10 راه حل ساده برای محافظت از بچه ها در فصل تابستان

به گزارش ورزش من و تو، نور خورشید و افزایش دما دو مورد مهمی هستند که والدین باید در ماه های گرم تابستان مراقب آن ها باشند. چون گرما روی بچه ها خردسال بیش از بزرگسالان تأثیر می گذارد و در موارد شدید ممکن است باعث کم آبی بدن گردد. اگر شما هم یک فرزند خردسال دارید و می خواهید بدانید که چگونه از او در برابر گرمای تابستان محافظت کنید، توصیه می کنیم این مقاله از خبرنگاران مگ را تا سرانجام بخوانید. راهکارهای ساده ای وجود دارند که به یاری آن ها می توانید کودک تان را خنک تر نگه دارید و از کم آبی بدن او جلوگیری کنید.

10 راه حل ساده برای محافظت از بچه ها در فصل تابستان

1. به کودک خود لباس مناسب بپوشانید

لباس های نخی نسبت به لباس های تهیه شده از الیاف مصنوعی قدرت جذب بیشتری دارند. وقتی کودک شما عرق می نماید، لباس های نخی رطوبت را جذب می نمایند و اجازه می دهند که خشک گردد، در حالی که لباس های تهیه شده از الیاف مصنوعی این کار را انجام نمی دهند. اگر پوست کودک برای مدت طولانی مرطوب باشد، دچار بثورات حرارتی می گردد که به صورت جوش یا تاول های ریز روی پوست ظاهر می شوند.

وقتی کودک در معرض نور خورشید قرار می گیرد، از لباس هایی که رنگ روشن دارند، بهره ببرید. رنگ های تیره، به ویژه رنگ مشکی، نور را جذب می نمایند و بیشتر گرم می شوند. اما رنگ های روشن، به خصوص رنگ سفید، نور را منعکس می نمایند و بنابراین خنک تر می مانند.

وقتی خارج از منزل هستید، لباس های آستین بلند از تابش مستقیم نور خورشید به پوست کودک جلوگیری می نمایند. استفاده از کلاه هم به خنک نگه داشتن بدن یاری می نماید. بهتر است از کلاه لبه دار بهره ببرید تا از سر، صورت و گردن کودک در برابر نور خورشید محافظت کند.

2. در ساعات اوج گرما (10 صبح تا 5 بعد از ظهر) در خانه بمانید

سعی کنید در گرم ترین ساعات روز در خانه بمانید و فقط صبح زود یا اواخر شب برای پیاده روی بیرون بروید. اگر از کالسکه یا کریر استفاده می کنید، قبل از خواباندن کودک یک پارچه نخی را روی جایگاه آن قرار دهید. پارچه نخی از تماس مستقیم پوست کودک با پارچه مصنوعی کالسکه جلوگیری نموده و با جذب عرق به خشک نگه داشتن پوست او یاری می نماید.

3. به طور مداوم از پوشک استفاده نکنید

اگر می توانید، زمان مناسبی از روز را انتخاب کنید تا کودک تان بدون پوشک باشد. در هوای گرم پوشک گرمای بدن را کاملاً حفظ می نماید و باعث می گردد که پوست در مناطقی که در تماس با پوشک است، مثل کمر و پا، عرق کند.

وقتی روال خواب و تغذیه شیرخوار منظم می گردد، به طور مرتب ادرار و مدفوع می نماید. برای حذف پوشک زمانی از روز را انتخاب کنید که فرزندتان بیدار است و غالباً اجابت مزاج ندارد. سپس کودک را با یک شلوار نخی روی یک ملحفه نخی بگذارید و زیر آن یک لایه محافظ قرار دهید.

4. کودک خود را هیدراته نگه دارید

بیشتر وزن بدن از آب تشکیل شده و وجود آب برای تمام عملنمودهای حیاتی بدن لازم است. به همین علت، کمبود آب برای سلامتی خطرناک است و به بروز مسائل جدی منجر می گردد. بچه ها خردسال خیلی سریع تر از بزرگسالان دچار کم آبی می شوند. بنابراین، دقت کنید که فرزندتان در طول 24 ساعت حداقل 6 تا 8 پوشک خیس داشته باشد. علائم کم آبی بچه ها که باید به آن ها توجه کنید، عبارتند از: کاهش تعداد پوشک های خیس (کمتر از 6 عدد در روز)، بی حالی و کمبود انرژی، خشکی دهان و کاهش فراوری اشک در هنگام گریه کردن.

در هوای گرم، افزایش مصرف مایعات لازم است. اگر سن فرزندتان کمتر از 6 ماه است و فقط با شیر خودتان او را تغذیه می کنید، احتیاج نیست به او آب هم بدهید. چون کودک مایعات مورد احتیاج خود را از شیر مادر دریافت می نماید. فقط مراقب باشید که به میزان کافی به او شیر بدهید. در یک روز بسیار گرم، ممکن است احتیاج کودک به شیر مادر تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

اگر کودک شما با شیرخشک تغذیه می گردد، ممکن است لازم باشد در هوای گرم مقداری آب جوشیده و خنک به او بدهید. در صورتی که تغذیه تکمیلی را آغاز نموده اید و فرزندتان از غذاهای جامد استفاده می نماید، باید از مصرف مایعات کافی در طول روز مطمئن شوید.

5. از خرید غذا و نوشیدنی در خیابان خودداری کنید

از خرید بستنی، آبمیوه و… که به وسیله دستفروش ها یا مراکز غیربهداشتی فروخته می شوند، خودداری کنید. چون ممکن است تازه نباشند و کودک شما را بیمار نمایند. سعی کنید زمانی که با فرزندتان بیرون می روید برای او آب و غذا ببرید.

برای نگهداری غذای کودک از ظروف پلاستیکی مرغوب و باکیفیت (ترجیحاً بدون بیسفنول آ یا BPA) بهره ببرید. بیسفنول آ یک ماده شیمیایی است که برای ساخت ظروف پلاستیکی استفاده می گردد و مطالعات نشان داده اند که ممکن است برای سلامتی مضر باشد. به همین علت، در برخی از کشورها استفاده از آن برای شیشه شیر و سایر ظروف مخصوص بچه ها ممنوع شده است.

قبل از اینکه به کودک غذا بدهید، غذای او را بچشید تا از فاسد نشدن آن مطمئن شوید. این امر به ویژه در ماه های گرم تابستان که غذاها خیلی سریع فاسد می شوند، بسیار مهم است. از سالم بودن مواد غذایی نگهداری شده در یخچال هم باید اطمینان حاصل کنید، به خصوص در زمان قطع برق.

6. روغن های ماساژ را خوب بشویید

اگر از روغن برای ماساژ دادن کودک استفاده می کنید، در فصل تابستان آن را کاملاً از روی پوست او بشویید. چون به جامانده روغن لایه ای تشکیل می دهد که با حفظ عرق روی پوست کودک به بثورات حرارتی منجر می گردد.

7. از پودر تالک بااحتیاط بهره ببرید

قرار دادن پودر تالک روی چین های پوستی برای خشک نگه داشتن آن ها در هوای گرم، یک تکنیک قدیمی است که به وسیله نسل های زیادی از مادران توصیه می گردد. با این حال، استفاده از آن همواره بی خطر نیست. پودر تالک از ذرات ریزی تشکیل شده است که به راحتی در هوا معلق می شوند و ممکن است به وسیله کودک استنشاق شوند. اگر این ذرات وارد ریه های کودک شوند، می توانند مسائل تنفسی را ایجاد نمایند.

8. اجازه دهید کودک به وسیله بازی با آب خنک گردد

تابستان زمان خوبی است که به فرزندتان اجازه دهید از بازی با آب لذت ببرد. می توانید کودک را همراه با چند اسباب بازی داخل وان حمام یا یک استخر بادی مخصوص کودک که کمی آب داخل آن ریخته اید، قرار دهید. بچه ها از پاشیدن آب به اطراف لذت می برند و سرگرم می شوند. با این حال، هرگز کودک خود را حتی برای یک ثانیه تنها نگذارید. بچه ها خردسال ممکن است حتی در چند سانتی متر آب هم غرق شوند.

9. از کودک خود در برابر پشه محافظت کنید

پشه ها بیماری های مختلف مانند مالاریا را توسعه می دهند. راه های زیادی برای محافظت از کودک در برابر نیش پشه وجود دارد، مانند استفاده از پشه بند یا حشره کش. علاوه بر این، سعی کنید با نصب توری روی همه درب ها و پنجره ها راه های ورود پشه به داخل خانه را کنترل و مسدود کنید.

خانه و محیط اطراف خود را هم عاری از هر گونه آب راکد نگه دارید. اگر مکان های عمومی دارای آب راکد هستند و پشه ها در آنجا رشد می نمایند، برای حل این مشکل با شهرداری یا مدیر مجتمع مسکونی خود صحبت کنید.

10. از عینک های آفتابی بی کیفیت برای کودک استفاده نکنید

عینک آفتابی می تواند یک وسیله سرگرم نماینده برای کودک شما به نظر برسد، اما همه عینک های آفتابی مناسب و باکیفیت نیستند. نظر متخصصان در خصوص استفاده بچه ها خردسال از عینک ها فرق دارد، بنابراین با پزشک در خصوص این موضوع صحبت کنید.

اگر واقعاً می خواهید برای کودک تان عینک آفتابی تهیه کنید، از یک فروشگاه معتبر یک عینک باکیفیت خریداری کنید. عینک هایی که به وسیله دستفروش ها فروخته می شوند، ممکن است قادر نباشند از کودک در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمایند.

درمان بثورات حرارتی در بچه ها

لوسیون کالامین می تواند به برطرف خارش ناشی از بثورات حرارتی یاری کند، اما قبل از اینکه از آن برای کودک تان بهره ببرید، حتماً با پزشک مشورت کنید. در خصوص استفاده از درمان های خانگی برای بچه ها بسیار مراقب باشید. چون برخی از مواد ممکن است برای شیرخواران و بچه ها کم سن وسال بی خطر نباشند. بچه ها بیشتر از بزرگسالان مستعد ابتلا به عفونت هستند، به خصوص در 6 ماهه اول زندگی که سیستم ایمنی بدن شان خیلی قوی نیست.

کلام پایانی

در بین فصول مختلف سال، تابستان به علت گرم بودن برای شیرخواران و بچه ها کم سن و سال از حساسیت بیشتری برخوردار است. اگر مراقب گرمای هوا و افزایش دمای بدن کودک نباشید، ممکن است او بیش از حد عرق کند و آب زیادی از دست بدهد. بچه ها به از دست آب بسیار حساس هستند و کم آبی بدن شان می تواند به مسائل جدی منجر گردد. به همین علت، باید با راه های محافظت از بچه ها در برابر گرمای تابستان و نحوه خنک نگه داشتن آن ها آشنا باشید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: babycenter

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2047

به "10 راه حل ساده برای محافظت از بچه ها در فصل تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راه حل ساده برای محافظت از بچه ها در فصل تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید