کشف مومیایی 2500 ساله چند تمساح در مقبره ای در مصر

به گزارش ورزش من و تو، محققان مدعی اند که این تمساح ها برخلاف سایر مومیایی ها با رویه های معمول مومیایی نشده اند. برای مثال، روده آن ها خارج نشده است و هیچ اثری از استفاده از قیر یا صمغ دیده نمی گردد. باستان شناسان در مجموع 10 مومیایی تمساح در قبه الهوا پیدا نموده اند که شامل پنج اسکلت ناقص و پنج سر تمساح است.

کشف مومیایی 2500 ساله چند تمساح در مقبره ای در مصر

محققان پیروز به کشف مومیایی 10 تمساح شده اند که در مقبره ای در منطقه قبه الهوا مصر به شیوه ای خاص مومیایی شده بودند.

مصریان باستان علاوه بر مومیایی کردن انسان ها، ظاهراً بعضی حیوانات را هم مومیایی می کردند. پژوهشگران به تازگی مجموعه ای از مومیایی های چندین تمساح را کشف نموده اند که قدمت آن ها به حدود 2500 سال پیش برمی گردد.

پژوهشگران می گویند مومیایی چند تمساح را در منطقه قبه الهوا در مصر پیدا نموده اند که ظاهراً با مومیایی های قبلی از این حیوانات فرق می نمایند. آن ها می گویند این تمساح ها به عنوان واسطه ای میان انسان ها و سوبک، خدای اساطیری مصر قربانی می شدند.

محققان مدعی اند که این تمساح ها برخلاف سایر مومیایی ها با رویه های معمول مومیایی نشده اند. برای مثال، روده آن ها خارج نشده است و هیچ اثری از استفاده از قیر یا صمغ دیده نمی گردد. باستان شناسان در مجموع 10 مومیایی تمساح در قبه الهوا پیدا نموده اند که شامل پنج اسکلت ناقص و پنج سر تمساح است.

این تمساح ها به شیوه متفاوتی مومیایی شده بودند

این حیوانات احتمالاً از گونه تمساح های رود نیل و غرب آفریقا در قرن پنجم پیش از میلاد هستند. محققان باور دارند که مصریان ابتدا این حیوانات را در محل دیگری روی سطح قرار داده یا زیر شن دفن نموده بودند تا رطوبت بدن آن ها به طور طبیعی تخلیه گردد و بعد بدن آن ها را مومیایی نموده اند.

برای مومیایی هم از بند های کتان و حصیر برگ خرما استفاده شده است. البته در حین فرایند مومیایی شدن، آسیب هایی به بعضی از این تمساح ها وارد شده است. بااین حال، استخوان ها به قدر کافی حفظ شده اند تا بعد از 2500 سال به دست ما برسند.

این روش متفاوت برای مومیایی کردن می تواند نشانگر شیوه خاص عملکرد مصری ها در دوره پیش از بطلمیوسی، یعنی قبل از 305 تا 330 قبل از میلاد مسیح باشد. تمساح هایی که در منطقه قبه الهوا کشف شده اند، می توانند منبع مناسبی برای ریخت شناسی استخوان و مطالعه درباره اسکلت حیوانات باشند.

محققان حالا می خواهند از این مومیایی ها برای انجام تحلیل های DNA استفاده نمایند تا گونه دقیق تمساح ها را معین نمایندبیابند و ببینند که این تمساح ها از کجا به قبه الهوا آورده شده بودند. نتایج این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2152

به "کشف مومیایی 2500 ساله چند تمساح در مقبره ای در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مومیایی 2500 ساله چند تمساح در مقبره ای در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید