آمادگی 1200 دفتر پست در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، ثبت هر تراکنش بانکی در 5 ثانیه

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش خبرنگاران ، دومین نشست خبری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، دوشنبه(29 بهمن ماه) در تالار مرحوم عاشوری، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار گردید.

آمادگی 1200 دفتر پست در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، ثبت هر تراکنش بانکی در 5 ثانیه

حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران در نشست خبری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که صبح امروز، دوشنبه 29 دی ماه برگزار گردید، درباره مشارکت بانک صادرات، به عنوان بانک عامل نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: هرچند که نمایشگاه مجازی کتاب تهران، جایگزین سی وسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیست، خوشحالیم در بزرگترین اقدام فرهنگی کشور کنار مجریان برگزاری نمایشگاه حضور داریم.

وی اضافه کرد: همه اقدامات برای ارائه خدمات به خریداران کتاب و مشمولان یارانه خرید کتاب پیش بینی شده؛ از جمله فراهم کردن حداکثر بستر الکترونیکی برای مبادله و خرید. همکاری مشترک به شرکت ملی پست در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران تجربه قابل توجهی است.

شرکت ملی پست با شعار عدالت ارتباطی پای کار نمایشگاه مجازی کتاب آمده است

رمضان علی سبحانی فرد، مدیرعامل شرکت پست نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه شرکت ملی پست با شعار عدالت ارتباطی در برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران مشارکت دارد، اعلام کرد: شرکت ملی پست با همه توان در کنار مجریان نمایشگاه مجازی کتاب تهران حضور دارد تا به نحو شایسته بخش لجستیک را راهنمایی کند.

وی با اشاره به افزایش تعداد ناشران به دلیل ظرفیت فضای مجازی ادامه داد: با توجه به اینکه در نمایشگاه فیزیکی حداکثر 1200 ناشر امکان حضور دارند و در نمایشگاه مجازی امکان حضور2000 ناشر وجود دارد؛ بنابراین این نمایشگاه جایگزین سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران نیست و امید واریم این شیوه برگزاری نمایشگاه به عنوان الگو تعریف گردد؛ چراکه موجب کاهش هزینه ها خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی پست با اشاره به آمادگی 1200 دفتر پست برای نمایشگاه مجازی فعال شده است ادامه داد: جریان اطلاع رسانی در شرکت پستی حتی با توزیع پوستر نمایشگاه در دفاتر پست در مناطق روستایی شکل گرفته است. هماهنگی های لازم با ناشران سراسر کشور به ویژه تهران، برای جمع آوری مرسوله ها اجرا شده است. به ناشران توصیه می کنیم از لفاف مناسب برای بسته بندی کتاب های استفاده نمایند که البته از سوی بخش خصوصی فراوری شده است.

سبحانی فرد اضافه کرد: در تهران به دلیل فراوانی بیشتر ناشران، علاوه بر معین باجه ، باجه های سیار و خودرو جمع آوری، نیز پیش بینی شده تا در زمان هایی که معین شده، برای دریافت بسته ها مراجعه گردد. کتاب های بسته بندی شده، در مرکز مبادلات قرار می گیرد و فرآیند ارسال بعد از تجزیه، آغاز می گردد. صدور بارکد ویژه برای مشتریان پیش بینی شده که بعد از صدور بارکد به مشتری پیغام کوتاه ارسال می گردد در این لحظه است که مسئولیت پست برای توزیع آغاز می گردد.

مدیر عامل شرکت ملی پست ادامه داد: مشارکت اعضای اتحادیه جهانی پست در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، وجود ندارد و این مشارکت در ایران نخستین بار است که شکل گرفته.

صیدی در پاسخ به ایبنا درباره تفاوت نقش بانک صادرات، به عنوان بانک عامل نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، اعلام کرد: تفاوت اصلی در ارائه خدمات بانکی بانک عامل در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با نمایشگاه مجازی کتاب تهران در این است که در نمایشگاه فیزیکی خریدار به درگاه فیزیکی مراجعه در نمایشگاه مجازی به درگاه الکترونیکی مراجعه و به خرید اقدام می نماید. در سایت نمایشگاه مجازی، درگاه های پرداخت بانک صادرات وجود دارد برای مشمولان یارانه، کد پیش بینی شده است؛ با وارد کردن این کد فرآیند خرید آغاز می گردد.

وی اضافه کرد: یکی از اقدامات قابل توجه با همکاری مشترک مجری برگزاری نمایشگاه مجازی و بانک عامل، نام کاربری و کد شناسایی تعریف شده است و با وارد کردن آن ها از همان ابتدای ورود به سامانه خرید، به طور اتوماتیک فرآیند خرید انجام می گردد اما بعضی افراد ابتدا تمایل دارند در فضای مجازی نمایشگاه به اصطلاح گشتی بزنند و بعد به خرید اقدام نمایند.

صیدی درباره سرعت تراکنش برای خرید مشتریان گفت: با توجه به اینکه استاندارد سرعت متوسط تراکنش در جهان 8 ثانیه انجام می گردد، خوشبختانه در ایران این متوسط 5 ثانیه است؛ بنابراین در 5 ثانیه خرید از نمایشگاه مجازی انجام می گردد.

فراوری 50 هزار لفاف برای ناشران حاضر در نمایشگاه مجازی کتاب

سبحانی فرد در پاسخ به این پرسش که دلیل تاکید بر اقدام سریع ناشران در بسته بندی سفارش های خرید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران با توجه به اینکه برای 1200 ناشر عضو سامانه پست که برآورد قابل توجهی در اختیار این شرکت قرار داده است، تا امروز و در آستانه برگزاری نمایشگاه فقط 50 هزار لفاف کتاب آمده شده، چیست؟ گفت: تاکید داریم ناشران و مشتریان به ارسال بارکد را به معنای در اختیار داشتن کتاب به دفاتر پستی تلقی ننمایند؛ به عبارت دیگر به تناسب حجم فروش هر ناشر، آماده سازی بسته ها نیازمند زمان است. بعد از قرار دریافت بسته های خرید در شعب پست بدون فوت وقت، پیغام برای مشتری ارسال می گردد که چه زمانی بسته به در منزل ارسال می گردد.

وی با اشاره به دفعات مراجعه ماموران پست به دفتر های نشر اضافه کرد: در روز یکبار برای جمع آوری مرسوله ها از دفتر ناشران مراجعه خواهیم داشت. برای رفاه حال ناشران، به ویژه در نقاطی که به عنوان نقاط پرتراکم از نظر فعالیت ناشران شناخته می گردد واحد های سیار نیز پیش بینی شده است؛ علاوه براین 6 باجه ثابت ویژه نمایشگاه معرفی شده یکی از وظایف خودرو های سیار یکبار مراجعه به دفتر ناشران خارج از نقطه پرتراکم است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره برآورد بار ترافیک با توجه به عضویت 1200 ناشر در سامانه پست اعلام کرد: ارائه خدمات به 1200 ناشر در روز های دیگر سال، برای شرکت ملی پست روال عادی است و با توجه به اینکه یارانه برای خرید از نمایشگاه تخصیص داده می گردد؛ بنابراین ارائه خدمات پستی نیز متفاوت خواهد بود و مطالبه بیشتر است.

سبحانی فرد درباره فراوری 50 هزار لفاف کتاب برای 1732 ناشر داخلی و عضویت 1153 عضو سامانه پست انتظار می رود تمایل به استفاده از خدمات پست داشته باشند، اعلام کرد: 50 هزار لفاف براساس پیش بینی ها فراوری شده است اگر ظرفیت ها بیش از این باشد از دیگر امکانات مثل تامین نیرو با تعامل با شرکت های خصوصی همکار و تاکسی پست استفاده خواهیم کرد.

دومین نشست خبری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران دوشنبه(29 دی ماه)، با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ایوب دهقانکار، رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران؛ رمضان علی سبحانی فر، مدیرعامل شرکت ملی پست ایران؛ حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران و هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار گردید.

محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره افزایش مبلغ بن کارت ها به مشمولان بیان کرد: ایده و فکر این است که بتوانیم مبلغ بن را افزایش دهیم؛ اما به دلیل محدودیت های بودجه ای نمی توان به راحتی این ایده مطلوب را به ثمر رساند؛ البته در کوشش هستیم تا بتوانیم در بخش های مختلف در تخصیص بن افزایش داشته باشیم، کمااینکه در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نزدیک به 50 درصد افزایش داشته ایم. امیدواریم که سال آینده بتوانیم مبلغ بن ها را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: مطمئن هستم که توفیقات خوبی از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران خواهیم داشت.

طرح طراوت ارائه خدمت به اهالی نشر است

حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران در پاسخ به سوال مفاد تفاهم نامه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و بانک صادرات، به عنوان بانک عامل نمایشگاه گفت: بر اساس این تفاهم نامه، بانک صادرات ایران در دو بخش، تسهیل در امور نقل و انتقال وجه و اختصاص یارانه به دانشجویان، هیات علمی، طلاب و اهالی قلم همکاری خواهد داشت و وظایف خود را انجام می دهد. بخشی دیگری از فعالیت های بانک نیز مربوط به اطمینان از رسیدن مرسوله به دست مخاطب و تکمیل خرید و پرداخت پول است.

وی همچنین درباره هدف از طرح طراوت بانک صادرات اعلام کرد: این طرح از تقاضای کل آغاز می گردد و به ماده اولیه می رسد، به این معنا که تخصیص اعتبار، از خرید کتاب آغاز و به تربیت به ناشران، چاپخانه داران و به طور کل به دست اندرکاران صنعت چاپ اختصاص پیدا می نماید.

مدیرعامل بانک صادرات ایران در پاسخ به سوال دیگری درباره درگاه های خرید در نمایشگاه مجازی کتاب تهران و حمایت از قشر دانشجو و اهالی فرهنگ برای دریافت بن کتاب گفت: نمایشگاه مجازی کتاب تهران، یک رویداد فرهنگی است که موجب ایجاد شور و نشاط در جامعه می گردد. بانک صادرات نیز وظیفه خود می داند که در رابطه با این رویداد، بهترین عملکرد خود را داشته باشد. برای خرید کتاب از سایت نمایشگاه، یک درگاه اینترنتی بانک صادرات و یک اپلیکیشن تعریف شده است که فرآیند پرداخت را آسان می نماید.

وی ادامه داد: درباره حمایت از دانشجویان برای دریافت بن کتاب نیز باید گفت که حمایت از دانشجویان و مشمولان دریافت بن کارت، محدود به چند روز برگزاری نمایشگاه کتاب نیست بلکه باید در طول سال انجام گردد؛ چراکه معتقدیم با بالندگی فرهنگ، اقتصاد کشور نیز توسعه پیدا می نماید و با طرح طراوت، قطعا کل صنعت نشر تاثیر می پذیرد.

صیدی همچنین درباره هدف بانک صادرات از انجام اقدامات فرهنگی و مشارکت در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بیان کرد: هدف از انجام این اقدامات این است که زمانی که فضای فرهنگی کشور بالنده باشد و چراغ آن روشن باشد، اقتصاد کشور نیز بالنده خواهد بود و بانک صادرات نیز در راستای این امر مهم کوشش خواهد نمود.

وی در ادامه اشاره نمود: از ابتدای سال 98 کوشش کردیم که نحوه اعتباردهی را تغییر دهیم که این اعتبار صرفا به ناشر تعلق نگیرد و دیگر بخش های صنعت نشر را نیز شامل گردد؛ بنابراین طرح طراوت بانک صادرات در این راستا اجرایی شد تا تمام زنجیره عرضه و تقاضا صنعت نشر را در بربگیرد.

فراوری لفاف ویژه بسته بندی کتاب ناشران برای پست عایده ای ندارد

رمضانعلی سبحانی فر، مدیرعامل شرکت ملی پست ایران در پاسخ به سوال گرانی کارتن های بسته بندی کتاب ویژه نمایشگاه مجازی، گفت: گرانی کارتن ها ارتباطی به شرکت ملی پست ندارد؛ بلکه قیمت این کارتن ها از سوی شرکت های کارتن ساز معین می گردد و عایدی هم برای شرکت پست ندارد. متاسفانه بعضی از ناشران نیز از لفاف هایی استفاده می نمایند که استانداردهای لازم را ندارد و موجب آسیب به کتاب می گردد. برای اینکه هزینه کمتری برای ناشران در خریدن لفاف کتاب حاصل گردد، آن ها می توانند از لفاف های نایلونی که قیمت کمتری هم دارد، برای ارسال کتاب هایی با حجم کم استفاده نمایند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعداد مراکز پستی برای جمع آوری کتاب ها بیان کرد: 9 مرکز پستی سیار و 6 مرکز پستی ثابت، برای جمع آوری کتاب ها از ناشران در نظر گرفته شده است که اگر فراوانی کتاب های ارسالی فراتر از انتظار باشد، تعداد این مراکز افزایش پیدا خواهد نمود. در مراکز استان ها نیز دفاتر پستی ثابت و سیار در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پست ایران بیان کرد: حدود 1200 ناشر در طول سال عضو سامانه ملی پست شده اند و حدود 800 ناشر جدید نیز در ایام نمایشگاه مجازی کتاب تهران با شرکت پست همکاری نموده اند. برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک کار جمعی است و باید با حضور تمامی نهادها انجام گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1394

به "آمادگی 1200 دفتر پست در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، ثبت هر تراکنش بانکی در 5 ثانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی 1200 دفتر پست در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، ثبت هر تراکنش بانکی در 5 ثانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید