آثار باستانی زنانه در استان البرز قدمت هشت هزار ساله دارد

به گزارش ورزش من و تو، زن با زندگی هم ریشه است و از این جهت خداوند حکیم، زایندگی را به این موجود عاشق (مادر) سپرده است. چرخ زندگی به دست زنان می چرخد. اگر ناامید و متوقف شوند، زندگی متوقف می شود. اگر بمیرند، شور و نشاط زندگی را با خود می برند. به همین جهت برای ما مرگ مادر، سوگناک تر و سنگین تر از مرگ پدر است.

آثار باستانی زنانه در استان البرز قدمت هشت هزار ساله دارد

به گزارش خبرنگاران دکتر حسین عسکری نویسنده و البرزپژوه در یادداشتی که برای خبرنگاران ارسال کرده است می نویسد:

این مقدمه کوتاه را نوشتم تا عرض کنم توجه به زن در یافته های باستان شناسی استان البرز، قدمت هشت هزار ساله دارد. تا به امروز به همت باستان شناسان ایرانی، دو اثر زنانه از محوطه های باستانی اُزبکی و موشه لان تپه اسماعیل آباد به دست آمده که نشانگر حضور دیرپا و موثر زنان در فرهنگ و تاریخ استان البرز است.

محوطه باستانی موشه لان تپه اسماعیل آباد در شهرستان ساوجبلاغ، قدمت هفت هزار ساله دارد. در کاوش های مهندس علی حاکمی در سال 1337 سفالی زیبا به قطر 22 و ارتفاع 17.5 سانتیمتر به دست آمده که دارای نقش دو زن است که دستان باز رو به بالا دارند. این سفال ارزشمند که متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح است، در موزه ملی ایران نگهداری می شود. پژوهشگران بر این نظرند نقش و کاربری این سفال، آیینی بوده است.

جیران تپه یکی از 10 تپه باستانی محوطه ازبکی در شهرستان نظرآباد است که با دو متر ارتفاع در فاصله 250 متری جنوب غربی تپه مرتفع ازبکی (دژ مادی) و 300 متری شمال شرقی یان تپه واقع شده است. به کوشش استاد دکتر یوسف مجیدزاده، در آن استقرارهایی همزمان با یان تپه (کهن ترین تپه محوطه باستانی ازبکی) یعنی هزاره های هفتم و ششم پیش از میلاد مسیح شناسایی شده است.

غنی ترین تدفین جیران تپه، متعلق به یک زن با جایگاه اجتماعی بالا است. در کنار جیران بانو ظرف هایی زیبا و ظریف و زیورهای مرمرین با حدود هزار مهره به دست آمده است. دو ظرف بزرگ میوه خوری پایه دار، یک پیاله مرمرین که در نهایت استادی تراشیده شده، یک وسیله مرمرین دیگر با یک میله مسی که تصویر می شود میله سرمه کشی باشد و دستبند و گردنبند مرمرین، از اشیاء و ظرف های دفن شده همراه این خاتون باستانی هشت هزار ساله است.

این دو یافته ارزشمند باستانی، برگی مهم از کتاب خواندنی زن در فرهنگ و تاریخ استان البرز است که امیدوارم با حمایت نهادهای فرهنگی نوشته شود. در پایان پیشنهاد می شود برای پاسداشت تاریخی مقام زن و تأکید بر نقش فرهنگی و تمدن ساز آن، طرحی هنری از این دو اثر باستانی تهیه شده و در معابر یا اماکن عمومی کلانشهر کرج (مرکز استان البرز) نصب شود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2145

به "آثار باستانی زنانه در استان البرز قدمت هشت هزار ساله دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار باستانی زنانه در استان البرز قدمت هشت هزار ساله دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید