افزایش 50 درصدی نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول

به گزارش ورزش من و تو، بر اساس مصوبه کمیسیون مالی دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که در جلسات هیئت دولت در حال آنالیز و تصویب نهایی واقع شده است، نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول و کمتر از آن، به 50 درصد افزایش یافت.

افزایش 50 درصدی نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، جزئیات پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که بهمن ماه 98 از سوی وزارت اقتصاد به هیئت دولت ارسال شد و پس از آنالیز و تصویب در کمیسیون مالی دولت، اکنون در حال رسیدگی و تصویب نهایی در جلسات هیئت دولت قرار گرفته است نشان می دهد که نرخ مالیات بر عایدی سرمایه بر اساس مدت تملک و تعریف این مالیات، تغییرات فراوان و مهمی داشته است.

براساس پیش نویس وزارت اقتصاد، عایدی عبارت بود از مابه التفاوت (مازاد) ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن.

اما کمیسیون مالی دولت این تعریف را تغییر داد و موضوع تورم را به آن اضافه نمود. براساس مصوبه این کمیسیون، عایدی عبارتست از عایدی به معنای مابه التفاوت (مازاد) ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن پس از کسر ارزش ناشی از افزایش تورم معادل نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

*تغییرات چشمگیر نرخ مالیات بر عایدی املاک

لازم به ذکر است براساس جزئیات مصوبه کمیسیون مالی دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که در حال آنالیز در هیات دولت است، نرخ های مالیات بر عایدی بر اساس مدت تملک به توضیح زیر است:

- یک سال و کمتر از آن 50 درصد

- به ازای سپری شدن هر سال تا 4 سال معادل 10 واحد درصد نرخ مذکور کم می گردد

- 5 سال و بیشتر 10 درصد

این در حالی است که در پیش نویس ارائه شده توسط وزارت اقتصاد، نرخ های مالیات بر عایدی بر اساس مدت تملک به توضیح زیر بود:

یک سال و کمتر 25 درصد

بیش از یک سال تا شش سال به ازاء هر سال معادل 2.5 واحد درصد نرخ مذکور کاهش می یابد

هفت سال و بیشتر 10 درصد.

*موارد مستثنی شده از پرداخت مالیات بر عایدی املاک

براساس این گزارش، مطابق مصوبه کمیسیون مالی دولت، هر نوع نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل واقع در ایران در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق به استثنای موارد ذیل مشمول مالیات بر عایدی املاک و حق واگذاری محل می باشد:

الف) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل مشمول ماده 77 این قانون

ب) اولین نقل و انتقال قطعی یک واحد مسکونی توسط هر شخص حقیقی و یا فرزندان کمتر از 18 سال تحت تکفل وی طی هر سه سال. در اجرای این بند واگذاری سهم مشاعی یک انتقال محسوب میگردد.

ج) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل به واسطه ارث یا وصیت در زمان انتقال به نام وراث یا موصی له

د) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل به صورت بلاعوض

ه) نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل مشمول مواد 68 و 70 این قانون

تبصره: در خصوص نقل و انتقال املاک و حق واگذاری محل که قبل از لازم الاجرا شدن این قانون تملک شده باشد ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن بر مبنای ارزش روز زمان لازم الاجرا شدن این قانون مطابق دستورالعملی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور مالی خواهد رسید.

این در حالی است که در پیش نویس ارائه شده توسط وزارت اقتصاد، نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل که قبل از تصویب این قانون تملک شده باشد هم از پرداخت مالیات بر عایدی املاک معاف شده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1226

به "افزایش 50 درصدی نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 50 درصدی نرخ مالیات بر عایدی املاک در سال اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید