ایمنی بدن در تزریق اول واکسن کرونا تا چه حدی است؟

به گزارش ورزش من و تو، همین پژوهش ها نشان می دهد که کسانی که یک نوبت واکسن بایون تک-فایزر یا واکسن آسترازنکا دریافت نموده اند، 72 درصد در برابر عوارض ناشی از عفونت به ویروس کرونا ایمن هستند.

ایمنی بدن در تزریق اول واکسن کرونا تا چه حدی است؟

پزشکان تزریق نوبت دوم واکسن کرونا برای رسیدن به حد بالایی از ایمنی بدن در برابر بیماری کووید-19 را الزامی می دانند. بسیاری از مردم پس از تزریق نوبت نخست واکسن کرونا تمایلی به تزریق نوبت دوم از خود نشان نمی دهند.

نیویورک تایمز با انتشار گزارشی اعلام نموده است که هشت درصد از مردم آمریکا پس از دریافت نوبت نخست واکسن کرونا، تزریق نوبت دوم را ضروری نمی بینند. با توجه به نرخ افرادی که در آمریکا واکسینه شده اند، این تعداد حدود 5 میلیون نفر از شهروندان آن کشور را شامل می شود.

آمار یاد شده از سوی مسئولان اداره بهداشت و درمان آمریکا در اختیار رسانه ها قرار گرفته است. آنجلا رسموسن، ویروس شناس و از متخصصان سازمان واکسیناسیون و بیماری های عفونی در دانشگاه ساسکاچوان کانادا معتقد است سر باز زدن از نوبت دوم تزریق واکسن کرونا می تواند علت های گوناگونی داشته باشد.

به باور او، بعضی از مردم از تاثیرات جانبی این واکسن ها هراس دارند، بعضی دیگر به دلایل پزشکی و سلامتی از پذیرش نوبت تزریق دوم واکسن کرونا خودداری می نمایند. به باور او، اما بخش اعظم کسانی که حاضر به دریافت نوبت دوم واکسن کرونا نمی شوند، کسانی هستند که به خطا گمان می نمایند یک بار دریافت واکسن کرونا برای محافظت آن ها در برابر این ویروس کفایت می نماید.

دلایل دیگری را نیز شاید بتوان برشمرد. به عنوان نمونه ممکن است که مرکز واکسیناسیون مربوطه واکسن مورد نظر این دسته از افراد را در اختیار نداشته باشد، یا ممکن است که کارفرما به این افراد اجازه ترک محل کار برای دریافت واکسن کرونا را ندهد.

به هر روی پرسش اصلی این است: کسانی که تنها یک بار در برابر ویروس کرونا واکسینه می شوند، تا چه حد در برابر ابتلا به بیماری کووید-19 ایمن هستند؟

در خصوص واکسن هایی که در حال حاضر در دسترس هستند، کارشناسان بر این باورند که تزریق نوبت دوم الزامی است. تنها از این طریق، بدن انسان می تواند برای مدت طولانی تری در برابر این ویروس از خود محافظت کند. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که یک بار واکسن کرونا دریافت نموده اند، در برابر این ویروس از ایمنی برخوردارند. اما روشن نیست که ایمن بودن بدن این دسته از افراد تا چه زمانی به قوت خود باقی است.

در این رابطه دو تحقیق اجرا شده است. یکی از سوی اداره آمار ملی بریتانیا و دیگری از سوی دانشگاه آکسفورد. هر دو تحقیق به وضوح نشان داده اند که تنها کسانی که هر دو نوبت واکسن کرونا را دریافت کرد ه اند، از سطح بالایی از پادتن در پیکر خود در برابر این ویروس برخوردار می شوند.

همین پژوهش ها نشان می دهد که کسانی که یک نوبت واکسن بایون تک-فایزر یا واکسن آسترازنکا دریافت نموده اند، 72 درصد در برابر عوارض ناشی از عفونت به ویروس کرونا ایمن هستند.

در خصوص واکسن بایون تک-فایزر، میزان افزایش سطح ایمنی بدن پس از نوبت دوم تزریق واکسن کرونا به حدود 90 درصد افزایش می یابد. در خصوص آسترازنکا هنوز با صراحت نمی توان گفت که میزان ایمنی بدن به چه حدی خواهد رسید و علت آن این است که هنوز تحقیقات در این زمینه به نتیجه نرسیده اند.

کوئن پاولز، یکی از نویسندگان این پژوهش و از دانشمندان موسسه نوفیلد در زمینه سلامت مردم در دانشگاه آکسفورد در مصاحبه با دویچه وله گفته است که افراد پس از دریافت نوبت دوم واکسن کرونا برای مدت طولانی تری در برابر این ویروس ایمن خواهند بود.

او می گوید: در خصوص کرونا نیز همچون سایر بیماری های عفونی، افراد پس از دریافت واکسن، از ایمنی بالایی در برابر آن ویروس برخوردار می شوند، اما سطح ایمنی بدن این افراد به مرور زمان کاهش می یابد. پاولز گفته است که پادتن ایجاد شده در اثر دریافت نوبت نخست واکسن کرونا خیلی سریع عمل می نماید. اما تنها پس از نوبت دوم واکسیناسیون است که بدن انسان برای مدتی طولانی تر در برابر این ویروس از خود دفاع می نماید.

به باور او، اهمیت دریافت نوبت دوم واکسن کرونا به خصوص در خصوص افراد سالمند بیش از سایر رده های سنی است. حتی گفته می شود که بعضی از کسانی که نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت نموده اند، در اثر ابتلا به این ویروس نیازمند مراقبت های پزشکی اضطراری و دستگاه تنفس شده اند.

مایکل وارنر، پزشک بیمارستانی در تورنتو اخیرا در یک پست توییتری نوشته است: کسی که کاملا واکسینه نشده باشد، واکسینه نشده است.

شرایط در خصوص کسانی که از ابتلا به بیماری کووید-19 شفا یافته اند، با سایر افراد تفاوت می نماید. کمیسیون واکسیناسیون آلمان توصیه نموده است که این دسته از افراد شش ماه پس از کسب بهبودی از این بیماری باید یک بار واکسینه شوند.

انستیتو روبرت کخ بر این باور است که واکسیناسیون این افراد نیز می تواند بر توان ایمنی آن ها نسبت به ابتلای مجدد بیافزاید.

نتایج پژوهشی که توسط مرکز پزشکی سدارز-سینایی در لس آنجلس بر روی 260 نفر اجرا شده نشان می دهد که کسانی که تندرستی خود را پس از ابتلا به بیماری کووید-19 به دست آورده اند، با دریافت یک نوبت واکسن بایون تک-فایزر از همان سطح ایمنی برخوردار می شوند که افرادی که دوبار واکسینه شده اند.

جاناتان براون، یکی از کسانی که در این پژوهش مشارکت داشته به خبرنگار دویچه وله گفته است که تزریق تنها یک نوبت واکسن کرونا به این دسته از افراد عملا باعث آن می شود که واکسن بیشتری برای تزریق به دیگر شهروندان در دسترس باشد و همین امر می تواند امر مقابله با شیوع ویروس کرونا را شتاب بیشتری ببخشد.

تحقیقات اجرا شده در موسسه ایمنی شناسی پن واقع در دانشگاه پنسیلوانیا نیز به نتیجه مشابهی رسیده است. کارشناسان این موسسه به این نتیجه رسیده اند که تزریق واکسن حاوی mRNA (آر ان ای پیغام رسان) نظیر واکسن بایون تک-فایزر می تواند فراوری کافی پادتن در ین دسته از افراد را در پی داشته باشد.

آنجلا رسموسن، از این بابت که در آمریکا هشت درصد کسانی که نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت نموده، اما حاضر به دریافت نوبت دوم نیستند را فاجعه نمی داند.

به باور او، بخش اعظم افراد حاضر هستند که برای دومین بار واکسینه شوند و همین موضوع می تواند منجر به موفقیت امر مقابله با همه گیری ویروس کرونا شود.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1577

به "ایمنی بدن در تزریق اول واکسن کرونا تا چه حدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی بدن در تزریق اول واکسن کرونا تا چه حدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید