طرح مسکن کارگری به کجا رسید؟ ، مراحل ثبت نام مسکن کارگران

به گزارش ورزش من و تو، کارگران متقاضی ثبت نام در طرح مسکن کارگری باید ثبت نام اولیه خود را در سایت نهضت ملی مسکن انجام دهند تا اطلاعات بارگذاری شده آنها در اختیار معاونت رفاه وزارت کار قرار گیرد و پس از دهک بندی در قالب تعاونی های مسکن ساماندهی شوند.

طرح مسکن کارگری به کجا رسید؟ ، مراحل ثبت نام مسکن کارگران

به گزارش خبرنگاران، علیرغم آنکه کارگران نقش موثری در توسعه اقتصاد و فراوری ناخالص داخلی دارند اما بخش اعظمی از هزینه های سبد معیشت آنها را مسکن و اجاره بها به خود اختصاص داده است، از این رو مسکن یکی از مهمترین دغدغه های جامعه کارگری به شمار می رود و ساخت و تامین مسکن مقرون به صرفه آرزویی است که کارگران به آن امید بسته اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق هر فرد و خانواده ایرانی در مورد داشتن مسکن را مطرح می نماید که بر اساس این اصل، دولت ها موظف به تأمین مسکن شده اند. برابر اصل 31 قانون اساسی دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به ویژه روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

طی سال های گذشته دولتها کوشش نموده اند تا با اجرای طرح هایی مانند طرح مسکن مهر، مسکن اجتماعی و مسکن ملی، بازار مسکن را کنترل نموده و اقشار کم عایدی را در رسیدن به رویای خانه دار شدن حمایت نمایند. آخرین طرح، طرح نهضت ملی مسکن است که از سوی دولت سیزدهم ارائه شده و رییس جمهور هدف از این طرح را ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در طول دوره چهار ساله مسئولیت دولت عنوان نموده است.

به موازات اجرای طرح مسکن ملی در دولت گذشته طرح مسکن کارگری نیز مطرح شد و برای این منظور دی ماه 1398 تفاهم نامه ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران بین وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی و بعلاوه تفاهم نامه ساخت 100 هزار واحد مسکونی در جوار شهرک های صنعتی میان اتاق تعاون و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید.

در دولت سیزدهم تعداد واحدهای مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران افزایش یافت و به 400 هزار واحد رسید به نحوی که معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت کار در دولت سیزدهم مهر ماه سال گذشته با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تفاهم نامه ای را با وزارت راه و شهرسازی به امضا رساند که به موجب این تفاهم نامه در مرحله نخست شناسایی، پالایش و اولویت بندی متقاضیان مسکن واجد شرایط از جمله کارگران باید صورت گیرد.

مراحل ثبت نام در طرح مسکن کارگری

کارگران متقاضی ثبت نام در طرح مسکن کارگری باید ثبت نام اولیه خود را در سایت نهضت ملی مسکن انجام دهند تا اطلاعات بارگذاری شده آنها در اختیار معاونت رفاه وزارت کار قرار گیرد و پس از دهک بندی در قالب تعاونی های مسکن ساماندهی شوند.

در حال حاضر کارگران برای ثبت نام در طرح مسکن کارگری باید به وسیله سامانه جامع طرح های حمایتی به نشانی https://saman.mrud.ir/ اقدام نمایند.

در ابتدا از قسمت ثبت نام در نهضت ملی مسکن وارد سامانه شده و پس از پذیرش قوانین و مقررات و شرایطی که برای این طرح وضع شده وارد مرحله بعد شوند و نسبت به درج کد ملی و شماره موبایل خود اقدام نمایند.در مرحله بعد مشخصات فردی خود را به طور کامل وارد نموده و به همین ترتیب به مراحل بعدی راه یافته و ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

در حال حاضر ظرفیت های قانونی بسیاری برای تأمین مسکن کارگران وجود دارد و کارشناسان معتقدند که در ماده 149 قانون کار برای تامین مسکن کارگران تکالیفی بر عهده جامعه کارفرمایی گذاشته شده است که می توان با استناد به آن از ظرفیت شهرک های صنعتی برای ساخت مسکن استفاده کرد. شهرک های صنعتی محل تجمع صنایع هستند و می توان ضمن استفاده از ظرفیت آنها در ساخت مسکن کارگری، کارفرمایان را در این طرح مشارکت داد.

مطابق ماده 149 قانون کار کارفرمایان مکلف به فراوری مسکن کارگران شده اند و دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه همکاری و حمایت لازم را در این خصوص صورت دهد.

مهدی مسکنی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره می گوید: وزارت تعاون بر اساس تفاهم نامه همکاری مشترک با وزارت راه و شهرسازی در فراوری و تأمین 400 هزار واحد مسکونی مناسب برای خانواده های کارگری، بازنشستگان و مستمری بگیران در قالب تعاونی های مسکن مشارکت دارد.

وی از ثبت نام 460 هزار کارگر در طرح نهضت ملی مسکن تا آذرماه سال گذشته اطلاع داد و گفت: این تعداد کارگر در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن ثبت نام نموده و اطلاعاتشان بارگذاری و به معاونت رفاه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است.

مسکنی در شرح فرایند ثبت نام مسکن کارگران گفت: فرایند ثبت نام مسکن فرق دارد. کارگران در سایت نهضت ملی مسکن ثبت نام اولیه را انجام می دهند و به ما ارسال می نمایند و به وسیله ما به معاونت رفاه ارسال می گردد تا دهک بندی ها صورت گیرد و در قالب تعاونی ها ساماندهی شوند.

معاون وزیر تعاون بعلاوه از تهیه و ابلاغ اساسنامه و دستورالعمل نحوه تشکیل تعاونی های مسکن جهش به ادارات کل سراسر کشور اطلاع داد و گفت: تعاونی های مسکن جهش با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی در دولت سیزدهم تشکیل می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2177

به "طرح مسکن کارگری به کجا رسید؟ ، مراحل ثبت نام مسکن کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مسکن کارگری به کجا رسید؟ ، مراحل ثبت نام مسکن کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید