کاهش روزانه 20 میلیون لیتری مصرف نفت گاز با الکترونیکی شدن سامانه توزیع

به گزارش ورزش من و تو، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با مثبت ارزیابی کردن تحولات سامانه توزیع فرآورده های نفتی کشور در سال های اخیر به منظور الکترونیکی کردن سامانه توزیع گفت: تنها با اجرای طرح پیمایش در ناوگان حمل ونقل گازوئیل سوز کشور از سال 94، در مصرف روزانه 20 میلیون لیتر نفت گاز در کشور صرفه جویی شده است.

کاهش روزانه 20 میلیون لیتری مصرف نفت گاز با الکترونیکی شدن سامانه توزیع

کرامت ویس کرمی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار شانا در حاشیه بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: هم اکنون به طور میانگین روزانه 50 میلیون لیتر نفت گاز در کشور مصرف می گردد و اگر طرح پیمایش در کشور اجرایی نشده بود، امروز این رقم به روزانه حداقل 70 میلیون لیتر می رسید.

وی اضافه کرد: طرح پیمایش به منظور مشخص سهمیه موردنیاز ناوگان حمل ونقل سنگین کشور از مهرماه 94 اجرایی شد که نقش بسیار مؤثری در زمینه مهار افزایش مصرف نفت گاز در کشور داشت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تأکید کرد: همراه با ارتقای کیفیت فرآورده های نفتی و الزامات توزیع سوخت پاک در حوزه صنایع پالایشی در سال های اخیر دستاوردهای خوبی در زمینه افزایش کیفیت و کمیت فرآورده های نفتی در کشور رقم خود و مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز بر مبنای الزام های قانونی و مصوبه های بالادستی هیئت وزیران، براساس اولویت بندی ها سوخت پاک و باکیفیت را در کشور توزیع می نماید.

ویس کرمی با اشاره به لزوم اجرایی شدن بحث بهینه سازی مصرف سوخت و مهار مصرف فرآورده های نفتی در کشور به صورت هم زمان با افزایش کمیت و کیفیت فراوری فرآورده گفت: با دستاوردهای مثبتی که در حوزه فراوری گاز و گازرسانی در کشور و نیز الکترونیکی شدن توزیع انواع سوخت در چند سال گذشته رقم خورد، خوشبختانه مصرف انواع فرآورده در کشور به طرز خیره کننده ای مهار شد.

وی سامانه هوشمند سوخت کشور را از دیگر پروژه های تأثیرگذار در حوزه مهار مصرف بنزین در کشور مطرح نمود و گفت: با شروع به کار این سامانه در سال 86 و روزآمد کردن و نگهداشت آن در سال 92 و پس از آن در سال 98 با اجرایی شدن دوباره طرح سهمیه بندی بنزین، مصرف فرآورده بنزین در کشور به نحو قابل ملاحظه ای کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تأکید کرد: در حوزه سی ان جی (گاز طبیعی فشرده) در کشور نیز سیاست ما افزایش سهم آن در سبد سوخت خودروهاست که به این منظور طرح های تشویقی در کشور اجرایی می گردد.

ویس کرمی با اشاره به فعالیت نزدیک به 2 هزار و 500 تجهیز سی ان جی در کشور گفت: هم اکنون ظرفیت حداقل روزانه 35 میلیون مترمکعب سی ان جی در کشور وجود دارد که این رقم هم اکنون حدود 23 میلیون مترمکعب است و امیدواریم در آینده بتوانیم این رقم را افزایش دهیم و به سمت استفاده هرچه بیشتر این سوخت پاک به جای بنزین حرکت کنیم.

وی طرح تبدیل خودروهای عمومی تک سوز به دوگانه سوز را از مهم ترین پروژه ها برای افزایش سهم سی ان جی در سبد سوخت خودروها مطرح نمود و گفت: امیدواریم با اجرای کامل این طرح در بازه زمانی یک تا حداکثر دو سال آینده، شاهد کاهش بیش از پیش مصرف بنزین در کشور و بهره مندی از مزایای زیست محیطی استفاده از سوخت پاک سی ان جی باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش گفت: تا به امروز در قالب این مصوبه 70 هزار خودرو به دوگانه سوز تبدیل شده اند و حدود 30 هزار خودرو نیز در نوبت تبدیل هستند.

ویس کرمی توضیح داد: در قالب این مصوبه 200 هزار خودرو مسافربر شخصی از جمله آژانس ها و تاکسی های اینترنتی نیز به گازسوز تبدیل می شوند.

به گزارش شانا، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با سرمایه انسانی توانمند خود (16 حدود هزار نفر سرمایه انسانی)، 80 انبار ذخیره سازی سوخت، بیش از 50 مرکز سوخت گیری هواپیمایی و بیش از 6 هزار صندلی عرضه سوخت مایع و سی ان جی و ناوگان بزرگ حمل ونقل فرآورده های نفتی جاده ای، ریلی و دریایی کار توزیع سوخت در کشور را انجام می دهد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1404

به "کاهش روزانه 20 میلیون لیتری مصرف نفت گاز با الکترونیکی شدن سامانه توزیع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش روزانه 20 میلیون لیتری مصرف نفت گاز با الکترونیکی شدن سامانه توزیع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید