لاغری سریع و ناگهانی مشکل ساز می گردد

به گزارش ورزش من و تو، مهر/متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی، با اشاره به خطرات کاهش شدید وزن، گفت: لاغری سریع و ناگهانی می تواند مسائل جدی در پی داشته باشد.

لاغری سریع و ناگهانی مشکل ساز می گردد

آتوسا سعیدپور به ویژگی های رژیم غذایی سالم اشاره نمود و اظهارداشت: استفاده از مقادیر تعیین پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، ویتامین و مواد معدنی، به وسیله منابع غذایی سالم در برنامه غذایی که بدن برای تامین انرژی به آن احتیاج داردیکی از اصلی ترین تعاریف یک رژیم غذایی سالم است.

وی با بیان اینکه دریافت انرژی کافی یکی از مهم ترین فاکتورهای رژیم غذایی سالم است گفت: هر فرد باید براساس شرایط جسمی و سبک زندگی خود انرژی لازم را به وسیله مواد غذایی تامین کند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اصلی ترین احتیاجهای بدن به مواد غذایی و تامین انرژی از منابع کربوهیدارت ها، چربی ها و پروتئین ها تامین می شود.

سعیدپور تاکید نمود: در رژیم های غیراستاندارد درصدهایی که به گروه های اصلی مواد غذایی اختصاص داده می شود، درصدهای غیرمعقولی هستند به طور مثال افراد برای مدت های طولانی درصد چربی را به پایین ترین مقدار (حدود 10 درصد) کاهش می دهند.

این متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی با بیان اینکه درشت مغذی ها پروتئین، کربوهیدرات و چربی مواد مغذی هستند که انرژی و سلامت بدن را تامین می نمایند گفت: اگرچنانچه رژیم های غذایی بر اساس استانداردهای مورد احتیاج تامین شود و درصد مناسبی از انرژی به وسیله درشت مغذی ها تامین شود، قطعاً رژیم های لاغری عوارض کمتری بدنبال خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه بعضی رژیم های لاغری را می توان برای کوتاه مدت استفاده کرد، توصیه کرد: این رژیم های غذایی با نظر متخصص دربازه های زمانی کوتاه مدت حدود یک ماه و نیم استفاده می شود و اگر چنانچه فرد سالم باشد هیچ مسئله ای را بوجود نخواهد آورد.

سعیدپوربا بیان اینکه رژیم های غذایی و لاغری کتوژنیک با نظر متخصص می تواند راه حل مطمئن تری برای رسیدن به وزن طبیعی باشد شرح داد: کتونها ترکیب های شیمیایی هستند که بدن در زمان نبود مقدار کافی انسولین در خون فراوری می نماید، در ظاهر، بدن در این حالت چربی را به جای گلوکز به منظور تامین انرژی تجزیه می نماید، در این نوع رژیم ها فرد را در شرایطی نگه می دارند که کتوزسیت نامیده می شود.

وی اضافه نمود: آنالیز ها حاکی از آن است زمانی که بدن به این مرحله از سوخت و ساز میرسد سطح کتون های خون از حد نرمال بالاتر می رود به این معنی که در این رژیم ها کربوهیدارت ها به زیر 10 درصد می رسد و فرد در شریط سطح بالای کتون بادی ها می ماند، این موضوع یاری می نماید تا سیستم تعادلی بین دریافت و برگشت مواد غذایی ایجاد شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه باید تعادل بین ارگان های مختلف بدن با پیروی از رژیم غذایی سالم ایجاد شود گفت: بر اساس استانداردهای انجمن علمی غذا، دارو و تغذیه، رژیم های غذایی نباید از درشت مغذی ها فاصله بگیرد.

وی با بیان اینکه آشنایی با شیوه صحیح زندگی بیشتر از رژیم های لاغری یاری نماینده خواهد بود گفت: به طور مثال اگر چنانچه زمان خواب و بیداری را بین ساعت 9 شب تا هفت صبح تنظیم کنید تعادل منطقی بین دریافت و سوخت و ساز ایجاد خواهد شد چرا که بیشترین سهم عمده اختلالات در سوخت و ساز بدن به خواب و سبک زندگی بر می شود.

متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی با تاکید براین که رژیم های غذایی لاغری که افراد را از سبک صحیح زندگی دور می نماید اشکلات اساسی دارند گفت: کاهش وزن خیلی سریع خصوصاً با تکنیک های گرسنگی در طولانی مدت منجر به عوارض جبران ناپذیزی می شود.

وی با بیان اینکه متخصصان تغذیه روش آهسته و پیوسته را برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری توصیه می نمایند، گفت: کاهش بی میزان کربوهیدارت ها و چربی ها برای رسیده به وزن ایده آل هرگز توصیه نمی شود.

سعیدپور با تاکید بر اینکه لاغری سریع و ناگهانی می تواند مسائل جدی بدنبال داشته باشد اضافه نمود: کاهش وزن شدید می تواند خطرات جدی برای افراد ایجاد کند، چرا که بدن توان رویارویی با این حجم از شوک را خصوصاً در سنین بالاتر ندارد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1682

به "لاغری سریع و ناگهانی مشکل ساز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاغری سریع و ناگهانی مشکل ساز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید