نوزادان از کی می توانند ببینند و رنگ ها را تشخیص دهند؟

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - همانند مهارت های راه رفتن و صحبت کردن، توانایی بینایی نوزاد نیز به تدریج در طول زمان تکامل می یابد. نوزادان با دید بینایی کامل متولد نمی شوند، اما سلامت چشم آن ها برای تکامل سیر بینایی لازم است.

نوزادان از کی می توانند ببینند و رنگ ها را تشخیص دهند؟

هم زمان با بهبود بینایی نوزاد در ماه های اول تولد، او قادر است به محیط اطرافش مسلط گردد و آغاز به یادگیری پیرامون دنیا پیش رویش کند. چشم های سالم و دید بینایی خوب برای تکامل رشد شناختی نوزادان لازم است. با آگاهی یافتن از نحوه تکامل دید بینایی نوزاد، می توانید فرایند رشد آن تحت نظر داشته باشید.

بسیاری از پدر و مادر ها برایشان سوال ایجاد می گردد که نوزادان از کی می توانند ببینند؟ از چه زمانی دید آن ها کامل می گردد؟ و چه زمانی می توانند چهره پدر و مادر را به وضوح تشخیص دهند؟ در این مقاله فرایند تکامل و پیشرفت دید بینایی نوزاد در اولین سال تولد را مورد آنالیز قرار می دهیم.

نوزادان از کی می توانند ببینند؟

نوزاد مهارت هایش را در سال های اولیه زندگی یاد می گیرد، مهارت دیدن نیز از این قاعده مستثنی نیست. نوزادان در ماه های اول زندگی یاد می گیرند که چگونه ببینند. نوزاد پس از خروج از رحم مادر، همه چیز را تار می بیند. بینایی او به تدریج تکامل پیدا می نماید. نوزاد تا سه ماهگی رنگ ها را تشخیص نمی دهد. چندین ماه طول می کشد تا توانایی تعقیب اجسام را پیدا کند. از آنجایی که دید بینایی به نحوی با رشد مغز ارتباط دارد، بایستی با ایجاد انگیزه هایی برای دیدن نوزاد، به رشد و تکامل بینایی او یاری کنید.

معاینه چشمان نوزادان چگونه است؟

چشمان نوزاد 72 ساعت پس از تولد، به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی نوزاد، مورد آنالیز قرار می گیرد. معاینه دیگری در 6-8 هفتگی انجام می گردد، در این زمان می توانید هر گونه سوال و نگرانی خود را با پزشک در میان بگذارید. پس از اولین سال تولد نوزاد، پیشنهاد می گردد یک معاینه کلی از سلامت و رشد کودک به عمل آید. در صورت احتیاج معاینه چشمی نیز انجام می گردد.

بیشتر بخوانید: بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟

نوزادان رنگ ها را از چه زمانی تشخیص می دهند؟

چند ماه طول می کشد تا نوزادان اجسام رنگی را ببینند (آن ها می توانند تمام رنگ های رنگین کمان را در شش ماهگی ببینند). بدین ترتیب اسباب بازی های سیاه و سفید با کنتراست بالا برای نوزادان محرک خوبی هستند.

چند هفته پس از تولد، نوزاد توانایی دیدن رنگ های قرمز و سبز را پیدا می نماید.

فرایند رشد بینایی نوزاد چگونه است؟

سیر تکاملی دید بینایی نوزاد، در هر مرحله از رشد، در ادامه آمده است. البته به یاد داشته باشید که هر کودک با کودک دیگر متفاوت است؛ بنابراین ممکن است زمان رسیدن بعضی از نوزادان به نقاط عطف رشد بینایی کمی زودتر یا دیرتر باشد.

از بدو تولد تا سه ماهگی

نوزاد در هفته های اول تولد، آغاز به شناسایی و تشخیص چهره مادر می نماید. او قادر نیست که فراتر از چهره شما را ببیند. در این سن، محدود بینایی نوزاد در فاصله 20 تا 30 سانتی متری او واقع شده است.

نوزادان تا سه ماهگی می توانند نور را ببینند و اشیای عظیم را تشخیص دهند. در سرانجام سه ماهگی تا حدودی قادر هستند که اشیا متحرک را با چشمان خود تعقیب نمایند (اگر نوزاد پس از چند هفته بعد از سه ماهگی، هنوز این توانایی را ندارد، نگران نشوید).

توانایی تشخیص نور در نوزاد سه ماهه 10 برابر افراد عظیمسال است، بنابراین بهتر است در هنگام خواب و چرت روزانه، نور اتاق نوزاد را کم کنید. ایجاد تغییرات کوچک در چیدمان اتاق نیز باعث افزایش محرک ها می گردد و به چشمان نوزادان یاری می نماید تا بهتر رشد نمایند.

4 تا 6 ماهگی

نوزاد در این سن قادر به دیدن رنگ های بیشتری است. چشمان نوزاد با هم هماهنگ شده، اشیا را تشخیص می دهد و اجسام متحرک را دنبال می نماید (به ویژه اسباب بازی های مورد علاقه اش). این زمانی است که نوزاد آغاز به تشخیص چهره شما و همسرتان می نماید و حالات چهره شما را تقلید می نماید - به این معنی که می توانید اولین لبخند نوزادتان را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مراحل رشد نوزاد شش ماهه

7 تا 9 ماهگی

در 9 ماهگی، رنگ چشم نوزاد به رنگی که برای باقی عمر خود باقی می ماند، رسیده است (اگرچه ممکن است تغییرات ظریفی را در چند ماه آینده ببینید). دید او اکنون بسیار واضح است و تصور دقیق تری از فاصله ها دارند.

10 تا 12 ماهگی

در این سن، هماهنگی دست و چشم نوزاد در حال رشد است. آن ها آغاز به کشیدن خود به سمت بالا (کوشش برای ایستادن) و چهار دست و پا رفتن (یا خزیدن) بر روی زمین می نمایند. در این مرحله نوزاد توانایی سنجش مسافت های طولانی تر را پیدا نموده است و می تواند برای دریافت اشیا چنگ بزند و آن ها را با انگشت شست و انگشت اشاره بگیرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگرچه در دوران نوزادی بروز مسائل جدی بینایی نادر است، اما پزشکان تست سلامتی چشم را برای نوزادان و بچه ها جهت تشخیص هر گونه مشکل و بیماری انجام می دهند.

اگر چشم های نوزاد برای مدت زمان طولانی ثابت به نظر می رسند یا نوزاد به طور مکرر پلک می زند، به پزشک مراجعه کنید تا به طور دقیق چشمان نوزاد را معاینه کند.

بیشتر بخوانید: بینایی نوزاد؛ سیر تکامل بینایی و عوامل هشدار دهنده

جمع بندی

  • دید نوزاد در بدو تولد تار است.
  • نوزاد در هفته های اول تولد، تنها فاصله 20 تا 30 متری را با چشمانش تشخیص می دهد.
  • در سه ماهگی قادر است رنگ اشیا را تشخیص دهد.
  • در سرانجام سه ماهگی توانایی تعقیب اشیا با چشمانش را دارد.
  • تا سرانجام شش ماهگی چهره شما و همسرتان را تشخیص می دهد و حالات چهره تان را تقلید می نماید.
  • در نه ماهگی رنگ چشمش ثابت می گردد.
  • در سرانجام نه ماهگی دیدی واضح دارد.
  • در تولد یک سالگی، هماهنگی چشم و دست نوزاد در حال تکامل است.

برگرفته از: motherandbaby

منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1553

به "نوزادان از کی می توانند ببینند و رنگ ها را تشخیص دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوزادان از کی می توانند ببینند و رنگ ها را تشخیص دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید