تنها راهکار مقابله با بحران آب در ایران

به گزارش ورزش من و تو، علیرغم بارش های خوب سال جاری اما کشور همچنان در شرایط منابع آبی با چالش روبرو است؛ چراکه به گفته مسوولان، میزان بارش ها نسبت به سال گذشته 23 درصد کاهش داشته است.

تنها راهکار مقابله با بحران آب در ایران

به گزارش ورزش من و تو، اولویت کاری وزارت نیرو، مدیریت مصرف و تامین آب شرب است. موضوعی که رضا اردکانیان - وزیر نیرو - بارها به آن اشاره و اعلام نموده است مدیریت مصرف آب، اصلاح روش استفاده از منابع آبی در بخش های مختلف به ویژه در کشاورزی و نیز سرمایه گذاری برای تامین آب شرب صنعت برای سالیان دور از جمله مباحثی است که همیشه مورد توجه بوده است.

هم چنین کارشناسان بر این باورند که حل بحران آب در ایران، فقط یک راه چاره دارد که همان مدیریت تقاضا و مصرف است و راه چارههایی مثل تهیه آب و انتقال آن برای دسترسی مردم، متناسب با شرایط زمان و مکان، راهکار هایی موقتی و مقطعی است.

در این راستا کارگروه سازگاری با کم آبی در استان ها با هدف تدوین چشم انداز سیاست های مدیریت آب در استان ها تشکیل شده است. به گفته محمد حاج رسولی ها - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران- این سند که با اجماع تمامی دست اندرکاران بخش آب به ویژه تشکل های کشاورزی، مردمی و اساتید دانشگاهی تهیه شده می تواند تا حد چشمگیری جلوی اضافه برداشت از منابع آب های زیرزمینی را در دشت های کشور بگیرد.

این در شرایطی است که طبق آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت نیرو، کاهش 23 درصدی بارندگی های سال جاری نسبت به بارش های بی سابقه سال گذشته موجب شده است میزان ورودی آب به سدهای کشور نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش 25 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه نمایند.

میزان بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا به امروز به 66 میلی متر رسیده است که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته، کاهش 23 درصدی و در مقایسه با مدت میانگین 51 ساله افزایش 25 درصدی داشته است.

حجم آب ورودی به مخزن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذرماه سال جاری به 5.81 میلیارد مترمکعب رسیده که این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود 7.72 میلیارد مترمکعب بوده است.

ظرفیت کل مخازن سدهای ایران نیز 50.5 میلیارد مترمکعب است که در حال حاضر 51 درصد از حجم سدهای کشور پر است و میزان آب ذخیره شده در مخازن یاد شده با افزایش 10 درصدی نسبت به سال گذشته به 25.7 میلیارد مترمکعب رسیده است.

هم اکنون در میان 193 بزرگ کشور 64 سد از جمله زاینده رود، داریان، ستارخان، استقلال، لار، ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب دارند. همچنین حدود نیمی از سدهای کشور همانند کرج، کرخه، شهیدرجایی و سهند بین 50 تا 70 درصد پر بوده و 17 سد نیز از جمله مسجدسلیمان بین 90 تا 100 درصد پر هستند.

نگاهی به شرایط سدهای تهران نیز حکایت از آن دارد که میزان آب ورودی به مخازن سدهای پنجگانه استان با کاهش 4 درصدی نسبت به سال گذشته به حدود 152 میلیون مترمکعب رسیده است. در حال حاضر 37 درصد مخزن سدهای استان تهران پر است و آب موجود در سدهای پنجگانه استان(لار، طالقان، کرج، لتیان و ماملو) با افزایش 27 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 700 میلیون مترمکعب رسیده است.

بحران آب چندین سال که در ایران جا خوش نموده که همین مساله نیز لزوم توجه به مدیریت مصرف را دو چندان می نماید که به نظر می رسد سیاست های فعلی وزارت نیرو در صورت همکاری سازمان های ذی ربط و مشترکان بتواند مثمرثمر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 635

به "تنها راهکار مقابله با بحران آب در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها راهکار مقابله با بحران آب در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید