چرا انتقام جویان: سرانجام بازی بهترین فیلم جهان مارول است؟

به گزارش ورزش من و تو، فیلم سینمایی انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame) محصول سال 2019 که پرفروش ترین فیلم مارول و پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما است از نظر بسیاری بهترین فیلم جهان سینمایی مارول نیز به حساب می آید.

چرا انتقام جویان: سرانجام بازی بهترین فیلم جهان مارول است؟

انتقام جویان: خاتمه بازی از زوایای مختلفی برای مخاطبان آثار ابرقهرمانی یک اثر ویژه است. فیلمی که عاقبت به بیش از یک دهه انتظار خاتمه داد و خطی داستانی را تمام کرد که از سال 2008 با فیلم مرد آهنی (Iron Man) آغاز شده بود.

تا امروز 23 فیلم از جهان سینمایی مارول اکران شده اند. انتخاب بهترین اثر در میان این فیلم ها آسان نیست. البته اگر کار را به منتقدان بسپاریم انتخاب چندان سخت نخواهد بود؛ از نظر منتقدان فیلم سینمایی پلنگ سیاه (Black Panther) تا کنون بهترین فیلم جهان سینمایی مارول است. این فیلم حتی نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم هم شده بود و از این نظر احتمالا یک اثر استثنایی در جهان سینمایی مارول در نظر گرفته می شود.

ممکن است عده دیگر فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) را بهترین اثر جهان مارول بنامند، برخی هوادار پروپاقرص نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) باشند و کسانی سراغ مرد عنکبوتی و فیلم های مرتبط با این ابرقهرمان بروند.

  • بهترین و بدترین فیلم های مارول از نگاه منتقدان

به هر حال با وجود همه اختلاف نظرها در این نوشته به دلایل مشخصی می پردازیم که براساس آن ها معتقدیم بزرگترین و پرفروش ترین فیلم جهان سینمایی مارول یعنی خاتمه بازی مستحق عنوان بهترین فیلم جهان سینمایی مارول است.

1- خاتمه داستان شخصیت های مارول

جهان سینمایی مارول شخصیت های متعدد عجیب، جذاب و چندبعدی را به مخاطبان خود معرفی کرده است. هر یک از هواداران مارول شخصیت محبوب خود را دارند؛ از مرد آهنی گرفته تا مرد مورچه ای. در سال های گذشته مارول سرمایه گذاری زیادی روی این شخصیت ها داشت، فیلم های مستقل مربوط به آن ها را تولید کرده بود و به همین دلیل عموم مخاطبان جهان سینمایی مارول منتظر یک خاتمه درخور برای همه این شخصیت ها بودند. به این ترتیب فیلم انتقام جویان: خاتمه بازی از دو جهت اهمیتی ویژه داشت.

از یک سو باید بهترین پردازش شخصیت ها را در این فیلم می دیدیم و از سوی دیگر باید قصه مربوط به هر یک از آن ها به بهترین و متناسب ترین شکل ممکن به خاتمه می رسید؛ اتفاقی که گمان می کنیم مارول به خوبی از پس آن برآمد.

پیش از آنکه خاتمه بازی منتشر شود حدس و گمان های زیادی درباره فیلم به گوش می رسید. عموم این حدسیات درباره سرنوشت شخصیت ها بود. کدام زنده می ماند و کدام می میرد. در خاتمه آخرین فیلم مجموعه انتقام جویان بسیاری از شخصیت ها زنده ماندند اما سرنوشت سه شخصیت متفاوت بود.

تونی استارک و ناتاشا رومانوف در مبارزه علیه تانوس جان شان را از دست دادند و استیو راجرز تصمیم گرفت به عقب برگشته و با پگی کارتر زندگی کند.

مرگ تونی و ناتاشا گرچه غم انگیز بود اما با سیر تحول شخصیت آن ها و فرایندی که باید طی می کردند هماهنگی کامل داشت. تونی که همیشه به عنوان پدر جهان سینمایی مارول در نظر گرفته می شد، یک فرایند رستگاری کلاسیک سینمایی را طی کرد.

او به عنوان شخصیتی از خودراضی، منفعت طلب و خودمحور کار خود را در جهان مارول آغاز کرد و در نهایت در جهت خیر در مقابله با شر مبارزه و فداکاری کرد.

با عبور از هر فیلم به فیلمی جدید در این جهان سینمایی تونی استارک بیشتر شرافتمند و کمتر خودخواه تصویر شد. او به تدریج مربی پیتر و در نهایت یک پدر واقعی برای مورگان شد. عاقبت با همه این زمینه سازی ها تبدیل او به کسی که دیگران را نجات می دهد یک حس تلخ و شیرین جذاب را به مخاطبان منتقل کرد.

در نظر بگیرید که طبق بسیاری از پیش بینی های قبلی استیو راجرز هم می توانست یک گزینه مناسب برای فداکاری بزرگ باشد. گرچه چنین اتفاقی هم می توانست از نظر شخصیتی با پیش زمینه های شخصیت استیو هماهنگ باشد اما چنین انتخابی بیش از حد واضح، روشن و فاقد پیچیدگی بود.

از سوی دیگر استیو همیشه همچون یک قهرمان جلوه داده شد؛ او که خلاصه و فشرده یک ابرقهرمان بود واقعا لایق یک خاتمه خوش بود. درباره ناتاشا هم باید گفت با شخصیتی وفادار روبرو بودیم؛ این وفاداری همیشگی به او امکان تصمیم های سخت و فداکاری را می داد؛ امکان انتخاب هایی که شاید برای هیچ کس جز او مناسب نبود. مرگ برای تنها خانواده ای که ناتاشا در تمام عمرش شناخته بود بیش از پیش نشان داد که چه انسان سرسختی است.

2- توازن میان عناصر احساسی و اکشن

به عنوان فیلمی که در پی انتقام جویان: جنگ ابدیت ساخته شده بود؛ بسیاری گمان می کردند خاتمه بازی یکی از این دو راستا را پیش می گیرد: فیلمی خواهد بود مشابه جنگ ابدیت یا کاملا متفاوت و مملو از عناصر و فضاهای احساسات برانگیز.

اما فیلم سینمایی خاتمه بازی پیروز شد به توازنی مثال زدنی میان اکشن و احساسات برسد و همین هم یکی دیگر از دلایلی است که گمان می کنیم این اثر بهترین فیلم مارول است.

خاتمه بازی تعدادی از بهترین نبردها و سکانس های اکشن مجموعه را پیش چشم مخاطبان آورد و در عین حال صحنه های احساسی به یادماندنی چشمگیری داشت. بهترین نمونه از این توازن را می شد در صحنه نبرد خاتمهی و سپس در مراسم وداع تونی مشاهده کرد.

در بخش نبرد با مجموعه شخصیت های کلیدی، انواع سلاح ها، مهارت ها و بهترین مبارزه ها روبرو می شویم. اما پس از آن در صحنه مراسم وداع با یک صحنه عمیقا احساسی روبرو می شویم که برخلاف صحنه قبلی ریتمی کند و فضایی آرام دارد.

حال مخاطبان می توانند از صحنه تند و پرهیاهوی قبلی عبور کرده و به احساسات امکان بروز بدهند. این توازن در طول فیلم به خوبی رعایت شده و انتقام جویان: خاتمه بازی را از این نظر به اثری کاملا متفاوت تبدیل کرده است.

3- نتیجه نهایی سه فاز از جهان مارول

پس از سه فاز و 21 فیلمی که پیش از ساخت انتقام جویان: خاتمه بازی تولید شد مجموعه ای از صحنه ها و داستان های الهام بخش و پرکشش در اختیار هواداران قرار گرفت. این آثار یک جهان سینمایی و حماسه ای از داستان های مجزا را حول سنگ های ابدیت شکل داد.

وقتی چنین جهانی را فیلم به فیلم دنبال می کنید و با هر کدام از این آثار درگیر می شوید انتظارات ویژه ای از آخرین فیلم دارید و همین هم فشار زیادی را متوجه اثر نهایی می کند. خاتمه بازی باید هم زمان به خودی خود فیلم باکیفیتی از کار در می آمد و در عین حال یک مجموعه پیروز را هم به شایستگی تمام می کرد.

گرچه این نکات یک چالش بزرگ برای فیلم به حساب می آمد اما پیروزیت در این چالش را هم باید برجسته ترین دستاورد فیلم و دلیل تبدیل آن به بهترین اثر جهان سینمایی مارول دانست.

خاتمه بازی به این انتظار پاسخی درخور داد؛ به هواداران و مخاطبان نشان داد تمام زمانی که صرف این مجموعه کرده بودند ارزشش را داشته و همه این سرمایه گذاری هدر نرفته است.

در عین حال چندین و چند داستان طولانی به شکلی کاملا راضی کننده در این اثر سینمایی به خاتمه رسیدند و مخاطبان جهان سینمایی مارول را مشتاق فیلم های جدید فاز چهار و داستان های دیگر نگه داشتند.

4- بهترین بازی ها در کل مجموعه

یکی از ویژگی های مهم آثار جهان مارول انتخاب های مناسب بازیگران بوده است. اگر به هر کدام از بازیگران مارول توجه کنید نمی توانید منکر این شوید که آن ها برای تان کاملا به شخصیت خیالی فیلم تبدیل شده اند و نمی توانید ابدا به شکل دیگری تصورشان کنید.

در طول فیلم های دیگر مجموعه همیشه بازی ها خوب بوده اند و گاهی اوقات حتی می توان گفت با ایفای نقش هایی عالی روبرو شدیم. اما در خاتمه بازی بازی ها به سطح دیگری رسید. می شود گفت هر بازیگر بهترین عملکرد ممکن را ارائه داد به شکلی که با درجه یک ترین بازی های کل مجموعه روبرو شدیم.

کریس ایوانز در نقش کاپیتان آمریکا همان کیفیت خوب همیشگی را داشت اما این بار حتی با اعتماد به نفسی دوچندان روی پرده ظاهر شد. رابرت داونی جونیور ضعف ها و آسیب پذیری های شخصیت تونی استارک را به مخاطب نشان داد تا با ظرافت احساسات تماشاگران را چنان تحریک کند که پیش از این بی سابقه بود.

اسکارلت جوهانسون با یک بازی زیرپوستی و کنترل شده دل مخاطبان را به درد آورد و کریس همسورث ترکیبی از شوخ طبعی و احساسات را با بهترین زمان بندی ممکن ارایه کرد. این ها صرفا تعدادی از بازیگران فیلم بودند که به عملکردشان پرداختیم و می توان نکات دیگری را درباره سایر بازیگران فیلم هم مورد اشاره قرار داد.

به این ترتیب می خواهیم ادعا کنیم که بازی های سطح بالای انتقام جویان: خاتمه بازی یک فیلم عالی را به سطحی حتی فراتر از آن منتقل کرد. در واقع نه تنها شخصیت ها در طول مجموعه یک تحول را طی کردند و پیچیده ترین وجه شان را در قسمت آخر ارایه کردند بلکه گویا خود بازیگران هم چنین تحولی را از سر گذراندند و بهترین بازی های خود در مجموعه را در قسمت آخر ارایه دادند.

5- فیلمی مختص هواداران

جهان سینمایی مارول یک مجموعه بسیار بزرگ است و البته که چنین ابعادی از فیلم های پرفروش و پیروز یک پایگاه بزرگ هواداران را برای این اثر به وجود آورده است.

طبیعتا مثل هر مجموعه دیگری هواداران مارول هم آثار محبوب، شخصیت های محبوب و بازیگران محبوب خود را دارند. البته در کنار ایده هایی که گاه و بی گاه درباره خط داستانی بیان کرده و می کنند؛ اینکه ترجیح می دادند قصه چطور پیش می رفت و سرنوشت هر شخصیت به چه شکل رقم می خورد.

اما در میان چنین مجموعه های محبوبی گاهی اوقات با پدیده هایی انحرافی روبرو می شویم؛ انگار تولیدکنندگان فراموش کرده اند اساسا این فیلم ها را برای چه مخاطبانی می سازند و همین رفتار هم شیوه های تثبیت شده روایت و کارگردانی اثر را به سمت و سویی عجیب هدایت می کند.

اما خاتمه بازی نه تنها فیلم درخشانی بود بلکه کاملا با در نظر دریافت مخاطبان و برای آن ها ساخته شد. در واقع فیلم لحظه ها و صحنه هایی دارد که به شکلی مشهود برای رضایت بیشتر مخاطبان مجموعه در آن قرار گرفته است.

برای مثال آخرین قسمت از مجموعه انتقام جویان رجعت های متعددی به دیالوگ ها و نکات فیلم های قبلی دارد. بسیاری از این اشاره ها مدت ها محبوب مخاطبان بودند و تکرارشان لحظه هایی لذت بخش و به یادماندنی را برای هواداران رقم زد.

در واقع به سختی ممکن است در کل فیلم به لحظه ای برخورد کنید که حس کنید صرفا از ذهن یک کارگردان یا فیلم نامه نویس مغرور بیرون آمده که به مخاطبان اثرش توجهی ندارد. برعکس همه چیز به بهترین شکل تنظیم شده بود تا یک اثر شگفت انگیز برای هواداران ساخته شود و این مجموعه بزرگ به شکوه مندترین شکل ممکن خاتمه یابد.

در نهایت درون فیلم نشانه ها و ارجاعات پیدا و پنهانی وجود داشت که امکان جست وجوی بیشتر یا دیدن مکرر فیلم را برای هواداران افراطی تر فراهم می کرد.

6- بزرگترین کمپین تبلیغاتی و بیشترین هیجان

مجموعه تیزرها، تریلرها، پوسترهای تبلیغی و کنفرانس های خبری فیلم را به یاد بیاورید؛ کمتر فیلمی در سال های گذشته ساخته شده که چنین تبلیغات و بازاریابی وسیعی داشته باشد.

نکته مهم این تبلیغات گسترده ساختن یک فضای بسیار مهیج برای فیلم بود که مخاطبان را ماه ها پیش از اکران فیلم تشنه دیدن آن کرده بود. می شود گفت این نکته هم یکی از دلایل مهم پیروزیت فیلم و یکی از عواملی است که این اثر را به یکی از بهترین آثار مارول تبدیل کرد.

گرچه ممکن است ادعا شود فضای تبلیغاتی و روانی پیرامون یک فیلم را نمی توان دلیل کیفیت آن دانست اما با نگاهی صنعتی تر به سینما می شود این نکته را هم یکی از دلایلی دانست که آخرین فیلم مجموعه انتقام جویان بهترین محصول تجاری در میان فیلم های مارول بوده است.

فقط کافی است این کمپین تبلیغاتی را با 21 فیلم قبلی مقایسه کنید تا به وسعت و قدرت آن اعتراف کنید. حتی کاپیتان مارول که تنها چند ماه قبل از انتقام جویان اکران شده بود از نظر شدت و قدرت تبلیغات صرفا همچون تیزری برای خاتمه بازی بود.

این سطح از هیجان و فضاسازی بی سابقه پیش از اکران، فیلم انتقام جویان: خاتمه بازی را به چیزی بیشتر از صرف یک محصول در سینمای تجاری تبدیل کرد. این بار با یک رویداد سینمایی بزرگ طرف بودیم که شرکت در آن به تنهایی هیجان انگیز به نظر می رسید.

می شود گفت در آمریکای شمالی و بسیاری از بازارهای بزرگ سینمای جهان کمتر کسی بود که در ماه های نزدیک به اکران و در روزهای اکران فیلم، اسم خاتمه بازی به گوشش نخورده باشد. حتی بسیاری از کسانی که هوادار مجموعه نبودند یا اساسا فیلمی از جهان سینمایی مارول را در زندگی شان ندیده بودند هم از اکران این اثر بزرگ خبردار شدند و درباره اش چیزی شنیدند، دیدند یا خواندند.

  • فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟
منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1146

به "چرا انتقام جویان: سرانجام بازی بهترین فیلم جهان مارول است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انتقام جویان: سرانجام بازی بهترین فیلم جهان مارول است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید