فاصله تورمی دهک ها ؛ تورم به پردرآمدها هم رسید؟ ، میانگین نرخ تورم چقدر است؟

به گزارش ورزش من و تو، میانگین نرخ تورم کل کشور در مردادماه سال جاری 25.8درصد اعلام شد؛ اما تازه ترین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد نرخ تورم در این ماه از 23.4درصد برای دهک اول تا 28.8درصد برای دهک دهم در نوسان بوده است.

فاصله تورمی دهک ها ؛ تورم به پردرآمدها هم رسید؟ ، میانگین نرخ تورم چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران، محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بین 21.6درصد برای دهک اول تا 22.3درصد برای دهک نهم در نوسان بوده و در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات این بازه بین 25.2درصد برای دهک اول تا 30.6درصد برای دهک دهم برآورد شده است.

  • سبقت تورم غیرخوراکی ها

یکی از نخستین نتایج قابل توجه در آنالیز جزئیات نرخ تورم مردادماه، پیشی دریافت رشد تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات از تورم گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بوده که تا حدودی می تواند نشانگر ثبات در هزینه های معیشت دهک های فقیر جامعه باشد؛ چراکه سهم گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در سبد مصرفی این دهک ها به مراتب نسبت به گروه غیرخوراکی ها بیشتر است و هرگونه ثبات در تورم گروه خوراکی لااقل می تواند تداوم معیشت فعلی را با همه کاستی های موجود تضمین کند.

در این شرایط، به واسطه بالا بودن سهم گروه غیرخوراکی در سبد مصرفی دهک های پردرآمد، نرخ تورم این دهک ها با رشد بیشتری نسبت به دهک های کم درآمد روبرو شده و برخلاف روال ماه های قبل، فشار تورمی بر معیشت دهک فقیر رشد کمتری داشته است.

آنالیز جزئیات اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد در سبد مصرفی مشخص شده برای استخراج نرخ تورم میانگین کشور، ضریب اهمیت گروه خوراکی ها 27.24درصد و ضریب اهمیت گروه غیرخوراکی و خدمات معادل 72.76درصد مشخص شده است. این در حالی است که به واسطه محدود شدن هزینه دهک های فقیر به هزینه های خوراکی و گذران معیشت، ضریب اهمیت کالاهای خوراکی در محاسبه نرخ تورم آنها به مراتب بالاتر است. به عنوان مثال در مرداد سال جاری ضریب اهمیت گروه خوراکی و آشامیدنی در سبد مصرفی دهک اول (فقیرترین دهک) 43.3درصد و ضریب اهمیت کالاهای غیرخوراکی و خدمات معادل 56.7مدنظر قرار گرفته است درحالی که این ضرایب برای دهک دهم (ثروتمندترین دهک) معادل 17.22درصد برای گروه خوراکی ها و 82.78درصد برای گروه غیرخوراکی و خدمات محاسبه شده است.

  • فاصله تورمی دهک ها

براساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک های مختلف هزینه ای، در مردادماه سال جاری فاصله تورمی دهک های هزینه ای در اقتصاد ایران به 5.4درصد رسیده که نسبت به ماه قبل (4.7درصد) بالغ بر 0.7واحد درصد افزایش داشته است. در این ماه، فاصله تورمی در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه قبل 0.9واحد درصد کاهش داشته؛ اما در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به ماه قبل 0.8واحد درصد افزایش نشان می دهد.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، در مرداد1399، نرخ تورم نقطه ای کل کشور معادل 20.4درصد برآورد شده است که نسبت به نرخ تورم 26.9درصدی تیرماه، 3.5درصد رشد دارد. در این شرایط، نرخ تورم نقطه ای برای دهک اول یعنی فقیرترین دهک هزینه ای در اقتصاد ایران معادل 27.7درصد محاسبه شده که نسبت به تیرماه از رشد 3.4درصدی برخوردار است و در مقابل نرخ تورم دهک دهم، به عنوان ثروتمندترین دهک هزینه ای کشور معادل 37.8درصد برآورد شده که نسبت به ماه قبل 5.5درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه، تورم نقطه ای دهک فقیر 2.7درصد از نرخ تورم میانگین کشور پایین تر بوده؛ اما تورم دهک ثروتمند 7.4درصد بیش از نرخ تورم میانگین کشور رشد نموده است.

البته با وجود اینکه ظاهر آمارها می تواند از بهتر بودن شرایط تورمی دهک های کم درآمد نسبت به دهک های ثروتمندان حکایت کند؛ اما، نکته اینجاست که تورم دهک های فقیر در شرایط انقباضی با این میزان رشد روبرو شده است درحالی که تورم دهک های ثروتمند با تداوم الگوی مصرف به خصوص در گروه کالاهای غیرخوراکی رشد نموده و فشاری به معیشت این دهک ها وارد ننموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1139

به "فاصله تورمی دهک ها ؛ تورم به پردرآمدها هم رسید؟ ، میانگین نرخ تورم چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله تورمی دهک ها ؛ تورم به پردرآمدها هم رسید؟ ، میانگین نرخ تورم چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید