمان بودجه بندی منتهی نشود.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1349

به "5 ریال از هر پیامک به توسعه دانشگاهی برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ریال از هر پیامک به توسعه دانشگاهی برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید