کشف یک فوران رادیویی سریع که ماجرای این پدیده ها را پیچیده تر کرد

به گزارش ورزش من و تو، در چند سال اخیر اخترشناسان پدیده های خاصی را در آسمان مشاهده نموده اند که با عنوان فوران رادیویی سریع یا FRB شناخته می شوند. پدیده ای که هنوز دلیل رخ دادن آن تعیین نیست. به تازگی مورد عجیب و نادری از این پدیده ها کشف شده است که داستان این پدیده های مرموز را پیچیده تر نموده است.

کشف یک فوران رادیویی سریع که ماجرای این پدیده ها را پیچیده تر کرد

فوران رادیویی سریع تنها در چند هزارم ثانیه رخ می دهد. انفجاری که باعث این فوران شدید در طول موج رادیویی می گردد تنها در همین مدت بسیار کوتاه انرژی معادل انرژی تابش شده از خورشید در نزدیک به یک قرن را آزاد می نماید.

در سال 2007 اولین فوران رادیویی سریع در آسمان کشف شد. اما از آن موقع تا کنون اخترشناسان پیروز به کشف دلیل وقوع این پدیده نشده اند.

Kenzie Nimmo، دانشجوی دکترای دانشگاه آمستردام، در 235امین گردهمایی انجمن نجومی آمریکا در این باره گفت: سوال بزرگ این است که چه چیزی می تواند یک فوران رادیویی سریع را ایجاد کند.

در سال 2016 و با کشف یک FBR خاص اخترشناسان توانستند اطلاعات جدیدی از این پدیده به دست آورند. اخترشناسان در این سال برای اولین بار یک فوران رادیویی سریع تکرارشونده را مشاهده کردند. تمام نمونه های پیشین تنها برای یک بار رخ داده بودند.

آنالیز های بیشتر نشان داد که منبع این فوران رادیویی سریع یک کهکشان کوتوله است که نرخ ستاره زایی بالایی دارد. این کهکشان در فاصله حدودا سه میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته و احتمالا میزبان یک منبع رادیویی مداوم است که می تواند باعث ایجاد FBRهای تکرارشونده گردد.

اخترشناسان همچنین سه فوران رادیویی سریع گذرا را در کهکشان های پرجرمی که نرخ ستاره زایی پایینی دارند مشاهده کردند. با این تفاسیر به نظر می رسد تکرارشونده بودن فوران های رادیویی سریع به محیط میزبان بستگی دارد.

با این وجود کشف جدید اخترشناسان موجب پیچیدگی هایی در این داستان شده است. FRB 180916.J0158+65 یک فوران رادیویی تکرارشونده است که رصدخانه رادیویی CHIME در کانادا پیروز به آشکارسازی آن شده است.

پس از کشف این رویداد اخترشناسان رصدهای تکمیلی را با یاری مجموعه ای از تلسکوپ ها در نقاط مختلف جهان انجام دادند و توانستند تصاویر دقیقی از محل وقوع این رویداد ثبت نمایند. کهکشانی که این فوران رادیویی سریع در آن رخ داده یک کهکشان مارپیچی است که در فاصله 500 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است. این پدیده در واقع نزدیک ترین FBR است که تا کنون پیروز به ثبت آن شده ایم.

محل وقوع این FBR به دقت معین شده است. با این حال اخترشناسان هنوز نتوانسته اند منبع رادیویی که بتواند شرح دهنده این اتفاق باشد را شناسایی نمایند. علاوه بر این ویژگی های پدیده ای که اخیرا مشاهده شده با الگوهایی که از رصد نمونه های پیشین به دست آمده بود نیز همخوانی ندارد.

اخترشناسان امیدوارند با گردآوری داده های بیشتر بتوانند به اطلاعاتی از سازوکار و چگونگی وقوع فوران های رادیویی سریع دست پیدا نمایند.

عکس کاور: تصویری از کهکشانی که میزبان FBR اخیر بوده است. دایره سبز محل وقوع فوران رادویی سریع است.

Credit: Gemini Observatory/NSFs Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory/AURA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 710

به "کشف یک فوران رادیویی سریع که ماجرای این پدیده ها را پیچیده تر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک فوران رادیویی سریع که ماجرای این پدیده ها را پیچیده تر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید