مونسان اطلاع داد: کاخ ورسای ایران از ثبت ملی خارج نمی گردد

به گزارش ورزش من و تو، این روزها اخبار تغییر کاربری خانه های تاریخی داغ است. در این میان یکی از قدیمی ترین و گرانترین خانه های تهران نیز از این ماجرای تغییر کاربری مستثنی نمانده و شنیده ها حکایت از احتمال تخریب این بنا دارند.

مونسان اطلاع داد: کاخ ورسای ایران از ثبت ملی خارج نمی گردد

کاخ ثابت پاسال واقع در عظیمراه آفریقا (تهران) عمارتی با بیش از 11 هزار و 543 متر مربع مساحت است که ساخت آن به سال 1340 شمسی بازمی گردد. عمارت ثابت پاسال را به اسم های قصر سنگی و کاخ ورسای نیز می شناسند چراکه معماری آن از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای ساخته شده است. از زیر کاخ یک جریان آب همانند چیزی که در معماری سنتی ایرانی می بینیم، عبور می کرد و یک استخر عظیم و جوی آبی پلکانی دور تا دور آن و همچنین آلاچیقی در حیاط این عمارت قرار گرفته است.

ارزش این خانه قبل از انقلاب بیش از 15 میلیون دلار برآورد شده بود و به گفته بعضی از کارگران آن ساخت این عمارت 12 سال به طول انجامیده است و در زمان خود به عنوان عظیمترین و گران ترین خانه دوران شناخته شده است، اما صاحب آن ایرج ثابت پاسال تنها دو سال در خانه اقامت داشت و بعد از انقلاب به آمریکا رفت.

در روز چهارشنبه 31 خرداد 1396 مراتب ثبت ملی خانه ثابت در نامه ای از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استاندار تهران ابلاغ شد. طبق این ابلاغیه خانه ثابت (معروف به کاخ ثابت پاسال) تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن گردد جرم محسوب می گردد و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

با این وجود این روزها خبرها از احتمال خارج شدن این بنای تاریخی از فهرست میراث ملی و در نهایت تخریب و ساخت و ساز در این محوطه حکایت دارند. در این میان علی اصغر مونسان(معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) با تاکید برآنکه کاخ ثابت پاسال از فهرست میراث ملی خارج نمی گردد گفت: قرار نیست این کاخ از ثبت خارج گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 873

به "مونسان اطلاع داد: کاخ ورسای ایران از ثبت ملی خارج نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسان اطلاع داد: کاخ ورسای ایران از ثبت ملی خارج نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید