پذیرش اولین ETF اقتصادی و بانکی دولت هفته آینده در بورس

به گزارش ورزش من و تو، رئیس سازمان خصوصی سازی از پذیرش اولین صندوق قابل معامله اقتصادی و بانکی ETF در بورس ظرف هفته آینده اطلاع داد.

پذیرش اولین ETF اقتصادی و بانکی دولت هفته آینده در بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران، علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی از پذیرش اولین صندوق قابل معامله اقتصادی و بانکی ETF در بورس ظرف هفته آینده اطلاع داد و گفت: واحدهای این صندوق تا دو میلیون تومان برای همه مردم با 20 درصد تخفیف عرضه می گردد.

صالح در خصوص واگذاری شرکت های دولتی به روش صندوق های قابل معامله بورسی موسوم به (ETF) اضافه کرد: به جامانده سهام دولت در 18 شرکت عظیم و نیز بقیه شرکت های پذیرفته شده به وسیله بورس هم به روش ETF یا صندوق های قابل معامله بورسی و هم به روش سهام به مردم عرضه می گردد.

ارزش سهام قابل واگذاری دولت

وی در خصوص ارزش سهام قابل واگذاری دولت در بورس گفت: اول باید قیمت گذاری صورت گیرد، هنوز برآوردی از حجم ارزش شرکت های دولتی برای واگذاری ارائه نشده است. رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: ابتدا باید صندوق های قابل معامله بورسی در بخش بانکی و اقتصادی در بورس پذیرش گردد و بعد واگذاری صورت گیرد و بلوک مدیریتی این شرکت ها به وسیله بورس واگذار می گردد.

نحوه واگذاری

به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، نحوه واگذاری شرکت های دولتی بستگی به نوع هر شرکت دارد و هیئت واگذاری نحوه واگذاری هر شرکت را جداگانه مشخص و تصویب می نماید. صالح اطلاع داد: اولین ETF قابل واگذاری مربوط به صندوق بانکی و اقتصادی است که در این صندوق به جامانده سهام دولت در سه بانک ملت، صادرات و تجارت و نیز صندوق اقتصادی شامل به جامانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکای امین در اولین فرصت به وسیله بورس به عامه مردم واگذار می گردد.

پذیره نویسی صندوق

وی گفت: الان در حال تأسیس صندوق قابل معامله بورسی ETF هستیم و به محض اینکه این صندوق در بورس پذیرش گردد، بلافاصله پذیره نویسی عرضه واحدهای این صندوق آغاز می گردد. رئیس سازمان خصوصی سازی در خصوص نحوه واگذاری واحدهای صندوق قابل معامله بورسی به مردم گفت: آن را به گونه ای واگذار می کنیم که مردم به ساده ترین راه به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند خریداری نمایند و برای هیچ کس هیچ محدودیتی نیست.

سقف 2 میلیون تومانی خرید

صالح گفت: به هر فرد ایرانی برای خرید تا سقف 2 میلیون تومان تخفیف 20 درصد از قیمت تابلو بورس قائل می شویم و خرید بیش از این رقم بدون تخفیف و بر اساس قیمت تابلوی بورس خواهد بود. وی گفت: تخفیف 20 درصدی فقط برای اشخاص حقیقی است و این تخفیف به شرکت ها و اشخاص حقوق تعلق نمی گیرد.

زمان واگذاری اولین ETF اقتصادی

وی در خصوص زمان واگذاری اولین ETF اقتصادی و بانی به فارس گفت: فکر کنم، اواسط هفته آینده اولین ETF اقتصادی و بانکی تأسیس و پذیرش در بورس گردد و از اوایل هفته بعد پذیره نویسی آن و واگذاری به مردم آغاز گردد.

لیست واگذاری های دولت

لازم به ذکر است، دولت در راستای سیاست کلی اصل 44 قرار است به جامانده سهام خود در 18 شرکت عظیم شامل 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت لاوان، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت شیراز، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت اصفهان، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت تهران، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت تبریز، 17 درصد سهام بانک تجارت، 17 درصد سهام بانک ملت، 18.32 درصد سهام بانک صادرات، 17.34 درصد سهام شرکت بیمه البرز، 11.44 درصد سهام شرکت بیمه اتکایی امین، 18.96 درصد سهام شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، 12.05 درصد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران، 17.2 درصد سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان، 14.04 درصد سهام شرکت ایران خودرو، 23 درصد سهام شرکت سایپا، 40 درصد سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس و 13.02 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران به وسیله بورس و فرابورس واگذار شوند.

روش واگذاری

از سویی دیگر، روش واگذاری صندوق های قابل معامله بورسی موسوم به (ETF) یعنی اینکه ارزش سهام چند شرکت را در قالب واحدهای سرمایه گذاری قابل معامله مثلاً به ارزش یک میلیون تومان در نظر می گیرند و خریدار واحدها به صورت مشاع، مالک آن تعداد واحد سرمایه گذاری از شرکت های حاضر در صندوق می شوند. روش واگذاری سهام بلوکی هم به معنای واگذاری سهام حداقل به اندازه یک جایگاه هیئت مدیره شرکت (مثلاً 20 درصد) خواهد بود.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 912

به "پذیرش اولین ETF اقتصادی و بانکی دولت هفته آینده در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیرش اولین ETF اقتصادی و بانکی دولت هفته آینده در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید