دانشگاه الزهرا (س) استعداد های مدیریتی را شناسایی می نماید ، جانشین پروری برای مدیران دانشگاهی

به گزارش ورزش من و تو، دانشگاه الزهرا (س) برای اولین بار با برگزاری نشست شناسایی و توسعه رهبران آینده دانشگاه، شایستگی های مدیریتی 60 عضو هیئت علمی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

دانشگاه الزهرا (س) استعداد های مدیریتی را شناسایی می نماید ، جانشین پروری برای مدیران دانشگاهی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا(س) در نشست ارزیابی شایستگی های مدیریتی دانشگاه الزهرا (س) بیان کرد: این طرح به طور سیستماتیک اولین بار در این دانشگاه الزهرا اجرا شده است چون شناسایی و توسعه رهبران آینده به دنبال تحولات دنیای امروز و احتیاج به توسعه هیئت علمی به عنوان یک اجبار مطرح است و باید دانست که اعضای هیئت علمی نقش مشخص نماینده و غیرقابل اجتنابی در افزایش کیفیت عملکرد دانشگاه ها دارند.

ملانظری با بیان اینکه در دنیای امروز بحث فناوری های پیشرفته باعث تغییرات سریع دانش و رقابت های جهانی شده است، تاکید نمود: نگاه رهبران آینده به دنبال نگاه به توسعه دانشگاه ایجاد شده و ما در این دوره بر روی شایستگی های هیئت علمی های جوان متمرکز هستیم و به وسیله این دوره ها، شایستگی ها را تشخیص می دهیم و در جایی که دانشگاه احتیاج به مدیران داشته باشد از فرصت های مدیریتی آن ها استفاده خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه الزهرا (س) با تاکید بر اینکه باید بتوانیم از ابتدا اعضای جوان هیئت علمی را به سمت توسعه سازمانی راهنمایی کنیم، گفت: در بحث توسعه مهارت های آموزشی نیز دوره هایی را برگزار خواهیم کرد، البته در 4 سال گذشته نیز دوره هایی را بصورت پراکنده داشته ایم که شاید هم افزایی لازم را نداشته، اما سال جاری با جدیت بیشتری این موضوع را پیگیری می کنیم.

ملانظری یادآور شد: این دوره توسط کانون ارزیابی مدیران دانشگاه الزهرا(س) با حضور 60 هیئت علمی برگزار شده و درنظر داریم که دوره بعدی را به کارمندان و کارشناسان دانشگاه اختصاص دهیم. دانشگاه این ظرفیت را دارد تا بعد از شکل گیری این فرایند، طرح فعلی را برای دانشگاه های دیگر پیاده سازی کند.

حضور و مشارکت 60 عضور هیئت علمی در ارزیابی شایستگی های مدیریتی دانشگاه الزهرا

آمنه خدیور مدیر کانون ارزیابی و شایستگی دانشگاه الزهرا (س) در ادامه گفت: این طرح در راستای سیاست جانشین پروری در دانشگاه اجرا می گردد. در مرحله اول شرکت نمایندگان براساس رویکرد کانون ارزیابی، تمرینات لازم را انجام می دهند و سپس در کارگاه های توسعه ای حضور پیدا می نمایند.

وی اضافه نمود: هدف از برگزاری این دوره ها، جانشین پروری و شناسایی استعداد ها در زمینه مدیران دانشگاهی است.

خدیور توضیح داد: این طرح برای اولین بار بطور سیستماتیک در دانشگاه الزهرا برگزار می گردد و کانون ارزیابی این طرح را برای استعدادیابی و پرورش مدیران برای شرکت های خارج از دانشگاه نیز انجام داده است، اما هم اکنون در حوزه دانشگاه فعالیت می نماید.

مدیر کانون ارزیابی و شایستگی دانشگاه الزهرا(س) گفت: دوره آموزشی این طرح طی یک هفته گذشته برگزار شده و 60 عضو هیئت علمی جوان و پیمانی در این مدت پوشش داده شده اند.

درون زایی؛ عامل تحول در سازمان ها

در ادامه محمد علی بابایی، مدیر پروژه برنامه شناسایی و توسعه رهبران آینده دانشگاه الزهرا (س) و مجری این طرح اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری این دوره حفظ و تقویت روحیه کار تیمی اعضای هیئت علمی است.

وی اضافه نمود: در این دوره اعضای هیئت علمی در موقعیت مدیریت قرار گرفتند و تمریناتی را انجام دادند تا نحوه مدیریت کردن در دانشگاه را تجربه نمایند. فلسفه اجرایی این پروژه بر شایسته سالاری راسخ است و مهم تر از آن کشف استعداد های مدیریتی و توسعه آنهاست، آینده مدیریت ایجاب می نماید تا افراد توانمند انجام فعالیت های سازمانی را بر عهده گیرند.

دکتر بابایی با تاکید بر لزوم درون زایی در دانشگاه ها توضیح داد: در دانشگاه ها باید درون زایی اتفاق بیفتد، یعنی افراد جدید باید به تدریج مسئولیت ها را عهده دار شوند؛ چرا که درون زایی عامل تحول در سازمان هاست.

جایگزین پروری و شایسته گزینی؛ دو هدف اصلی برگزاری دوره های تربیت مدیران شایسته

رحمانی معاون اداری اقتصادی دانشگاه الزهرا (س) نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه از دانشگاه ها انتظارات زیادی وجود دارد و این امر ایجاب می نماید تا ساختار های کارآمدی را در حوزه های مختلف در نظر گیریم، گفت: در بحث مدیریت های ندین دارایی اصلی منابع انسانی است.

وی اضافه نمود: اگر می خواهیم دانشگاه پیروز باشد باید مدیران پیروزی داشته باشد. به همین دلیل ما در این دوره سعی کردیم تا به بحث جایگزین پروری و شایسته گزینی توجه ویژه داشته باشیم تا بتوانیم علاوه بر دانشگاه به سازمان های دیگر نیز خدماتی را در این حوزه ارائه دهیم که خوشبختانه در حال حاضر فاز اول و شناسایی این امر صورت گرفته است.

معاون اداری اقتصادی دانشگاه الزهرا اظهارداشت: باید در 3 بعدِ توانمندی علمی، اجرایی و ارتباط با صنعت ارزیابی انجام و در هر 3 حوزه راهبرد هایی تدوین گردد.

وی در سرانجام برگزاری این دوره ها را یک سرمایه گذاری برای دانشگاه دانست و بر حفظ ارزش و احترام نیروی انسانی تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1173

به "دانشگاه الزهرا (س) استعداد های مدیریتی را شناسایی می نماید ، جانشین پروری برای مدیران دانشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه الزهرا (س) استعداد های مدیریتی را شناسایی می نماید ، جانشین پروری برای مدیران دانشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید