پژوهش مشترک محققان دانشگاه تهران و دانشگاه فناوری تایوان، درمان نواقص استخوانی با صدف دریای خزر

به گزارش ورزش من و تو، دانشگاه تهران و دانشگاه فناوری تایپه کشور تایوان در پژوهش مشترکی روی استفاده از صدف های دریای خزر برای درمان نواقص استخوانی تحقیق می کنند.

پژوهش مشترک محققان دانشگاه تهران و دانشگاه فناوری تایوان، درمان نواقص استخوانی با صدف دریای خزر

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از دانشگاه تهران، در راستای توسعه همکاری های بین الملل و با حمایت دانشگاه تهران، طرح پژوهشی مشترک با دانشگاه ملی فناوری تایپه کشور تایوان بین یکی از اعضای هیأت علمی گروه مهندسی پلیمر دانشکده فنی کاسپین و دانشکده مهندسی پزشکی و بیوشیمی دانشگاه ملی فناوری تایپه در ارتباط با تهیه و ارزیابی مواد کامپوزیتی هدایتگر استخوانی بر پایه پوسته خارجی صدف دریایی قابل استفاده در پزشکی بازساختی بدن به تصویب دو دانشگاه رسیده است.

دانشگاه ملی علوم و فناوری تایپه (NTUT) از بین بهترین دانشگاه های تایوان است که عضو اتحاد تحقیقات جهانی و صنعت (گلوریا) وزارت علوم و فناوری جمهوری چین است. این دانشگاه در سال 1912 به عنوان دانشکده آموزش صنعتی، به عنوان یکی از ابتدایی ترین مؤسسات آموزش عالی در تایوان تأسیس شد و بر اساس رتبه بندی جهانی QS سال 2020 در جایگاه 511-520 در سطح جهان و 95 در آسیا قرار گرفته است.

همچنین دانشکده فنی کاسپین یکی از پردیس های فنی دانشگاه تهران واقع در گیلان است. پتانسیل استفاده از منابع این خطه از کشور زمینه همکاری بین المللی این دو دانشگاه را فراهم کرده است.

صدف های دریای خزر (کاسپین) یکی از منابع غنی از کلسیم محسوب می شوند که ساختارهای آراگونیتی و معدنی موجود در این مواد که کاملاً طبیعی هستند، می توانند در زمینه های مختلفی مانند پیوند استخوان، پوشش ایمپلنت های فلزی، داربست های مهندسی بافت و ساخت سیمان استخوانی مورد استفاده قرار گیرند.

در واقع این ترکیب معدنی و طبیعی می تواند جایگزین ترکیبات هیدروکسی آپاتیت در این حوزه از دانش پزشکی شود. تولید هیدروکسی آپاتیت به روش شیمیایی هزینه بالایی داشته و عدم رعایت دقیق استوکیومتری منجر به تولید محصولی با ناخالصی های بالا خواهد شد.

شهروسوند، پژوهشگر این طرح در این رابطه مطرح نمود: به دلیل تشابه ترکیب شیمیایی پودر صدف دریایی با استخوان علاوه بر جنبه های زیست فعالی و تأثیرات درمانی این مواد، می توان به قابلیت تحریک رشد استخوان (به خصوص داخل تخلخل میان ذرات، حفرات موجود در ماده کاشتنی یا داربست)، ایجاد پیوند مستقیم با استخوان و چسبندگی مطلوب با بافت استخوان اشاره کرد.

وی افزود: از جمله کاربردهای مهم این بیوسرامیک می توان به استفاده در جراحی ارتوپدی به شکل توده ای یا پوشش در سطح ماده ایمپلنت، جراحی ستون فقرات و حامل دارو یا پروتئین با قابلیت آزادسازی کنترل شده اشاره کرد.

به گفته این محقق ایرانی، در آزمایش هایی که تا به امروز از پودر اصلاح شده صدف دریای خزر در آزمایشگاه سلول های بنیادی اجرا شده است، سلول های بنیادی مزانشیمی انسانی به خوبی طی دو هفته تمایز استخوانی از خود نشان داده اند. در ادامه این پژوهش از این مواد برای ساخت کامپوزیت های استخوانی به منظور تهیه داربست های مهندسی بافت و درمان نواقص استخوانی استفاده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 962

به "پژوهش مشترک محققان دانشگاه تهران و دانشگاه فناوری تایوان، درمان نواقص استخوانی با صدف دریای خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش مشترک محققان دانشگاه تهران و دانشگاه فناوری تایوان، درمان نواقص استخوانی با صدف دریای خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید