سوراخ بزرگ لایه ازون تا چند روز دیگر بسته می گردد

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، لایه ازون مانند یک سپر محافظتی عمل و اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب می نماید. عدم وجود این لایه باعث می گردد اشعه های فضایی پر انرژی سریع تر به زمین برسند و ممکن است به سلول های زنده آسیب برسانند.

سوراخ بزرگ لایه ازون تا چند روز دیگر بسته می گردد

لایه ازون در نتیجه واکنش های شیمیایی ناشی از انرژی خورشیدی از بین می رود. در این فرایند بعضی مواد شیمیایی ساخت انسان در اتمسفر باقی می مانند.

سوراخ شدن لایه ازون در تابستان نیمکره جنوبی زمین اتفاق می افتد. میزان این سوراخ نیز تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی وابسته است و به علت سرما بیشتر می گردد.

کارشناسان با وجود این نوسان های طبیعی معتقدند تا 2050 میلادی این سوراخ به طور کامل بسته می گردد. علت این امر نیز محدودیت های استفاده از مواد شیمیایی است که به تبخیر ازون منجر می گردد. این محدودیت ها در سال 1987 میلادی وضع شده اند.

سوراخ فعلی ازون که به طرز غیر معمولی بسیار بزرگ است، فقط چند روز زودتر از سوراخی بسته می گردد که سال گذشته ایجاد شده بود. سوراخ لایه ازون در سال گذشته بزرگترین مورد ثبت شده در تاریخ از سال 1979 میلادی تا به امروز بوده است.

به گفته مرکز ECMWF اروپا، میزان سوراخی که امسال در لایه ازون ایجاد شده 8.8 میلیون مایل مربع است.

در حقیقت میزان حفره در کل معادل مساحت قطب جنوب و اروپا است. حال آنکه مساحت سوراخ ازونی که در 2020 به وجود آمد، 8.7 میلیون مایل مربع بود.

وینسنت هنر پیوچ مدیر بخش CAMS این سازمان اروپایی می گوید: هر دو سوراخ سال های 2020 و 2021 میلادی بسیار بزرگ هستند و مدت زیادی طول کشید تا بسته شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1939

به "سوراخ بزرگ لایه ازون تا چند روز دیگر بسته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوراخ بزرگ لایه ازون تا چند روز دیگر بسته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید