ماکرون در حمله ای تند به معترضان: شرم کنید!

به گزارش ورزش من و تو، امانوئل ماکرون در واکنشی شدیداللحن به اعتراضات خشن در کشورش گفته معترضان باید خجالت بکشند و خشونت در فرانسه جایی ندارد.

ماکرون در حمله ای تند به معترضان: شرم کنید!

به گزارش ورزش من و تو، پلیس فرانسه روز شنبه برای متفرق کردن معترضان به افزایش قیمت سوخت در پاریس از گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کرد.

معترضان کوشش داشتند تا با عبور از صف نیروهای امنیتی به برخی ساختمان های حساس دولتی نزدیک شوند که این مساله باعث ایجاد درگیری متعدد و گسترده در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس شد.

در نخستین واکنش به این اعتراضات امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در توییتر نوشت: شرم بر آنانی که به ماموران پلیس حمله کردند.

براساس گزارش ها دست ک 8000 نفر در اعتراضات شهر پاریس شرکت کردند و حداقل 13 نفر به علت درگیری با پلیس دستگیر شدند.

هماهنگ کنندگان این اعتراضات که خود را براساس رنگ جلیقه های مخصوص دید در شب جلیقه زرد می نامند، برنامه امروز را فاز دوم جنبش خود اعلام کردند.

آن طور که گزارش شده در این اعتراضات که به طور سراسری در فرانسه برگزار گردید در مجموع حدود 100 هزار نفر شرکت نموده اند و در پاریس جمع متعرضان به 8000 نفر رسیده بوده است.

معترضان در خیابان شانزه لیزه پاریس با بالا رفتن از موانع فلزی و عبور از محدوده هایی که پلیس برای توقف آنان ایجاد نموده بود سعی داشتند به برخی ساختمان های اصلی دولتی از جمله محل اقامت نخست وزیر برسند.

تظاهرات کنندگان نماهای سنگی شهر را تخریب و مواد آتش زا به سمت پلیس پرتاب کردند و در شعارهایشان خواهان استعفای امانوئل ماکرونه شدند.

به گزارش بی بی سی، کریستوفر کاستانر، وزیر کشور فرانسه معترضان را تحت تاثیر مارین لوپن، رهبر حزب دست راستی جبهه ملی خواند و خانم لوپن در توییتر به او پاسخ داد که وی قصد گمراه کردن افراد را دارد.

اعتراضات جلیقه زردها به دیگر بخش های خاک فرانسه خارج از سرزمین اصلی نیز گسترش پیدا نموده است. در جریان اعتراضات جلیقه زردها در جزیره رئونیون فرانسه واقع در اقیانوس هند، چند خودرو به آتش کشیده شدند.

دلیل این اعتراضات چیست؟

قیمت گازوئیل که عمومی ترین سوخت مصرفی در خودروهای فرانسه است در 12 ماه گذشته حدود 23 درصد افزایش داشته و به طور متوسط به 1،51 یورو در هر لیتر رسیده است.

دلیل این افزایش بالا رفتن قیمت جهانی نفت در 12 ماه گذشته پیش از سقوط اخیر و همچنین مالیات مازادی است که دولت امانوئل ماکرون برای حمایت از کمپین خودروی سالم و سوخت سالم بر مواد هیدروکربن در امسال میلادی قرار داده که به ازای هر لیتر گازوئیل حدود هفت و نیم و برای هر لیتر بنزین حدود چهار سنت بر قیمت عادی سوخت افزوده است.

ماکرون افزایش سه چهارمی قیمت نفت را دلیل اصلی افزایش هزینه سوخت اعلام نموده و افزایش مالیات سوخت های فسیلی را فشاری برای سرمایه گذاری جهت رسیدن به سوخت های جدید و سالم تر اعلام نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 105

به "ماکرون در حمله ای تند به معترضان: شرم کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون در حمله ای تند به معترضان: شرم کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید