پسماندسوزی دودی که به چشم نمی آید؟

به گزارش ورزش من و تو، امروز روز ملی هوای پاک است؛ هوایی که در مقاطعی از پاییز سال جاری حکم کیمیا را پیدا نموده بود و مردم کلانشهرها و شهرهای بزرگ صنعتی بعضا روزهای متوالی را با هوای آلوده دست و پنجه نرم کردند. یکی از دلایل این آلودگی کم توجهی دستگاه های اجرایی به قانون هوای پاک بوده که یکی از بندهای آن درباره مقابله با پسماندسوزی است؛ آن هم در شرایطی که هم در قانون هوای پاک و هم قانون مدیریت پسماندها متولیان این موضوع تعیین شده است.

پسماندسوزی دودی که به چشم نمی آید؟

به گزارش ورزش من و تو ، پسماندسوزی موضوعی است که در قوانین زیست محیطی مانند قانون هوای پاک و قانون مدیریت پسماند به آن اشاره و این فعالیت ممنوع و تخلف اعلام شده است اما به گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست انسانی استان تهران پسماندسوزی خود گویای این است که نهادها وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند.

به گفته فاطمه اکبرپور بر اساس ماده 30 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها پسماندسوزی در محیط های باز ممنوع است، با این حال این ماده زیاد کارگشا نیست زیرا ضمانت اجرایی ندارد و در آن معین نشده است که برای فردی که تخلف کند چه مجازاتی در نظر گرفته شده است.

او اضافه می نماید: در قانون هوای پاک به موضوع پسماندسوزی کامل تر پرداخته شده و در ماده 20 این قانون آمده است که انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان های معین شده توسط شهرداری ها و دهیاری ها یا سوزاندن آن ها همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم می گردد.

اکبرپور به متولیان مدیریت پسماندها در قالب قانون مدیریت پسماندها اشاره و اظهارمی نماید: مقابله با پسماندسوزی یکی از مراحل مدیریت اجرایی پسماند و متولی آن هم معین است. طبق ماده 7 قانون مدیریت پسماند مدیریت اجرایی کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری ها و دهیاری ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری ها و دهیاری ها به عهده بخشداری ها است.

او تصریح می نماید: تعاریف پسماند در قانون هوای پاک به قانون مدیریت پسماندها ارجاع داده شده است یعنی متولیان اجرایی پسماندها بایستی با پسماندسوزی مقابله نمایند.

آیا متولیان به وظیفه خود در حوزه مقابله با پسماندسوزی به خوبی عمل می نمایند؟

به گفته اکبرپور تداوم پسماندسوزی نشاندهنده آن است که کسی وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد و این شرایط همواره وجود داشته است اما در شرایط آلودگی هوا بیشتر به چشم می آید و محل سوال قرار می گیرد.

او به نقش سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظر بر حسن اجرای قانون های هوای پاک و مدیریت پسماندها اشاره می نماید و می گوید: این سازمان باید معین کند نهادهایی که وظایف اجرایی برای آن ها معین شده است کار خود را درست انجام می دهند یا خیر؟

رییس اداره حفاظت محیط زیست انسانی استان تهران تاکید می نماید: پسماندسوزی خود گویای این است که نهادها وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند و این شرایط همواره وجود دارد اما در شرایط آلودگی هوا بیشتر به چشم می آید و محل سوال قرار می گیرد.

اکبرپور می افزاید: بعضی از دستگاه های اجرایی وظایف قانونی خود را نمی دانند و بعضی نیز مانند بخشداری ها که در قانون وظیفه اجرایی برای آن ها تعریف شده است تجهیزات مدیریت پسماند را در دسترس ندارند. تعدادی از دستگاه های اجرایی نیز موضوع پسماندسوزی را در اولویت برنامه ها و کارهای خود قرار نداده اند و شاید مدیریت اجرایی پسماندها در اولویت کاری بعضی شهرداران نباشد.

به گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست انسانی استان تهران باید با ارایه آموزش های همگانی مردم با مضرات پسماندسوزی آشنا شوند و متولیان جدی تر به مقابله با این مشکل بپردازند.

اکبرپور با اشاره به اینکه بعضی از دستگاه های اجرایی هنوز با وظایفی که در قانون برای آنها معین شده است آشنایی ندارند،می گوید: یک برداشت غلط وجود دارد و زمانی که اسم پسماند می آید همه نگاه ها متوجه سازمان حفاظت محیط زیست می گردد.

وی می افزاید: درست است که موضوع کنترل آلودگی یک موضوع پیشگیری است و سازمان محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست است اما وظیفه ای که در قانون برای آن معین شده است به عنوان دستگاه نظارتی است یعنی وظیفه عملیات اجرایی بر دوش این سازمان گذاشته نشده است.

اکبرپور ادامه می دهد: در شرایط فعلی که با مشکل آلودگی هوا روبرو هستیم سازمان حفاظت محیط زیست برای رسیدگی به موضوع پسماندسوزی مراجعه می کنیم اما چون وظیفه اجرایی نداریم، ابزار و تجهیزات مقابله با آن برای ما در نظر گرفته نشده است.

وی تصریح می نماید: وظایف و تجهیزات جهت مقابله با پسماندسوزی برای سازمان حفاظت محیط زیست در نظر گرفته نشده است تا این سازمان بتواند به این موضوع وارد گردد و اقدام کند، اما تجربه ثابت نموده است که زمانی هم که این سازمان برای مقابله با پسماندسوزی اقدام می نماید ممکن است مشکلاتی به لحاظ جسمی از جمله سوختگی برای کارکنان این سازمان به وجود آید اما وقتی به مرجع قضایی مراجعه می کنیم گفته می گردد شما دستگاه نظارتی هستید و نقش عملیاتی نداشته اید تا برای اطفای حریق اقدام کنید.

اکبرپور انتها می گوید: به این دلیل که اسم ما سازمان حفاظت محیط زیست است حتی وظایفی را که برای ما معین نشده است اجرا می کنیم تا مشکل را حل کنیم و سعی می کنیم در حد توان خود مصوبات معین شده در جلسات تصمیم گیری را اجرا کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 724

به "پسماندسوزی دودی که به چشم نمی آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماندسوزی دودی که به چشم نمی آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید