دامداران در معرض ورشکستگی هستند

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اتحادیه دامداران خراسان رضوی با اشاره به اینکه برخی از دامداران در معرض ورشکستگی هستند، گفت: زمانی که دامدار نتواند هزینه های فراوری را تامین کند، مجبور است به مرور بخشی از دام خود را به بازار عرضه کند تا بتواند بخش دیگری را زنده نگه دارد. علت همه این مسائل گرانی نهاده ها و افزایش بسیار زیاد هزینه های فراوری است.

دامداران در معرض ورشکستگی هستند

مجید مهدوی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد فعالیت دامداران در استان اظهار کرد: در مسائل مربوط به مدیریت دام 75 درصد از هزینه ها مربوط به تغذیه دام است. تغذیه گاو شیری در ابعاد صنعتی با کنجاله سویا، ذرت و نهاده های وارداتی است. مسائل مرتبط با ارز و دلار دولتی همه را درگیر نموده است، قطعا دامداران نیز با این مسائل درگیر شده اند.

وی با بیان اینکه در واقع دامدارای های صنعتی که بخش فراوری شیر را بر عهده دارند نیز با این مسائل درگیر شده اند و هزینه های فراوری آن ها نیز بسیار بالا رفته است اضافه کرد: دامداری های سنتی و گاودارای های کوچک نیز متناسب با همین مورد و شاید با درصد کمتری متاثر از این مساله شده اند. گرانی نهاده همه دامداری ها را تحت تاثیر قرار داده است. در اردیبهشت ماه سال 99 قیمت جو 1900 تومان بوده است و در حال حاضر قیمت آن 5700 تا 6200 تومان نیز افزایش پیدا نموده است.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان رضوی در رابطه با تهیه نهاده توسط دامداران اظهار کرد: به دامداران مقداری نهاده یارانه ای به وسیله تعاونی ها اختصاص داده می گردد و سایر احتیاج خود را به ناچار باید از بازار آزاد تهیه نمایند. به همین دلیل فروش دام داشتی (دامی که تنها به خاطر استفاده از گوشتشان پرورش داده نمی شوند) در حوزه دام سبک زیاد شده است. این مورد زنگ خطری است که باید برای آن چاره ای اندیشیده گردد. زیرا در میادین دام سبک، قیمت دام داشتی یعنی گوسفند ماده و دام مولد گران تر از بره پرواری بوده است.

مهدوی با اشاره به تاثیرات گرانی نهاده بر شرایط دام توضیح داد: زمانی که دامدار نتواند هزینه های فراوری را تهیه کند مجبور است به مرور بخشی از دام خود را به بازار عرضه کند تا بتواند بخش دیگری را زنده نگه دارد. علت همه این مسائل گرانی نهاده ها و افزایش بسیار زیاد هزینه های فراوری است. از طرف دیگر چون توجه واقعی به فراوری نمی گردد. زمانی که قیمت شیر یا لبنیات زیاد می گردد به دامداران فشار وارد می گردد زیرا تامین پروتئین جامعه در اولویت است.

وی ضمن بیان اینکه برخی از دامداران در معرض ورشکستگی هستند توضیح داد: دامداری که نتواند هزینه های خوراک دام خود را تامین کند یا دامداری که بابت تامین نهاده چک می دهد، اگر فراوریی نداشته باشد درآمدی هم نخواهد داشت تا بتواند به تعهدات خود عمل کند، طبیعی است که در خطر ورشکستگی قرار بگیرد. زمانی که دامدار در ازای فروش بخشی از دام خود چک هجده ماهه تحویل می گیرد یعنی در خطر ورشکستگی قرار گرفته است.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان رضوی در مورد نهاده هایی که به بخش دامداری صنعتی اختصاص داده می گردد، عنوان نمود: در این رابطه کوشش می گردد که بخش قابل توجهی از نهاده این بخش به صورت یارانه ای باشد. دولت باید در این زمینه تصریح کند و ما در این رابطه پیشنهاداتی دادیم و مشوق هایی هم در نظر گرفتیم.

مهدوی با بیان اینکه یکی از درخواست های ما این است که قانون تمرکز وظایف و اختیارات وزارت جهاد کشاورزی کامل اجرا گردد، اعلام کرد: مسئله این است که باید همه اختیارات به جهاد کشاورزی بازگردد و صفر تا صد مسئله واردات و نهاده در اختیار وزارت کشاورزی قرار بگیرد که شرکت های وارد نماینده در فرایند کارهای اداری به مسئله ای برنخورند.

وی اضافه کرد: درخواست دیگر این است که اختیارات را به استان ها بدهند. برای شرکت هایی که در خراسان رضوی می توانند کار واردات نهاده را انجام دهند در این زمینه فرایندی معین گردد. گمرک نیز باید در این مسئله همکاری کند تا دامداران از نهاده ای که وارد می گردد نهایت استفاده را ببرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1651

به "دامداران در معرض ورشکستگی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامداران در معرض ورشکستگی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید