ترفندهای تمیز کردن سنگ راه پله

به گزارش ورزش من و تو، یکی از دغدغه های آپارتمان نشینی نظافت و تمیز کردن سنگ راه پله است که باید در فواصل زمانی مشخصی انجام شود تا از انتشار آلودگی در محیط داخلی ساختمان جلوگیری شود. از آنجا که تمیز کردن سنگ راه پله به طور مرتب با مواد شوینده انجام می شود، ممکن است در مدت کوتاهی سنگ ها درخشندگی خود را از دست بدهند.

ترفندهای تمیز کردن سنگ راه پله

برای اینکه سنگ راه پله در اثر شست وشوی زیاد کدر نگردد، ضروری است که راه حلهای تمیزی راه پله را بدانید و از روش ها و شوینده های موثر و ایمن برای تمیز کردن سنگ راه پله بهره ببرید.در این مطلب قصد داریم با ارائه یک راهنمای نظافت راه پله، برترین روش تمیز کردن سنگ راه پله ساختمان و مشاعات را با شما به اشتراک بگذاریم.

از آنجا که تمیز کردن راه پله و مشاعات ساختمان، کاری سخت و زمان بر است و عموما به وسیله خود ساکنین انجام نمی گردد، پیشنهاد می کنیم تمیز کردن راه پله ساختمان خود را به نیروهای خدماتی مجرب خبرنگاران واگذار کنید.

نیروهای نظافت با آگاهی کامل در مورد آسیب انواع شوینده ها روی سنگ های مختلف ساختمانی، از مواد پاک نماینده ایمن برای تمیز کردن سنگ راه پله استفاده می نمایند. برای ثبت سفارش به صفحه نظافت راه پله و نظافت مشاعات مراجعه کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکته کلیدی

 • ترکیب دو ماده سرکه و پودر سنگ است روش موثری برای تمیز کردن سنگ راه پله است و ذرات پودر سنگ، درزها و روزنه های سنگ را پر نموده و آن را مقاوم تر می نماید.
 • فرمولاسیون مواد شوینده موجود در بازار مانند جرم گیر یا جوهر نمک دارای سطح بالایی از PH هستند که باعث می گردد در صورت استفاده مداوم، باعث از بین رفتن مقاومت سنگ شوند.
 • برای براق کردن سنگ راه پله برترین روش استفاده از جوش شیرین است.

روش های تمیز کردن سنگ راه پله

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که بیشتر افراد مرتکب می شوند، استفاده از مواد شوینده و جرم گیرهای موجود در بازار است. سنگ راه پله برای اینکه سال ها بتوانند شفافیت و زیبایی خود را حفظ کند باید به درستی تمیز گردد. سنگ مرمر یکی از انواع سنگ هایی است که در صورت عدم نظافت صحیح ممکن است کدر یا مات گردد و بعلاوه امکان ترک خوردن آن نیز وجود دارد.

فرمولاسیون مواد شوینده موجود در بازار مانند جرم گیر یا جوهر نمک دارای سطح بالایی از PH هستند که باعث می گردد در صورت استفاده مداوم، باعث از بین رفتن مقاومت سنگ شوند. این مشکل به علت عدم تطابق PH موجود در مواد شوینده با سنگ است که باعث ایجاد صدمه می گردد.

سرویس نظافت را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • سفارش آنلاین نظافت منزل
 • نظافت ساختمان با نظافتچی خانم و آقا
 • استعلام رایگان قیمت نظافت منزل
 • گردگیری و خانه تکانی
 • نظافت راه پله و حیاط

سرویس نظافت منزل و ساختمان با خبرنگاران

سرویس نظافت را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • سفارش آنلاین نظافت منزل
 • نظافت ساختمان با نظافتچی خانم و آقا
 • استعلام رایگان قیمت نظافت منزل
 • گردگیری و خانه تکانی
 • نظافت راه پله و حیاط

سرویس نظافت منزل و ساختمان با خبرنگاران

راه حل تمیز کردن سنگ مرمر

سنگ مرمر از محبوب ترین سنگ هایی است که در نمای داخل یا بیرون ساختمان استفاده می گردد. اما بعلاوه تمیز نگه داشتن و مراقبت از سنگ آن ممکن است امر دشواری باشد. لکه هایی که روی سنگ مرمر ریخته می گردد در صورتی که سریعا پاک نشوند، ممکن است به داخل بافت سنگ نفوذ نموده و لکه ایجاد کند. به همین علت تمیز کردن سنگ راه پله سنگی کار دشواری است و باید در انتخاب ماده شوینده و روش شست وشو احتیاط کرد.

در صورتی که روی سنگ مرمر موادی مانند سس، قهوه، چایی و روغن ریخته گردد، باید فورا برای تمیز کردن سنگ راه پله اقدام کنید. این به این علت است که روی سنگ مرمر روزنه هایی وجود دارد و در صورت ریخته شدن مواد روی آن به سرعت به داخل سنگ نفوذ می نماید و اثر اسیدی به جا می گذارد.

توجه داشته باشید که اگر روی سنگ مرمر لکه ای خشک شده وجود داشت نباید با استفاده از وسایل تیز مانند چاقو برای جدا کردن آن بهره ببرید؛ زیرا ممکن است روی سطح سنگ خراش ایجاد گردد.

برای تمیز کردن سنگ راه پله که لکه ای روی آن وجود ندارد و فقط گردوغبار دارد، می توانید ابتدا با یک دستمال خشک روی آن بکشید و سپس با یک دستمال خیس یا انواع تی و زمین شوی، راه پله آن را تمیز کنید.

محاسبه رایگان هزینه سرویس نظافت منزل و ساختمان!

براق کردن سنگ راه پله

برای براق کردن سنگ راه پله برترین روش استفاده از جوش شیرین است؛ اما شما بعلاوه می توانید از آب و صابون نیز برای جلا دادن سنگ راه پله ساختمان بهره ببرید.

شما می توانید برای درخشان شدن سنگ های راه پله که تیره هستند از گازوئیل نیز بهره ببرید. بعلاوه یک روش دیگر نیز برای درخشان کردن سنگ وجود دارد که ترکیب دو ماده سرکه و پودر سنگ است. این روش از این رو موثر است که پودر سنگ موجود در ترکیب آن، می تواند درزها و روزنه های سنگ را نیز پر کند و آن را مقاوم تر سازد.

راهنمای نظافت راه پله

برای تمیزکردن راه پله و از بین بردن جرم روی سنگ روش های مختلفی وجود دارد، در این بخش سعی داریم نظافت راه پله با روش های خانگی را به شما آموزش دهیم. نحوه شست وشوی راه پله باید با توجه به نوع کثیفی راه پله انجام گردد. درادامه چند روش برای نظافت انواع کثیفی را ارائه می کنیم.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد خبرنگاران

نظافت گردوغبار سنگ راه پله

اگر روی سطح راه پله گردوغبار نشسته است و هیچ لکه یا کثیفی دیگری وجود ندارد، برترین روش تمیز کردن سنگ راه پله، استفاده از یک پارچه ساده است. ابتدا یک پارچه خشک را روی پله ها بکشید تا گرد و غبار آن را از بین ببرید، سپس با استفاده از یک پارچه نم دار روی پله ها را دستمال بکشید.

بعلاوه می توانید از کمی ماده شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی رقیق شده بهره ببرید تا سنگ راه پله درخشان تر گردد.

اگر سطح پله ها با موکت پوشیده شده است، ضروری است برای نظافت موکت راه پله از روش های دیگری مانند جاروبرقی و شست وشو با شامپو فرش بهره ببرید.

نظافت انواع لکه های سنگ راه پله

اگر راه پله و سنگ های آن دارای لکه ها و کثیفی بود، بهتر است از آب ولرم و پودر لباسشویی دستی بهره ببرید. در این روش مقداری پودر دستی را با آب ولرم ترکیب کنید و سپس سطح راه پله را با آن بشویید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم استفاده از شوینده های اسیدی ممکن است باعث خراب شدن سنگ راه پله گردد، بنابراین استفاده از این روش بسیار بهتر از استفاده از شوینده های اسیدی است که باعث کدر شدن سنگ راه پله می شوند.

بیشتر بخوانید: مراحل تمیز کردن 6 نوع سقف کاذب

کفسابی راه پله

اگر راه پله کدر یا مات شده باشد و یا دارای ترک خوردی و شکستگی است برترین راه حل استفاده از کفسابی است. در این روش دستگاه کفسابی با توجه به مقدار تخریب شدگی سنگ، لایه هایی از سنگ را برمی دارد تا سطح سنگ کاملا یکدست گردد.این کار چند بار تکرار می گردد تا سنگ دوباره درخشان و براق گردد.

کفسابی راه پله زمانی کاربرد دارد که سنگ کاملا کدر شده باشد و هیچ روشی برای جلا دادن نداشته باشیم. این روش راه حل خوبی برای تمیز کردن سنگ راه پله و از بین بردن جرم روی سنگ و خطوخش یا ترک و از بین بردن پستی و بلندی موجود در سنگ است.

جمع بندی

در این مطلب جهت آموزش نحوه پاک کردن لکه از روی سنگ و ارائه راهنمای نظافت راه پله مواردی توضیح داده شد. اشاره کردیم که تمیز کردن راه پله کار ساده ای است؛ اما آنچه احتیاج به کمی تجربه و مهارت دارد، انتخاب شوینده مناسب و سازگار با انواع سنگ ساختمانی است.

با انتخاب شوینده ها و ابزار نظافت مناسب می توانید ضمن تمیز کردن سنگ راه پله و حفظ درخشندگی آن، از ورود آسیب به سنگ جلوگیری کنید.

سوالات متداول

چرا نباید از مواد اسیدی برای تمیز کردن سنگ راه پله استفاده کنیم؟

استفاده از مواد اسیدی در شست وشوی راه پله می تواند به مرور زمان باعث کدر شدن یا ترک خوردن سنگ گردد.

کفسابی در چه حالتی کاربرد دارد؟

کفسابی زمانی کاربرد دارد که سنگ راه پله ترک خورده یا کدر شده باشد.

کفسابی سنگ چه مزیتی دارد؟

کفسابی راه حل خوبی برای از بین بردن خطوخش یا ترک و از بین بردن پستی و بلندی موجود در سنگ است.

منبع: آچاره
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2142

به "ترفندهای تمیز کردن سنگ راه پله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای تمیز کردن سنگ راه پله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید