فاصله بین ترزیق هر کدام از واکسن ها چقدر است؟

به گزارش ورزش من و تو، نیویورک تایمز مشخصات واکسن های معتبر کرونا در دنیا را تشریح کرده است. یکی از واکسن های مورد توجه برکت است که از سوی شفا فارمد پارس تولید شده است.

فاصله بین ترزیق هر کدام از واکسن ها چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران ، هر هفته تلاش برای ساخت یک واکسن نو دیگر کرونا آغاز می شود. در سراسر جهان از کره جنوبی گرفته تا چین و از آمریکا گرفته تا فرانسه و آلمان واکسن های متعددی در حال ساخته شدن هستند. البته برخی از واکسن ها با توجه به شکست در مرحله آزمایشات بالینی کنار گذاشته شده اند و دیگر بر روی آنها کاری صورت نمی گیرد.

از سویی دیگر واکسن های متعدد دیگری در نقاط مختلف جهان ساخته شده اند که برخی از آنها پس از پشت سر گذاشتن آزمایشات بالینی در مرحله واکسیناسیون عمومی قرار گرفته اند. یکی از آنها برکت ساخت ایران است که در فرایند واکسیناسیون عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مسائلی که در رابطه با هر یک از واکسن های کرونا در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است این است که فاصله بین تزریق هر واکسن چقدر باید باشد؟

بیشتر واکسن ها دو دوز هستند. واکسن جانسون و جانسون فعلا تنها واکسن تک دوز تایید شده در جهان است اما بقیه واکسن ها از فایزر و اسپوتنیک گرفته تا برکت و سینوفارم در دو دوز باید تزریق شوند.

اما فاصله مشخصی برای هر یک از واکسن ها بین دو دوز وجود دارد. این بدان معنا نیست که چون بیشتر واکسن های ساخته شده در جهان در دوز باید تزریق شوند باید فاصله بین آنها هم یکی باشد. واکسن ها طرز ساخت متفاوتی دارند. یکی بر اساس mRNA است و دیگر به صورت ویروس کشته شده. تفاوت در ماهیت ساختار ویروس ها هم باعث می شود فاصله تزریق بین دو دوز هم متفاوت باشد.

واکسن کُوو ایران برکت: هر چند واکسن برکت تایید شده اما هنوز اعلام رسمی در رابطه با فاصله بین دو دوز آن وجود ندارد اما آزمایشات بالینی نشان داده که فاصله بین دو دوز باید 14 (دو هفته) باشد.

واکسن فایزر/بایونتک (آمریکا و آلمان): 21 روز (سه هفته)

واکسن مدرنا (آمریکا): 28 روز (چهار هفته)

کیوروک (آلمان): 28 روز (چهار هفته) - البته با توجه به اثربخشی پایین این واکسن تولید آن متوقف شده است.

اسپوتنیک وی (روسیه): 21 روز (سه هفته)

واکسن آسترازنکا/آکسفورد (انگلیس و سوئد) : 10 تا 12 هفته

بکتاپ (روسیه): 21 روز (سه هفته)

نوواکس (آمریکا): 21 روز (سه هفته)

مدیکاگو(آمریکا): 21 روز (سه هفته)

سینووک(چین): 14 روز (دو هفته)

بهارات (هند): 28 روز (4 هفته)

سینوفارم (چین): 28 روز (4 هفته)

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1703

به "فاصله بین ترزیق هر کدام از واکسن ها چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله بین ترزیق هر کدام از واکسن ها چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید