قالیباف: اجرای طرح جهش فراوری مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد

به گزارش ورزش من و تو، رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر کاهش یا توقف فراوری مسکن را نمی پذیرد، گفت: اجرای طرح جهش فراوری مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد.

قالیباف: اجرای طرح جهش فراوری مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد

جهت دریافت خدمات هزینه ساخت آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، نشست محمدباقر قالیباف با روسای کمیسیون های مالی مجلس و نمایندگان دولت ظهر امروز (دوشنبه 7 مهرماه) با موضوع آنالیز طرح جهش فراوری مسکن برگزار گردید.

قالیباف در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر باید به مردم در دو حوزه یاری فوری کرد، ادامه داد: نخستین موضوع بحث بسته حمایت معیشتی است، چرا که در حال حاضر ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی اختصاص می یابد، اما کالاها حداقل و در خوشبینانه ترین حالت با ارز نیمایی به دست مردم می رسد، که در این راستا باید راستا پرداخت ارز دولتی اصلاح گردد.

وی با تاکید بر اینکه ارز دولتی باید به آخرین حلقه زنجیره یعنی مردم پرداخت گردد، توضیح داد: چرا باید سود ارز 4200 تومانی به جیب واسطه ها برود و مردم کالاهای اساسی را با قیمت غیرقابل قبول خریداری نمایند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه مجلس مصمم به اجرای جهش فراوری در حوزه مسکن و ریل گذاری در این حوزه است، گفت: فراوری مسکن ضرورتی اجتناب ناپذیر است که می تواند در حوزه اشتغال و جذب نقدینگی تاثیرات مثبتی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته 70 درصد درآمد خانوار صرف هزینه مسکن می شد، اضافه کرد: در حال حاضر اگر خانوارها 100 درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص دهند و به همان میزان نیز قرض بگیرند، باز نمی توانند از عهده هزینه مسکن بربیایند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس مصمم است که موضوع فراوری مسکن به روش دولتی دنبال نگردد، ادامه داد: در حال حاضر معایب و مزایای مسکن مهر احصا شده و در حوزه ساختاری به دنبال این هستیم که مردم در ساخت مسکن دخیل باشند و از سوی دیگر حوزه حکمرانی تنها ریل گذاری و مدیریت صحیح در این بخش را انجام دهد و موانع را از سر راه مردم بردارد.

رئیس قوه مقننه کشور با اشاره به افزایش قیمت صدور پروانه ساختمانی گفت: عدم تصمیم گیری مناسب در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها سبب شده که شهرداری ها قیمت پروانه ساخت واحدهای مسکونی را افزایش دهند که این موضوع سبب بالا رفتن قیمت مسکن شده است.

وی با بیان اینکه باید از تمامی ظرفیت های کشور که مربوط به مردم بوده در راستا صحیح استفاده کرد، اضافه کرد: فولاد و سیمان جزو سرمایه های مردمی و انفال است، اما مشاهده می گردد که مابه التفاوت قیمت ورق فولادی و همچنین سود اصلی فولاد و سیمان به جیب دلالان می رود.

قالیباف با تاکید بر اینکه مجلس با دونرخی شدن قیمت کالاها مخالف است، گفت: قرار نیست اموال عمومی که در اختیار حاکمیت واقع شده است و می تواند برای آن قیمت واحدی تعریف کند، با قیمت بالا به دست مردم برسد و هر روز افزایش قیمت داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس با توسعه بی رویه شهرها، مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرهای کوچک به شهرهای عظیم مخالف است، اعلام کرد: باید در شهرهای کوچک فرصت ساخت مسکن فراهم گردد تا مردم مجبور به حاشیه نشینی و زندگی در حلبی آباد شهرها نباشند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه انجام اقدامات لازم حمایتی در حوزه مسکن و مواد غذایی بار عظیمی از دوش مردم برمی دارد، اضافه کرد: دولت هر پیشنهادی در حوزه طرح جهش فراوری مسکن دارد، طی دو هفته آینده به کمیسیون تخصصی ارائه دهد. البته مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر اینکه فراوری مسکن کاهش یافته یا متوقف گردد را نمی پذیرد، اما از پیشنهادات اصلاحی استقبال می نماید.

قالیباف با بیان اینکه بافت های فرسوده داخل شهرها باید در اولویت ساخت و ساز قرار گیرند، ادامه داد: قیمت ها باید در حوزه محصولاتی که هیچ ربطی به ارز نداشته و فراوری داخلی دارند، منطقی شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را به ساخت مسکن ترغیب کنیم، توضیح داد: 700 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام با قیمت کارشناسی سال 95 وجود دارد که دولت می تواند از سرمایه های مردمی برای تکمیل آنها استفاده و منابع حاصل از آن را در فراوری مسکن سرمایه گذاری کند.

رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه می تواند بدون افزایش پایه پولی ، بحث جهش فراوری را دنبال کرد، گفت: با جهش فراوری مسکن 250 حرفه به صورت مستقیم و حدود 1500 حرفه به صورت غیرمستقیم فعال می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1109

به "قالیباف: اجرای طرح جهش فراوری مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: اجرای طرح جهش فراوری مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید