صندوق بین المللی پول، وام را به وسیله اینستکس پرداخت کند

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش تجارت نیوز، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در پاسخی مکتوب به پرسش های بلومبرگ نوشت: آخرین باری که من آنالیز کردم این آمریکا نبود که صندوق بین المللی پول را اداره می کرد بلکه مدیریت و هیات مدیره آن هستند که بر فعالیت های این نهاد نظارت دارند و تضمین می نمایند که صندوق بین المللی پول بر اساس تعهدات خود عمل می نماید.

صندوق بین المللی پول، وام را به وسیله اینستکس پرداخت کند

اکنون زمان عمل است

همتی مستقیما خطاب به کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول نوشت: ما همانند آمریکایی ها و اروپایی ها، انسان های بسیاری را از دست دادیم که من برای همه آنها دعا می کنم…اکنون زمان عمل است.

به گفته همتی، تحریم های آمریکا و تصمیماتش برای اضافه نمودن بانک مرکزی ایران به فهرست تحریمی این کشور در سپتامبر 2019، مانع از دستیابی ایران به منابع اقتصادی اش شد که این ارقام بیش از میزان مورد احتیاج ایران برای پوشش کسری 10 میلیارد یورویی اش است.

همتی شرح داد: ذخایر بانک مرکزی ایران در سراسر جهان تحت تحریم های آمریکا واقع شده است که این اقدام غیرقانونی و یکجانبه است و من می خواهم در خصوص آن صریح باشم. آنچه ما می گوییم این است که تحریم ها باید یکجا برداشته گردد اما متاسفانه بازیگرانی در دولت آمریکا وجود دارند که اهمیت چندانی برای قانون و نظم بین المللی قائل نیستند.

همتی در ادامه اضافه نمود که به صندوق بین المللی پول گفته است وام درخواستی ایران را می تواند به وسیله اینستکس اتحادیه اروپا یا کانال اقتصادی سوئیس (شتا) که اجازه می دهد شرکت های سوئیسی مواد غذایی و دارویی به ایران کالا بفرستند، پرداخت کند.

وی اضافه نمود: این کانال ها به صورت ویژه برای یاری به واردات مواد غذایی و دارو طراحی شده اند… این کانال ها سازوکار مناسب برای رفع کردن تمامی نگرانی های امنیتی در صورت وجود را دارند.

همتی گفت ایران تمامی 100 درصد سهمیه خود در نزد صندوق بین المللی پول برابر با 3.6 میلیارد حق برداشت استاندارد (SDR) است را درخواست داده است.

ایران در 5 مارس از صندوق بین المللی پول درخواست 5 میلیارد دلار وام کرد و آمریکا در 15 آوریل اعلام نمود که این درخواست ایران را بلوکه نموده است.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 930

به "صندوق بین المللی پول، وام را به وسیله اینستکس پرداخت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق بین المللی پول، وام را به وسیله اینستکس پرداخت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید