چرا این جزیره یکی از نفرین شده ترین مکان های دنیاست؟

به گزارش ورزش من و تو، جزیره پاوگلیا

در جهان مکان های زیبای زیادی است که با وجود همه جذابیت هایشان کسی حاضر به سفر به آن ها نمی گردد. بسیاری از این نقاطی که به صورت متروک رها شده اند جزیره هستند و مردم به آن ها به چشم جایی مخوف و ترسناک نگاه می نمایند. یکی از همین جزیره ها در شمال ایتالیا واقع شده است و 200 سال است که مردم ازترس ارواح به آن نزدیک نمی شوند. مردم می گویند هر کسی به این جزیره نفرین شده برود یا می میرد و یا روانی و دیوانه می گردد. اسم این مکان مخوف جزیره پاوگلیا (Poveglia) است که یکی از نفرین شده ترین مکان ها جهانست. اینکه این جزیره چگونه به این روز افتاده و چه سرنوشتی داشته داستان جالبی دارد که اگر در ادامه با خبرنگاران همراه باشید با ماجرای شنیدنی آن آشنا می شوید.

چرا این جزیره یکی از نفرین شده ترین مکان های دنیاست؟

جزیره پاوگلیا یکی از 166 جزیره کوچک در تالاب ونیز است که در آنسوی سواحل شرقی شمال ایتالیا قرار گرفته است. گذشته ای مخوف این جزیره را ترسناک تر از همه نواحی ایتالیا نموده است. با اینکه در گذشته های دور اینجا جزیره ای شلوغ بود اما حوادثی این سرنوشت تلخ و مخوف را برایش رقم زد. سرگذشت جزیره با قربانیان طاعون گره خورده است و این بیماری این جزیره را به این حال و روز انداخته است. مردم بومی به این جزیره، جزیره ارواح می گویند چون اعتقاد دارند که اینجا توسط ارواح نفرین شده است و با رفتن به آنجا ممکن است که گرفتار این ارواح شوند. با وجود کوشش های زیاد دولت اما حدود دو قرن است که هیچ کسی حاضر به زندگی در این جزیره نشده است. اولین اپیدمی طاعون که ایتالیا را گرفتار کرد در سال 1347 در سیسیلی رخ داد و تا سال 1348 به ونیز سرایت کرد وحدود نیمی از جمعی ونیز در اثر این بیماری جان خودشان را از دست دادند.

مردم ونیز از این اتفاق درس های زیادی را یاد گرفتند که باعث شد بتوانند این بیماری را مهار نمایند. آن ها به وسیله مشاهده فهمیدند که این بیماری چگونه منتشر می گردد و چطور مردم و کشتی ها بیماری طاعون را به این محل آورده اند. مسئولان فهمیدند که افراد بیمار باید از مردم سالم جدا شوند، برای همین دو چاه بزرگ را برای نگهداری از اجساد در دو محل خارج از شهر در نظر گرفتند. تعداد مرده ها روز به روز بیشتر می شد و این دو چاه خیلی زود پر شدند. مسئولان که با پر شدن زود این دو چاه نگران شده بودند تصمیم گرفتند تا برای کنترل تعداد مرده ها آن ها را به دو جزیره اطراف منتقل نمایند. در اوایل دهه 1400 ونیزی ها بیمارستانی را درست کردند که مخصوص قرنطینه افراد بیمار و یا مستعد بیماری بود. اولین محل قرنطینه در یکی از جزیره های کوچک تالاب به اسم Lazzaretto Vecchio درست شد به طوری که در هنگام کندوکاو این جزیره باستان شناسان حدود 1500 اسکلت را از درون چاه هایی بیرون آوردند که قربانیان طاعون در گذشته در آن ها دفن شده بودند. کارشناسان معتقدند که همچنان هزاران اسکلت دیگر در این جزیره دفن هستند. در اپیدمی های بعدی ای که در دهه های 1570 و 1630 رخ داد جزایر زیادی مثل جزیره پاوگلیا به محلی برای قرنطینه و دفن اجساد طاعوتیان تبدیل شدند. در آن موقع کرجی هایی مخصوص حمل افراد و اجساد به این جزیره در نظر گرفته شده بود و هر کسی که کوچک ترین نشانه های مشکوکی از بیماری داشت به سرعت از خانواده اش جدا و به زور به این جزیره منتقل می شد. آن ها در این جزیره به مدت 40 روز در قرنطینه می ماندند تا اینکه بمیرند البته در موارد نادری هم خوب می شدند.

در آن سال ها هزاران نفر در این جزیره دفن می شدند تا از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری گردد. در سال 1777 دولت تصمیم گرفت تا از این جزیره کشتی هایی که از کشورهای دیگر به سمت ونیز می رفتند را کنترل کند تا اگر نشانه ای از بیماری پیدا شد آن ها را قرنطینه نمایند. هر کشتی و یا قایقی که به سمت ونیز می رفت تحت بازرسی های سختگیرانه ای قرار می گرفت تا اقدامات پیشگیرانه ای در جهت این بیماری انجام گردد. در دهه 1790، نمونه هایی از بیماری طاعون در دو کشتی پیدا شد برای همین جزیره پاوگلیا بار دیگر به مدت 10 سال به محلی برای قرنطینه تبدیل شد تا اینکه در اوایل دهه 1800 بیمارستان قرنطینه بسته شد.

اما اتفاق های مخوف این جزیره با تمام شدن اپیدمی طاعون هم تمامی نداشت! در اوایل دهه 1920 بود که دولت تصمیم گرفت از این بیمارستان برای نگهداری بیماران روانی اسفاده کند. با گذشت زمان داستان های ترسناکی درباره شکنجه این بیماران و انجام آزمایشات عجیب بر روی آن ها به بیرون درز پیدا کرد. برخی ها می گفتند دکتر این بیمارستان مجبور به خودکشی شد تا از مسئولیت هایی که بر عهده اش بود فرار کند. برخی ها هم اعتقاد داشتند که ارواح کسانی که این دکتر آن ها را شکنجه داده بود این مرد را به دام انداختند به طوری که تنها راه فرار او خودکشی بود. کارکنان این بیمارستان و بیماران در نهایت در سال 1968 این محل را ترک کردند و هیچ کسی در این ساختمان نماند به جز ارواح افرادی که در اثر شکنجه مردند! امروز ساختمان این بیمارستان با گذشت زمان کاملا متروک و خراب شده است. دولت در سال 2014 کوشش کرد این جزیره را به مزایده بگذارد اما تنها رقمی که برای آن پیشنهاد شد 704 هزار دلار بود. تا زمانی که دوباره عده ای برای زندگی و کار به این جزیره بروند اینجا همچنان به عنوان مکانی ترسناک و تسخیر شده شناخته می گردد.

منبع: historicmysteries.com

منبع: الی گشت
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 735

به "چرا این جزیره یکی از نفرین شده ترین مکان های دنیاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا این جزیره یکی از نفرین شده ترین مکان های دنیاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید