موافقت با انجام عملیات ریپو برای اولین بار در ایران

به گزارش ورزش من و تو، تهران (پانا) - هم راستا با مصوبات ستاد هماهنگی مالی دولت در زمینه توسعه عملیات بازار باز و تأکید رییس جمهوری مبنی بر راهنمایی نرخ سود بازار بین بانکی با سازوکار بازار، برای اولین بار بانک مرکزی امروز با هدف تأمین نقدینگی بسیار کوتاه مدت (اضطراری) بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی، در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با درخواست اعتبارگیری یک بانک متقاضی موافقت کرد.

موافقت با انجام عملیات ریپو برای اولین بار در ایران

طبق اعلام بانک مرکزی میزان این اعتبارگیری 890 هزار میلیارد تومان بود که در نرخ سود سقف دالان (22 درصد) صورت گرفت. معاملات مربوط به نقل و انتقال اوراق توسط کارگزاری بانک مرکزی انجام و تسویه ریالی آن نیز صورت پذیرفت.

طبق این گزارش، مطابق دستورالعمل و شیوه نامه اجرایی انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه بانک ها مشروط به تودیع وثیقه می توانند از اعتبارات کوتاه مدت بانک مرکزی استفاده نمایند.

همچنین، اعتبارگیری از بانک مرکزی در نرخ سود سقف و بر اساس قراردادهای وثیقه گیری یا توافق بازخرید انجام می گردد.

با توجه به ماهیت زمان بر وثیقه سپاری، بانک ها می توانند از قرارداد توافق بازخرید بر پایه خرید و فروش اوراق بدهی دولتی که انعطاف پذیری بیشتری دارد استفاده نمایند. به دلیل محدودیت زمانی فعالیت بازار سرمایه برای نقل و انتقال مالکیت اوراق، به بانک های متقاضی استفاده از این خدمات توصیه می گردد در ارسال درخواست به این محدودیت ها نیز توجه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1240

به "موافقت با انجام عملیات ریپو برای اولین بار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت با انجام عملیات ریپو برای اولین بار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید