18 مواد غذایی، میوه و آبمیوه که نباید ناشتا مصرف شوند

به گزارش ورزش من و تو، آیا چیزی در خصوص مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند می دانید؟ آیا خوراکی هایی که نباید ناشتا خورد، واقعاً برای بدن ما مضر هستند؟ در پاسخ به این سوالات باید بدانید که مصرف بعضی خوراکی ها به صورت ناشتا می تواند برای سلامت مضر باشد و آسیب هایی جدی به بدن ما وارد نمایند. شناخت خوراکی هایی که نباید با شکم خالی خورد به ما یاری می نماید تا بیشتر در خصوص این موضوع محتاط باشیم و دچار مشکل نشویم. در این مقاله از سرویس در می توانید با فهرست غذاهای ممنوعه که نباید ناشتا بخوریم آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص خوراکی هایی که نباید با شکم خالی خورد پاسخ خواهیم داد.

18 مواد غذایی، میوه و آبمیوه که نباید ناشتا مصرف شوند

مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند

خوردن بعضی غذاها و خوراکی ها به صورت ناشتا می تواند موجب افزایش ناگهانی قند خون گردد و یا به سیستم گوارش شما آسیب وارد کند. در ادامه می توانید با فهرستی از خوراکی هایی که نباید با شکم خالی خورد آشنا شوید.

1- قندهای تصفیه شده

بیشتر غذاهایی که قند زیادی دارند، برای خوردن به صورت ناشتا مناسب نیستند. این غذاها قند خون را به صورت یک باره و سریع بالا می برند و روی هورمون کاهنده قند خون یعنی انسولین تأثیر می گذارند. از همین رو مصرف شیرینی جات می تواند منجر به تحریک پذیری و گرسنگی کاذب در شما گردد.

تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهای شیرین به صورت ناشتا می تواند خطر ابتلا به و را افزایش دهد.

2- نان و شیرینی های پفی

به طور معمول برای تهیه انواع نان ها و شیرینی های پفی از خمیر مایه استفاده می گردد. مصرف این نوع مواد غذایی به صورت ناشتا موجب تحریک سیستم گوارش و ایجاد می گردد.

3- ماست

مصرف به صورت ناشتا موجب ایجاد هیدروکلریک اسید در معده می گردد که اسید لاکتیک و باکتری های معده را از بین می برند. از همین رو خوردن ماست و محصولات لبنی تهیه شده از شیر برای صبحانه نه تنها فواید زیادی ندارد، بلکه می تواند به ضرر شما تمام شوند.

3- گوجه فرنگی

شاید در خصوص مصرف گوجه فرنگی ناشتا چیزهایی شنیده باشید. گوجه فرنگی حاوی اندازه زیادی تانیک اسید است. این ماده موجب افزایش حالت اسیدی معده می گردد و به مرور زمینه ابتلا به زخم معده را در فرد ایجاد می نماید.

4- آبمیوه

شاید تا قبل از مشاهده آبمیوه در فهرست خوراکی هایی که نباید ناشتا خورد، فکر می کردید، آبمیوه یک گزینه فوق العاده برای آغاز یک روز پرانرژی است. اما حقیقت این است که آبمیوه قند زیادی دارد و موجب افزایش ناگهانی قند خون می گردد. از طرف دیگر بیشتر آبمیوه ها حالت اسیدی دارند و موجب تحریک معده و نفخ می شوند.

5- سوسیس و کالباس

به طور کلی همه و و گوشت های فرآوری شده حاوی نمک زیادی هستند و به همین علت خوردن آن ها به صورت ناشتا می تواند فشار خون را یک باره افزایش دهد. از طرف دیگر این مواد غذایی حاوی افزودنی هایی مثل نیتریت هستند و مصرف مکرر آن ها می تواند ریسک ابتلا به سرطان معده را افزایش دهد.

6- بیسکویت

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که صبح ها قبل از خوردن به سراغ بیسکویت می روید، بهتر است بدانید که این خوراکی نیز در فهرست مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند واقع شده است. بیسکویت ها معمولاً اندازه چربی و شیرینی زیادی دارند و از همین رو خوردن آن ها به صورت ناشتا موجب ایجاد ناراحتی های گوارشی و سنگین شدن معده می گردد.

7- اسموتی های آماده

اگر صبح ها به جای درست کردن به سراغ اسموتی های آماده می روید، باید بدانید که این کار به هیچ عنوان به نفع شما نیست. اسموتی های آماده معمولاً حاوی اندازهی شکر هستند و این موضوع موجب می گردد قند خون شما یک باره افزایش پیدا کند.

از طرف دیگر اسموتی ها پروتئین کمی دارند و از همین رو به تنهایی گزینه مناسبی برای صبحانه نیستند. این موضوع را نیز نباید فراموش کنید که اسموتی ها زمانی برای بدن مفید هستند که تازه و خالص باشند. بنابراین اگر به سلامت خودتان اهمیت می دهید، بهتر است خوردن اسموتی های بازاری را فراموش کنید.

8- فست فودها

غذاهای چرب و فست فودهای پرکالری مثل انواع ساندویچ و سوسیس سرخ شده و… بسیار پرکالری هستند و چربی زیادی دارند. برای آغاز یک روز پرانرژی بهتر است به سراغ غذاهای سالم بروید.

9- قهوه و چای پررنگ

، و … و چای پررنگ کافئین فراوانی دارند و مصرف آن ها به صورت ناشتا موجب تحریک معده می گردد. از طرف دیگر شیرین کردن این نوشیدنی ها می تواند سطح قند خون بدن را افزایش دهید و موجب ترشح انسولین در بدن گردد. بنابراین خوردن چای و قهوه به هر شکلی در فهرست غذاهایی که نباید ناشتا خورد واقع شده است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه چای دو رنگ مجلسی

10- نوشابه های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا سرشار از قند و کافئین هستند و بعد از نوشیدن بلافاصله انرژی بدن را افزایش می دهند و بعد از مدت کوتاهی اثر آن ها از بین می رود. این نوشیدنی ها به هیچ عنوان برای خوردن به صورت ناشتا مناسب نیستند و می توانند موجب افزایش قندخون شوند.

بیشتر بخوانید: برترین خوراکی ها برای کاهش قند خون

11- نوشیدنی های گازدار

کربنات موجود در نوشیدنی های گازدار موجب می گردد تا بعد از خوردن آن ها احساس گرسنگی کمتری را تجربه کنید. اما این موضوع می تواند بعد از چند دقیقه تا چند ساعت اشتهای شما را تا چند برابر افزایش دهد. این نوشیدنی ها هم دارای شکر زیاد و هم اندازهی کافئین هستند و موجب تحریک سیستم گوارش و ایجاد نفخ می شوند.

مصرف نوشابه های گازدار سرد به صورت ناشتا می تواند خون رسانی به معده را دچار اختلال کند و توانایی معده برای هضم غذا را کاهش دهد.

12- سبزیجات سبز رنگ

احتمالاً برایتان جالب است که سبزیجات نیز در فهرست مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند واقع شده است. مصرف سبزیجات خام به صورت ناشتا می تواند موجب بروز دردهای شکمی، سوزش سردل و نفخ گردد.

13- موز

موز یک میوه سنگین است که به هیچ عنوان برای مصرف به صورت ناشتا مناسب نیست. بسیاری از افراد بعد از خوردن موز به صورت ناشتا دچار معده درد می شوند. از طرف دیگر اندازه منیزیم موز بسیار زیاد است و خوردن آن به صورت ناشتا سطح منیزیم را افزایش می دهد و می تواند به قلب آسیب برساند.

14- غذاهای تند و پر ادویه

خوردن غذاهای تند و پر ادویه به صورت ناشتا موجب تحریک مخاط معده و افزایش اسیدیته معده می گردد. تکرار این موضوع می تواند سبب بروز مسائل گوارشی گردد.

15- مرکبات

اسید موجود در مرکبات موجب شده است تا در دسته مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند قرار بگیرد. خوردن مرکبات به صورت ناشتا می تواند موجب سوزش معده گردد و زمینه ابتلا به زخم معده را افزایش دهد.

16- گلابی

گلابی در دسته میوه هایی که نباید به صورت ناشتا مصرف شوند واقع شده است. این میوه فیبر خاصی دارد که مصرف آن به صورت ناشتا سبب آسیب رساندن به معده می گردد.

17- خیار

خیار فواید زیادی برای بدن دارد، اما در دسته مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند واقع شده است. خوردن خیار به صورت ناشتا می تواند موجب درد شکم و نفخ و سوزش معده گردد.

18- غلات شیرین

خوردن غلات و کورن فلکس های شیرین درست مثل خوردن یک آبمیوه برای صبحانه مضر است. آرد سفید، روغن و شکر موجود در این نوع صبحانه ها نه تنها قند خون شما را افزایش می دهد، بلکه می تواند موجب افزایش وزن شما گردد.

برترین خوراکی های ناشتا

مصرف بیشتر غذاهای سالم به صورت ناشتا بلامانع است و می تواند به حفظ سلامت بدن نیز یاری کند. در ادامه به بعضی از غذاهایی که می توانید به صورت ناشتا میل کنید، اشاره شده است.

  • تخم مرغ
  • بلغور جو و گندم
  • عسل
  • آب ولرم
  • دسر فرنی
  • جو
  • جوانه گندم
  • نان های تهیه شده بدون خمیر مایه
  • آجیل ها و مغزها

سوالات متداول

کدام غذاها را نباید ناشتا و با شکم خالی بخورید؟

مرکبات، آبمیوه، قندهای تصفیه شده، نان و شیرینی های پفی، سوسیس و کالباس در دسته مواد غذایی که نباید ناشتا مصرف شوند قرار دارند.

آیا خوردن آب پرتقال با معده خالی مضر است؟

آب پرتقال در فهرست غذای ممنوعه که نباید ناشتا بخوریم واقع شده است. اسید و فیبرهای موجود در آب پرتقال در حالت ناشتا موجب آسیب به معده می گردد.

منابع: healthline، eatthis

منبع: افق کوروش
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2045

به "18 مواد غذایی، میوه و آبمیوه که نباید ناشتا مصرف شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 مواد غذایی، میوه و آبمیوه که نباید ناشتا مصرف شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید