مراقبت در منزل باید عملیاتی گردد، شرایط نامعلوم بیماران ترخیصی

به گزارش ورزش من و تو، مشاور عالی وزیر بهداشت، به مناسبت روز جهانی پرستار، گفت: مراقبت در منزل، وظیفه ای است که باید در ساختار سلامت، مسئولانه عملیاتی گردد.

مراقبت در منزل باید عملیاتی گردد، شرایط نامعلوم بیماران ترخیصی

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت چینی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه اجتماعی ورزش من و تو، محمد اسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت، به مناسبت روز دنیای پرستار، نوشت: پرستار و پرستاری را با نام مبارک بی بی فرهیخته دو عالم حضرت زینب کبری آمیخته ایم و چه انتخاب زیبایی. حضرت زینب (س) نه تنها از بیماران و مجروحان بلکه از اندیشه آنها دفاع کرد، آن حضرت توانست کاری کند که عملکرد شهدا و مجروحان و اسرا بدون این مراقبت و پرستاری ابتر می ماند.

این روزها، با هر بهانه ای از این همکاران گرانقدر یاد می کنیم و این سپاس را تقدیم حضورشان می کنیم. خانم نایتینگل که پرستاری امروز را به نام او می شناسند، بهانه ای شد تا عرض تبریک مجدد با احترامات فائقه به این گروه عظیم داشته باشم. گروهی که توانست در واقعه اپیدمی کرونا خوش بدرخشد و حق مطلب را ادا کند و مردم را رهین خود نماید.

این فرصت را غنیمت شمرده و چند نکته را در خصوص پرستار و پرستاری معروض می دارم. ساختارهای ارزشمند نظام سلامت در تمامی دنیا در قالب سطح بندی و نظام ارجاع طراحی شده و تقریباً در همه دنیا، صف مقدم را در همه حوزه ها به پرستاران سپرده اند.

در کشور ما به دلیل کمبود پرستار و دیدگاه خاص درمانی که در تربیت آنها وجود داشت، افرادی را با نام های جدید تربیت کردیم که قدمشان مبارک بوده و هست و هرگز توفیقات نظام شبکه را با همت و غیرت آنها از یاد نخواهیم برد. آنها نیز به نوعی پرستار هستند. در هفته سلامت با یکی از مقامات ارشد سازمان دنیای بهداشت در منطقه صحبت می کردم و گفتم سال جاری که به نام سال پرستار و ماما نامگذاری شده، چهره های خدوم ما را که نام های دیگری دارند از قلم می اندازند. او گفت همه اینها پرستارند، همان طور که ماما هم در هر کشور یا منطقه ای تعریف خاص خود را دارد.

به هر حال غرض از این عرایض گگرددن پنجره های خدمتی جدیدی است که بیش از چهل سال است از آن حرف می زنم و امروز به نظرم برای اجرای آن توانمند هستیم.

پرستار سلامت جامعه Community Health Nurse واژه معتبری است که از قلم انداخته ایم، واژه معنی داری که سلامت را در حوزه های ارتقا، پیشگیری، مراقبت، درمان و حمایتی تسکینی به ویژه در بیماری های غیر واگیر پوشش می دهد.

امروز وظیفه مراقبت (Surveillance) در بیماری های غیر واگیر مزمن را به همکاران پزشک سپرده ایم و چه اتفاق ناموزونی؛ هم از نظر هزینه اثر بخشی و هم صرف وقت و هم نوع آموزشی که دریافت نموده اند.

امروز پاسخ همه سوال های یک بیمار مزمن را ده ها متخصص باید بدهند، چه بخورم و چگونه بخوابم، این دارو را چه کنم، آن اتفاق چیست؟ و این گروه های متخصص نه فرصت و نه گاهی توان پاسخ گویی را دارند، این خلاف یعنی فراموش کردن سطح بندی خدمات به عنوان اصل اول مدیریت سلامت که با زنجیره ارجاع کامل می گردد.

امید است امروز که جامعه پرستاری از نظر کمیت و کیفیت به این توانمندی رسیده است بتوانیم که آرزوی چند دهه نظام مدیریت را برآورد کنیم.

نکته دوم، پرستاران تخصصی در بیماری های مختلف است. آن قدر علم، پیشرفت و به تبع آن سطح بندی پیدا نموده که حضور پرستاران تخصصی نظیر پرستار قلب و عروق، پرستار سرطان، پرستار بچه ها و …، از الزامات است. در تمام کشورهایی که خدمات سلامت جوابگو دارند، مراقبت های سطح اول توسط پرستاران ارائه می گردد و رابط خوب و عالمانه با سطوح بعدی هستند.

امروز حتی پیگیری بیماران مزمن ترخیص شده از بیمارستان را به ساختار ناموزون خدمات پزشکی در شهرها می سپاریم. بیماری که ترخیص می گردد هیچ رابطه ای با نظام درمانی ندارد تا زمانی که بتواند فرصتی را از پزشک معالجش فراهم کند و چه زیانی که در این فرصت می بینیم و هزینه ای که هدر می رود.

ادامه مراقبت از بیماران از سطح حاد تا مراقبت حمایتی تسکینی را به منزل برده ایم و مراقبت در منزل وظیفه ای است که باید در ساختار سلامت، مسئولانه عملیاتی گردد. اینها ارتباطی با ساختار دولتی ندارد و در هر بخشی باید مورد عنایت قرار گیرد.

یک بار دیگر به بهانه تولد خانم نایتینگل، به همکاران ارزشمند و مردم محور، به پرستاران عزیز خدا قوت گفته و برایشان آرزوی قبولی خدمت از درگاه حضرت دوست دارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 905

به "مراقبت در منزل باید عملیاتی گردد، شرایط نامعلوم بیماران ترخیصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت در منزل باید عملیاتی گردد، شرایط نامعلوم بیماران ترخیصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید