نخستین اجرای موسیقی فجر در وحدت چگونه گذشت

به گزارش ورزش من و تو، نخستین کنسرت موسیقی فجر 98 در تالار وحدت با اجرای دو ساعته ارکستر سمفونیک صدا و سیما به رهبری آرش امینی همراه بود. در این اجرا قطعات انتخابی تقریبا فضای یکسانی داشتند؛ نه آرام و نه خیلی با هیجان بودند و ریتم مدام در حال تغییر بود.

نخستین اجرای موسیقی فجر در وحدت چگونه گذشت

در ادامه گزارش خبرنگار ورزش من و تو را از این کنسرت می خوانید:

در این کنسرت دو ساعته که بخش دوم آن با اجرای یک سولیست خارجی به نام گراف مورژا همراه است، قطعات مختلفی اجرا می گردد. سالن کاملا پر نشده ولی پس از آنتراکت اول به تعداد تماشاچیان اضافه میگردد. ماهیت قطعات انتخاب شده فضای تقریبا مشابهی را به همراه دارد.

پس از دقایقی که از آغاز اجرا می گذرد صدای سازها را می شنویم که تند می گردد. نوازندگان ویولن به سرعت آرشه ها را روی سازهایشان می کشند ولی پس از لحظاتی کمی آرام می شوند. اکنون کلیه سازها با سرعت بیشتری نواخته می شوند و روی سازهای کوبه ای، کوبیده می گردد. صدای سازهای بادی را می شنویم. پس از لحظاتی ویولن ها دوباره به سرعت نواخته می شوند و باز هم آرام می گیرند. ریتمی مداوم را می شنویم. سازها به سرعت نواخته می شوند، آرام می شوند و دوباره اوج می گیرند.

اکنون سازهای زهی آرام شده و صدای سازهای بادی را می شنویم که در پاسخ به آنها ویولن و سازهای کوبه ای به صدا درمی آیند. نوازندگان ویولن با سرانگشتان خود روی سازهایشان می زنند.

در بخش بعدی سازهای بادی به صورت کوتاه نواخته می شوند و صدای سازهای زهی به صورت کوتاه و لحظه ای شنیده می گردد. لحظه ای سازهای بادی و دوباره سازهای زهی به یکدیگر پاسخ می دهند. همچنان ریتم ثابت است ولی سازها با یکدیگر همراه می شوند. در این حین سازهای زهی برای لحظاتی اوج می گیرند. سازهای بادی همچنان فرایند ثابتی را دنبال می نمایند. دوباره به یک دیگر پاسخ می دهند. سازهای بادی به آرامی نواخته می شوند و ویولن ها با ریتمی سریع جواب آنها را می دهند.

بخش بعدی نیز تقریبا همان فضای قبلی را در پیش می گیرد. برای لحظاتی از هر قسمت ارکستر صدایی می شنویم. پس از آن ویولن ها تقریبا در اوج نواخته میشوند و همزمان که سرعت بیشتری می گیرند، سازهای کوبه ای نواخته می شوند.

قسمت دیگری آغاز می گردد. تنها صدای ویولن ها را می شنویم . به یک باره دیگر سازها نیز با ریتمی سریع به آنها اضافه می شوند. آرشه ها به سرعت روی سازها کشیده می شوند. این بار گاهی ارکستر آرام می گردد و دوباره اوج می گیرد. برای لحظاتی تنها ویولن ها نواخته می شوند، سکوت، سازهای بادی و دوباره سازهای زهی؛ پس از آن با یکدیگر هم گام می شوند. در این بخش ریتم مدام در حال تغییر است و مخاطب را با خود همراه می نماید. خاتمه کار در اوج تمام می گردد.

اکنون زمان آنتراکت است. از دو نفر از تماشاگران درباره اجرا سوال می کنیم. یکی می گوید: بخش های اول را خیلی دوست نداشتم.

فرد دیگری اضافه می نماید: لحظات اولیه کار ضعیف تر بود.

پس از آنتراکت نوازندگان باری دیگر به سالن می آیند.

رهبر به همراه سولیست خارجی به نام گراف مورژا وارد سالن می گردد.

این بار کنسرتو ویولن بتهوون که دارای سه موومان آلگرو، لارگتو و فرایندو است، اجرا می گردد.

پارتیتور این اثر شامل یک ویولن سولو، فلوت، 2 ابوا، 2 کلارینت، 2 فاگوت، 2 هورن، 2 ترومپت، تیمپانی و ارکستر زهی است.

موومان اول با چهار ضربه تیمپانی آغاز می گردد و سپس تم اول و دوم پس از پرلود بسط و گسترش می یابد.

ارکستر برای لحظاتی کار خود را بدون سولیست آغاز می نماید. کار تقریبا در فضای اوج آغاز شده و وقتی که آرام می گیرد، سولیست به آنها می پیوندد. اکنون ارکستر خاموش شده و سولیست به آرامی می نوازد. صدای ساز سولیست به وضوح شنیده می گردد و دیگر سازها آن را همراهی می نمایند. گاهی دیگر سازها آرام می شوند، سولیست گام های بلندی را می نوازد و ارکستر در پاسخ به آن به صدا در می آید. سولیست متوقف شده و ارکستر می نوازد.

موومان دوم تِمی آرام و احساسی دارد که با سازهای بادی آغاز می گردد و در خاتمه با جمله رابط به موومان سوم وصل می گردد. سازها به آرامی در این بخش به گوش می رسند. در همین حین سولیست به آرامی می نوازد و ارکستر هم در پس پرده آن به آرامی اجرا می نماید. سولیت گاهی سکوت می نماید و دوباره به آرامی ساز خود را می نوازد. فضای آرامش بخشی در فضا حکم فرما است. پس از دقایقی مقداری از آرامش فضا کاسته می گردد و با گذر زمان کوتاهی ارکستر اوج می گیرد. سولیست به سرعت می نوازد و در کنار آن دیگر سازها. ارکستر سکوت می نماید و سولیست می نوازد. موسیقی در اوج اجرا می گردد و سولیست با سرعت آرشه را می کشد. در همین حین ارکستر آرام تر است. سازهای بادی نواخته می شوند. ارکستر، سولیست، سکوت و دوباره تنها سولیست. ارکستر با سولیست هم گام شده و در اوج می نوازد و کار سرانجام می یابد.

مدت زمانِ موومان اول حدود 25 دقیقه بود. موومان دوم و سوم نیز هر کدام حدود 10 دقیقه زمان برد. هیچ توقف و سکوتی در بینِ موومان دوم و سوم انجام نگرفت و زمانِ کلِ اثر حدود 45 دقیقه طول کشید.

سرانجام اجرا که با تشویق حضار همراه بود، سولیست دوباره لحظاتی را به تنهایی اجرا کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 780

به "نخستین اجرای موسیقی فجر در وحدت چگونه گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین اجرای موسیقی فجر در وحدت چگونه گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید