حمایت از فناوری های همگرا بیشتر می گردد

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، فناوری های همگرا، به مجموعه 4 فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می گردد که در هم افزایی و یکپارچگی منتهی به فراوری محصول می شوند.

حمایت از فناوری های همگرا بیشتر می گردد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم توجه بسیار ویژه ای به فناوری های همگرا دارد و از این رو از ایجاد مرکز راهبردی فناوری های همگرا حمایت کرد. شرکت های دانش بنیان ایرانی تا کنون دهها محصول در حوزه فناوری های همگرا فراوری نموده اند.

دستگاه پلی سومنوگرافی

یکی از این محصولات فراوری شده در کشور دستگاه پلی سومنوگرافی، است. این دستگاه با یاری فناوری های همگرا فراوری و به بازار عرضه شده است. این دستگاه برای بهبود خواب و رصد شرایط حیاتی بدن در حین خواب قابل استفاده است.

دستگاه پلی سومنوگرافی یک تست چند پارامتری است که عملکرد تعدادی از ارگان ها و سیستم های بدن انسان را در خواب ضبط می نماید.

EEGنوار مغز، ECG نوار قلب، EMG نوار عضله، EOGنوار چشم، جریان هوای تنفسی، کوشش تنفسی، درصد اشباع اکسیژن خون از اجزای پلی سومنوگرافی محسوب می شوند. . پلی سومنوگرافی متداول ترین تستی است که در مراکز اختالات خواب انجام می گردد.

دستگاه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی

شرکت های دانش بنیان قابل توجهی در کشور دستگاه های مانند دستگاه نوار مغز را فراوری می نمایند. دستگاه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی نوار مغز موارد غیرطبیعی را در امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی این عضو آشکار می سازد. این نوع تجهیزات هم یکی دیگر از مثال های حوزه فناوری های همگرا محسوب می شوند.

روش الکتروانسفالوگرافی معمولاً به وسیله یک متخصص کاملاً آموزش دیده به نام نوروفیزیولوژیست انجام می گردد.

ابداع فناوری پوشیدنی

فناوری های پوشیدنی در دنیا مدت زیادی نیست که رایج شده اند، ایران هم یکی از محدود کشورهای است که در این زمینه توانسته محصولات مختلفی را فراوری کند، یکی از این محصولات که به وسیله یک شرکت دانش بنیان فراوری شده است، از توانایی شمارش ضربان قلب برخوردار است و قابل نصب روی لباس یا دوچرخه است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد تا در سال 1400 حمایت از محصولات همگرا را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

محصولاتی که عمدتاً به نقاط همگرایی نظیر رابط مغز و رایانه (BCI)، چاپ زیستی سه بعدی (3D Bio Print)، نسل نو توالی یابی ژنتیکی (NGS)، زیست مهندسی (EB) یا زیست شناسی مصنوعی (SB)، همگرایی زیست فناوری و الکترونیک و همگرایی فناوری نانو و زیستی مربوط هستند از جمله محصولات مورد حمایت در این حوزه هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1666

به "حمایت از فناوری های همگرا بیشتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از فناوری های همگرا بیشتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید