چگونه از دندان های کودک مراقبت کنیم؟

به گزارش ورزش من و تو، معمولا هنگامی که کودک شش ماهه است اولین دندان های شیری در دهان او ظاهر می گردد. رویش بقیه این دندان ها تا انتها دو یا سه سالگی طول می کشد. تعداد دندان های شیری در هر فک 10 عدد و در تمامی دهان 20 عدد است.

چگونه از دندان های کودک مراقبت کنیم؟

راه های مراقبت از دندان های نوزاد

خوب حالا که دندان های کودک شما در حال رشد است، باید به فکر مراقبت از آن باشید. اگرچه دندان های شیری به طور موقت در دهان کودک قرار دارند، سلامت آن ها برای لثه کودک و به وجود آمدن دندان های دائم لازم است. به همین دلیل باید مطمئن باشید که دندان های در حال رشد کودک به برترین وجه ممکن مورد مراقبت قرار می گیرند.
مراقبت از دندان های کودک را قبل از رشد آن آغاز کنید
حتی قبل از رشد دندان های شیری نیز باید دهان کودک را تمیز کنید. بعد از خوردن غذا یا شیر، لثه های کودک را با یک دستمال بسیار نرم و گرم تمیز کنید. بعلاوه می توانید از دستگاه های مخصوصی که برای اینکار وجود دارد بهره ببرید. فقط به خاطر داشته باشید که حجم زیادی از خمیر دندان فلوردار نباید بلعیده گردد. به این موضوع دقت داشته باشید. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که این موضوع می تواند برای بدن سمی باشد.
بعد از رویش دندان ها نیز از آن مراقبت کنید
بعد از اینکه رویش دندان ها آغاز شد، مراقبت از آن ها را آغاز کنید. بیشتر والدین بر این باورند که دندان های شیری کودک اهمیت زیادی ندارد زیرا با دندان های اصلی و دائمی جایگزین خواهند شد. اما به خاطر داشته باشید که دندان های شیری جای دندان های دائمی را حفظ می نمایند و به کودک یاری می نمایند غذا را بخورد و بجود.

اگر مراقبت درستی از دندان های شیری صورت نگیرد، امکان پوسیده شدن آن وجود خواهد داشت. همین امر موجب عفونت لثه می گردد که به آن ژنژیویت یا التهاب لثه می گویند. التهاب لثه به حالتی گفته می گردد که در آن پلاک های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می کند و باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می گردد. این موضوع می تواند بر روی فضای دندان های دائمی نیز تاثیر بگذارد.

مراقب پوسیدگی دندان ها باشید
اولین نشانه پوسیدگی در دندان کودک، تغییر رنگ و لکه های کوچکی است که بر روی آن ایجاد می گردد. در چنین شرایطی حفره های کوچکی بر روی دندان پدیدار خواهد شد. اینکه کودک خود را به همراه بطری شیر یا آب میوه به رختخواب می فرستید ایده خوبی نیست. چنین موادی دلایل اصلی ایجاد پوسیدگی دندان هاست. سعی کنید دهان کودک را همواره تمیز نگه دارید.
دهان کودک را با آب بشویید
بعد از هر وعده غذایی می توانید دهان کودک خود را با آب تمیز کنید. نوشیدن آب بعد از هر وعده می تواند دندان ها را تمیز کند. اما بهتر است از یک خمیر دندان نرم برای اینکار بهره ببرید تا کودک به آن عادت کند. تا زمانی که کودک شما 18 ماهه نشده است و غذای جامد مصرف نمی کند ممکن است به مسواک احتیاج نداشته باشید. با اینحال می توانید به آرامی دندان او را با مسواک یا دستگاه مناسب پاکسازی کنید.
در سن 2 سالگی از خمیر دندان بهره ببرید
زمانی که کودک شما به سن 2 سالگی رسید، خمیر دندان مخصوص بچه ها را به میزان یک نخود بر روی مسواک بگذارید و با آن دندان های او را تمیز کنید. اگر زیاد در این مورد مطمئن نیستید می توانید تا سن 3 سالگی کودک منتظر بمانید. در این سن کودک به میزان کافی بزرگ شده است و خمیر دندان را نمی خورد.
مصرف فلوراید در بچه ها را تنظیم کنید
حتی اگر کودک شما از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نمی کند نیز باید میزان کافی از آن را برای بدن تامین کنید. این میزان معمولا در آب شیر موجود است. بیشتر منابع آب عمومی این میزان را اضافه می نمایند. اگر آب شیر فلوراید ندارد، بهتر است در خصوص میزان فلوراید مصرفی از پزشک خود مشورت بگیرید.
به طور منظم برنامه ای برای مراجعه به دندانپزشک داشته باشید
بیشتر متخصصان بر این باورند که اولین مراجعه کودک به دندانپزشک باید در سن 1 سالگی باشد اما بعضی دیگر نیز بر این باور هستند که اولین مراجعه به پزشک بهتر است در سن 3 سالگی باشد.

اگر بتوانید مراقبت کاملی از دندان های کودک خود داشته باشید، عادت مراقبت از آن را در وجود کودک خود نهادینه خواهید کرد. از همان روزهای ابتدایی مراقبت از دندان ها را به کودک خود یاد بدهید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1809

به "چگونه از دندان های کودک مراقبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از دندان های کودک مراقبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید