لزوم حمایت مسوولان از راه اندازی کلینیک های ترک سیگار

به گزارش ورزش من و تو، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی با اشاره به اینکه برابر آمار موجود سالانه حدود 11 هزار نفر در ایران به دلیل مصرف دخانیات از بین می فرایند، گفت: مسئولین امر قوانین و تسهیلات لازم را برای ایجاد کلینیک های ترک سیگار که توسط داروسازان مدیریت می شود را ایجاد کنند.

لزوم حمایت مسوولان از راه اندازی کلینیک های ترک سیگار

به گزارش خبرنگاران، دکتر رامین ابریشمی داروساز و متخصص داروسازی بالینی در آستانه برگزاری نهمین همایش داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی در ارتباط با استعمال دخانیات در کشور گفت: در ایران سالیانه حدود 55 میلیارد نخ سیگار مصرف می شود که علاوه بر هزینه های مستقیم موجب صرف هزینه حدود 30 هزار میلیارد تومان جهت درمان بیماری های ناشی از سیگار می شود.

عضو کمیته علمی هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی و نهمین همایش داوسازی بالینی ایران اضافه کرد: برابر آمار موجود تخمین زده می شود سالانه 11 هزار نفر در ایران به دلیل مصرف دخانیات از بین می فرایند همچنین تخمین زده می شود حدود 11 درصد مردم ایران سیگاری هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی ادامه داد: برابر آمار دنیای 70 درصد مرگ های ناشی از سیگار در کشورهای در حال پیشرفت رخ می دهد و در دنیا سالیانه 5 میلیون نفر به دلیل مصرف سیگار از بین می فرایند. علل مرگ ناشی از سیگار شامل سرطان ریه، بیماری های انسدادی مزمن ریه همچون برونشیت مزمن و آمفیزم و بیماری های عروق کرونر و سکته مغزی است.

این متخصص داروسازی بالینی اعلام کرد: سیگار کشیدن قابل پیشگیری ترین علت مرگ در دنیا است. همچنین سیگار باعث آسیب به قسمت های مختلف بدن از جمله آسیب به چشم شده و آب مروارید را به همراه دارند. ریزش مو، پیر شدن پوست و چروک پوست، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های لثه، بیماری های ریه، اختلالات جنسی در آقایان و خانم ها، پوکی استخوان و سرطان های مختلف اعم از معده، مثانه، کلیه، ریه، دهانه رحم و ... می شود.

وی با بیان اینکه 70 درصد سیگاری ها تمایل به ترک دارند و نیمی از آنها در یک سال گذشته جهت ترک سیگار اقدام کرده اند، اضافه کرد: ترک سیگار خطر مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار را کاهش می دهد و روش های مختلفی برای ترک سیگار شامل ترک ساده، ترک به کمک روان درمانی و ترک دارویی وجود دارد.

ابریشمی گفت: ترک به کمک دارو درمانی و روان درمانی موثرترین روش ترک سیگار است و ترک ساده در واقع بدون کمک دریافت از دارو و روانشناسی بوده و فقط منجر به 3 تا 6 درصد ترک پیروز سیگار می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی گفت: در مطالعات ثابت شده است که مصاحبه و ایجاد انگیزه در فرد سیگاری به شرط اینکه توسط افراد آموزش دیده انجام شود، حتی به مدت 3 دقیقه می تواند منجر به ترک پیروز سیگار شود.

ابریشمی اضافه کرد: علاوه بر روش های ذکر شده، سیاست هایی همچون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، آموزش همگانی، افزایش قیمت سیگار و مالیات بر دخانیات، رسانه های جمعی و ممنوعیت استعمال دخانیات توسط شرکت ها و محیط های شغلی همگی می تواند بر کاهش مصرف دخانیات موثر باشد.

عضو کمیته علمی هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی و نهمین همایش داوسازی بالینی ایران یادآور شد: مطالعات ثابت کرده است که داروسازانی که در زمینه ترک سیگار آموزش کافی دیده باشند، می توانند بر ترک سیگار نقش موثری ایفا کنند.

به گفته ابریشمی، داروهای متفاوتی جهت ترک پیروز سیگار وجود دارد که اکثریت آنها در ایران موجود است و یک داروساز آموزش دیده می تواند با تسلط کافی بر شرایط بیمار همچون مدت زمان اعتیاد به سیگار، تعداد سیگار روزانه، سایر بیماری های فرد، عوارض جانبی و تداخلات دارویی بهترین رژیم درمانی را انتخاب و رژیم درمانی مناسب را لحاظ کند.

این متخصص داروسازی بالینی گقت: با توجه به اینکه دسترسی بیماران به داروساز به راحت ترین شکل ممکن صورت می گیرد، بنابراین پایش فرایند ترک سیگار و رفع مسائل ایجاد شده جهت ترک پیروز تر، آسان تر خواهد بود و در این راستا لازم است مسئولین امر قوانین و تسهیلات لازم را برای ایجاد کلینیک های ترک سیگار که توسط داروسازان مدیریت می شود را ایجاد کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران، نهمین همایش داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی با موضوع داروسازی بالینی، داروسازی بیمارستانی، فارماکواپیدمیولوژی، فارماکواکونومی، فارکاکوژنومیکس، فارماکوکینتیک، فارکاکودینامیک 30 خرداد تا 1 تیر در مرکز همایش های رازی با حضور سخنرانانی از کشورهای آلمان، انگلستان، آمریکا، کانادا، چین، سنگاپور، اندونزی، فیلیپین، هند، مالزی، تایلند، امارات، عربستان، پاکستان، ویتنام، نپال و نیجریه برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 595

به "لزوم حمایت مسوولان از راه اندازی کلینیک های ترک سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم حمایت مسوولان از راه اندازی کلینیک های ترک سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید