باکس آفیس هفته؛ فیلم های قدیمی گیشه را تصاحب کردند

به گزارش ورزش من و تو، به نظر می رسد اکران سینماهای دنیا با باز شدن سینماهای چین کم کم دارد جان تازه ای می گیرد و این هفته تعداد فیلم های تازه وارد به باکس آفیس از دو سه هفته گذشته بیشتر شده اند. هر چند بعضی از این فیلم ها هیچ فروشی نکرده اند و فروش بقیه هم چنگی به دل نمی زند اما دیدن ده فیلم در جدول خودش امیدوارکننده است. فیلم گونیز (The Goonies) مهم ترین تازه وارد به جدول فروش هفتگی است.

باکس آفیس هفته؛ فیلم های قدیمی گیشه را تصاحب کردند

در صدر جدول همچنان فیلم ترسناک اجاره ای جا خوش نموده است. فیلم در دومین هفته اکرانش باز هم توانسته آخر هفته 300 هزار دلار بفروشد و فروش کلی اش را به نزدیک یک میلیون دلار برساند.

فیلم اجاره ای اولین ساخته دیو فرانکو، برادر جیمز فرانکو در مقام کارگردان است که همسرش آلیسون بری هم در آن نقش اول را بازی می نماید. داستان دو زوج که یک خانه را برای تعطیلات اجاره می نمایند. البته این اتفاق راحت نمی افتد. اول پیشنهاد یکی از آن ها رد می گردد و بعد یکی دیگر تقاضانامه پر می نماید و پیشنهادش را می پذیرند. وقتی به خانه می رسند با صاحبخانه مرموز آن آشنا می شوند و کمی بعد متوجه می شوند که یک نفر آن ها را تحت نظر دارد.

منتقدان از فیلم بدشان نیامده و در سایت متاکریتیک به آن امتیاز 63 از 100 را داده اند. آن ها معتقدند اولین کوشش فرانکو بسیار خوددارانه بوده و به خصوص در طول پرده ترسناک آخر خیلی خوب کارگردانی اش خودش را نشان می دهد. اینکه شما را همواره لبه تیغ نگه می دارد. می گردد گفت که تقریبا یک سکانس بی خودی و بلااستفاده در فیلم وجود ندارد.

منتقد شیکاگو تایمز از چهار ستاره به فیلم سه ستاره و نیم داده و نوشته است: فیلم اجاره ای می تواند به عنوان یک مورد مطالعه شخصیتی خیلی جدی و متقاعدنماینده درباره چهار عظیمسال ناکارآمد در یک خاتمه هفته عمل کند. و وقتی کاراکتر دیوانه آدمکش به مخاطب معرفی می گردد تغییر آن به یک فیلم ترسناک درخشان و فوق العاده است.

در رتبه دوم جدول فیلم گونیز واقع شده است که کمدی ماجراجویانه خانوادگی است و البته محصول 1985 است. این چهارمین هفته اکران فیلم است و با فروش 200 هزار دلار در آخر هفته گذشته توانسته خودش را به رتبه دوم باکس آفیس برساند و مجموع فروشش هم 400 هزار دلار شده است.

گویا در سینمای دنیا هم به این نتیجه رسیده اند که در حال حاضر اکران فیلم های جدید به ضرر تهیه نماینده ها تمام می گردد و برای روشن نگهداشتن چراغ سینماها روی اکران فیلم های قدیمی حساب باز نموده اند.

داستان یک سری بچه که در محله گونی با خانواده هایشان زندگی می کردند اما حالا قرار است خانه ها که تحت رهن بوده اند به فروش بفرایند. این پسربچه ها که اسم گروه خودشان را گونیز گذاشته اند تصمیم می گیرند که آخر هفته را کنار یکدیگر بگذرانند. هر کدام از آن ها یک ویژگی دارد: یکی مبتکر است، آن یکی پرحرف و یکی مثبت اندیش و دیگری چاق.

آن ها می خواهند خانه هایشان را از اجراییه سند رهنی نجات بدهند و در این جهت ماجراجویی های جالبی برایشان اتفاق می افتد. بعد از نمایش این فیلم در طول سال های بعد گونیز اصطلاحی شد معادل آدم های خل و چل.

امتیاز فیلم در سایت متاکریتیک 62 از 100 است. منتقد امپایر درباره اش گفته بود که طرح فیلم براساس آرکتایپ ها و کهن الگوهاست و ماجراجویی های بچه ها جوری در این طرح تنیده شده که لحظات مفرح و دوست داشتنی برایتان به دنبال می آورد.

فیلم نشان می دهد که اسپیلبرگ چه قدر خوب می تواند مخاطبش را سرگرم کند چون اصل داستان فیلم گونیز متعلق به اسپیلبرگ بوده و از روی طرح او کریس کلمبوس فیلمنامه را نوشته است.

رده سوم جدول باز هم در اختیار یک فیلم قدیمی خاطره انگیز است. پارک ژوراسیک ساخته استیون اسپیلبرگ پیروز شده در اکران دوباره اش در عرض هفت هفته نزدیک به یک میلیون دلار فروش کند و فروش آخر هفته گذشته اش هم 100 هزار دلار بوده است.

فیلم محصول 1993 است و سام نیل و لارا درن بازیگرانش هستند. داستان دانشمندان زمین شناسی که به یک تم پارک با تم دایناسورها می فرایند و متوجه می شوند که بچه های داخل پارک در معرض خطر حمله نمونه های دایناسورهایی هستند که در پارک وجود دارد و به اشتباه آزاد شده اند. حالا باید راهی برای فرار از این مهلکه پیدا نمایند.

پارک ژوراسیک یکی از پولسازترین و هیجان انگیزترین فیلم های ماجراجویانه تاریخ سینماست که باعث به وجود آمدن یک فرنچایز پیروز شد. فیلم به لحاظ تاریخی و فرهنگی چنان در آمریکا تاثیرگذار بود که کتابخانه ملی آمریکا آن را ثبت کرد. فیلم در سه رشته فنی نامزد اسکار شد و هر سه جایزه را هم گرفت.

منتقدان هم آن موقع از فیلم بدشان نیامد و به آن امتیاز 68 از 100 را دادند. البته فیلم یک سره هم ستایش دریافت ننموده. مثلا منتقد امپایر نوشته بود: به عنوان سفری به دنیا فانتزی پارک ژوراسیک از آن وحدت احساسی کلاسیک های اسپیلبرگ مثل آرواره ها یا برخورد نزدیک از نوع سوم بی بهره است. با این حال هنوز هم رویکرد معصومانه و بازیگوشانه اش باعث می گردد با حال خوب از سینما بیرون بروید.

فیلم رده چهارم جدول تازه همین هفته اکران شده و توانسته 100 هزار دلار هم فروش کند. فیلم خاطره انگیز و دوست داشتنی سفر به آینده محصول 1985 و ساخته رابرت زمه کیس که بین اهالی هالیوود هم بسیار محبوب است. کریستوفر لوید بازیگر نقش دکتر براون شمایل محبوب و مشهور این فیلم است.

بازگشت به آینده داستان مارتی مک فلای پسر 17 ساله ای است که به طور اتفاقی توسط ماشین زمانی که دکتر براون درست نموده 30 سال در تاریخ به عقب می رود.

برنده یک جایزه اسکار فنی و البته نامزد اسکار فیلمنامه اثر بسیار پیروزی از کار درآمد. منتقدان هم دوستش داشتند و به آن امتیاز 87 از 100 را دادند.

منتقد بوستون گلوب که به فیلم امتیاز کامل 100 را داده بود نوشت: این بهترین فیلم جریان اصلی سینما از زمان ای.تی تا امروز است. اثر سطح بالایی که به یادمان می آورد هالیوود هنوز هم می تواند آثار واقعا عظیم سرگرم نماینده تهیه کند. طرح فیلم آن قدر سختگیرانه و ظریف و زیرکانه توسعه پیدا نموده که هر چیزی پشت طرح اصلی آشکار گردد احتمالا در تعجب سرخوشانه مخاطب نقصان ایجاد می نماید.

این فیلم زمه کیس هم مثل پارک ژوراسیک اسپیلبرگ آن قدر پیروز بود که پشت سر خودش یک فرنچایز ایجاد کند. فیلمی که با بودجه 19 میلیون دلاری ساخته شده بود 391.5 میلیون دلار توانست فروش کند. حالا هم که می بینید بعد از گذشت سی و چند سال هنوز هم می تواند خودش را در روزهای کرونایی وارد باکس آفیس کند.

اما بالاخره در رده پنجم جدول یک فیلم تازه وارد جدید داریم: زشت عظیم (Big Ugly) اکشنی ساخته اسکات وایپر است. فیلم داستان رئیس مافیای لندن را روایت می نماید که نیلین یکی از اعضای سازمانش را به ویرجینیای غربی می فرستد تا عملیات پولشویی را به همراه یک فروشنده نفت انجام دهد. این ماجرا باعث به هم ریختن رابطه آمریکا و انگلستان می گردد.

مالکوم مکداول معروفترین هنرپیشه فیلم است که نقش رئیس مافیای لندن را بازی می نماید. اسکات وایپر کارگردان فیلم اولین اثر سینمایی اش را سال 1995 ساخت و این چهارمین فیلم بلندش محسوب می گردد. هیچ وقت کارگردان مطرحی نبوده و این یکی فیلمش هم چندان نتوانسته نظر منتقدان را جلب کند.

البته به عنوان یک فیلم اکشن با بودجه خیلی مختصر 6 میلیون دلاری ساخته شده و در حال حاضر هم نزدیک 340 هزار دلار فروخته و بعید نیست که فروش فیلم به حدی برسد که سرمایه اش برگردد. از آن فیلم هایی است که در هر صورتی شکست خورده محسوب می گردد. امتیازش در سایت متاکریتیک 47 از 100 است. منتقدان در نقدهایشان از آشفتگی فیلم گفته اند و این که از همان ابتدای فیلم هرگز نمی دانید که این فیلم به چه سمتی می رود. هر اتفاقی در این فیلم می افتد. انگار ژانرها و طرح های داستانی مختلف با هم ترکیب شده باشند. آدم های زیادی وسط معرکه فیلم مشت می خورند و بازیگران زن هم سرگردان هستند که وسط این بلبشو چه کار می نمایند.

خارج از پنج فیلم پرفروش جدول باز هم فیلم های قدیمی داریم. رتبه ششم در اختیار فیلم محبوب موزیکال رومانتیک گریس با بازی جان تراولتا و ساخته رندل کلیسر محصول 1978 است. فیلم توانسته در اکران فعلی 100 هزار دلار در آخر هفته بفروشد.

در رتبه هفتم جدول فیلم سرزمین تابستان (Summerland) را داریم که این یکی هم فیلم تازه وارد جدید است. محصول 2020 ساخته جسیکا سویل که اولین فیلم بلندش محسوب می گردد. یک درام جنگی انگلیسی که با بودجه ای معادل 850 هزار پوند ساخته شده است.

داستان فیلم در اواسط دهه هفتاد رخ می دهد. آلیس نویسنده ای است که در شهری کنار دریا زندگی می نماید. بچه های محل او را جادوگر صدا می زنند و آزارش می دهند. او از دهه چهل در همین دهکده ساکن بوده. در طول جنگ دنیای دوم تحت تاثیر اتفاقات جنگ پناهنده ای از لندن به آن جا می آید که اول کار آلیس نگران است او مخل کارش گردد اما کم کم دوستی و علاقه ای بین شان شکل می گیرد.

فیلم آخر هفته گذشته فروشی نداشته و در کل هم 38 هزار دلار خارج از آمریکا فروخته است.

امتیاز متاکریتیک فیلم 55 از 100 است و منتقد امپایر معتقد است که آرترتون در نقش آلیس بار دیگر پیروزیتش را به رخ می کشد و سویل هم پیروز می گردد خودش را به عنوان کارگردانی نشان بدهد که فیلمی قابل دیدن ساخته است. لوکیشن های فیلم دیدنی و چشم نوازند و بازی های فیلم نکته مثبتش هستند و هر چند این ها کافی نیست اما از خیلی فیلم های این سال ها بهتر عمل می نماید.

رده هشتم و نهم جدول هم در اختیار دو فیلم ترسناکی است که هفته های گذشته هم در جدول فروش حضور داشتند: یادگار و رنجور. اما آن ها این آخر هفته فروشی نکردند.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
اجاره ای

The Rental

20.30.9
گونیز

The Goonies

40.20.4
پارک ژوراسیک

Jurassic Park

70.10.1
بازگشت به آینده

Back to the Future

10.10.1
زشت عظیم

The Big Ugly

20.10.3
گریس

Grease

10.10.1
سرزمین تابستانی

Summerland

100
رنجور

The Wretched

1401.8
یادگار

Relic

501

*رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1106

به "باکس آفیس هفته؛ فیلم های قدیمی گیشه را تصاحب کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکس آفیس هفته؛ فیلم های قدیمی گیشه را تصاحب کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید