ضرورت تقویت زیرساخت ها برای تحقق تمدن نوین اسلامی

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیرعامل سازمان مالی آستان قدس رضوی گفت: برای تحقق تمدن نوین اسلامی نیازمند شناخت مسائل در جامعه و تقویت زیر ساخت ها هستیم.

ضرورت تقویت زیرساخت ها برای تحقق تمدن نوین اسلامی

رضا فاطمی امین امروز در همایش آنالیز رویکرد علمی و نوآوری آستان قدس رضوی در شکوفایی اقتصاد ایران که در سالن همایش بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار گردید، اظهار کرد: این سؤوال مطرح است که در آستان قدس داشته های ما چیست؟، قطعا صندلی آستان قدس صندلی حاکمیت نیست که برای تمام مسائل کشور راه چاره ارائه کند از طرفی فراتر از یک بنگاه مالی بوده و از اختیارات بالاتری برخوردار است لذا اگر بخواهیم مأموریت سازمان را بدانیم باید یک نگاه از بالا به پایین داشته باشیم.

وی اضافه کرد: صندلی و اعتبار معنوی آستان قدس بیشتر از املاک و مزارع و آنچه در اختیار دارد، است از طرفی ظرفیت های بالایی نیز در این آستان وجود دارد. در رویکرد بالا به پایین به آنچه باید برسیم تمدن نوین اسلامی است.

فاطمی امین ادامه داد: وقتی مسائل و مسائل را آنالیز و تحلیل کنیم، می بینیم که در حوزه اقتصاد عمده مسائل ما نهادی است و به عبارتی مسائل ما ناشی از رفتارها و ظوابطی است که وجود دارد.

مدیر عامل سازمان مالی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: رویکرد بالا به پایین در راستای تمدن نوین اسلامی در موضوع اقتصاد مسائل نهادینه است. یک جایی در سد سازی مشکل داریم و یک جا در فراوری لبنیات که به آن سمت باید رفت ولی مسائل کشور ما از این جنس نیست، بلکه باید خدمات زیرساختی را تقویت کنیم. این رویکرد بزرگ فعالیت های ما را شفاف کرد.

وی گفت: در اجرای مأموریت خط و مشی هایی را قرار دادیم که از اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب استخراج شده است. در این مأموریت چشم اندازی ترسیم کردیم. چشم انداز پیشرو، پیشران و الهام بخش در اقتصاد اسلامی در سال 1404 به این طریق ترسیم شد که شامل سه مرحله است.

فاطمی امین در مورد مراحل چشم انداز پیشرو، پیشران و الهام بخش ابراز کرد: آماده سازی این طرح از سال 97 شروع شد که مقیاس ملی آن در سال 99 تا 1400 و مقیاس بین المللی آن از سال 1401 تا 1404 ترسیم شده است. برای این امر باید یک سری از کسب و کارها متوقف، یک سری جایگزین و در بعضی از کسب و کارها تغییرات عمده ایجاد کنیم.

مدیرعامل سازمان مالی آستان قدس رضوی، اضافه کرد: اگر در گام دوم انقلاب حرف از جامعه پردازی و تغییر روینمودها می زنیم باید اول مسائل را ببینیم و سازوکارهایی طراحی کنیم که این مسائل را حل نموده و وقتی این سازوکارها طراحی شد عواملی باشد تا این مسائل را اجرا نمایند.

مدیر عامل سازمان مالی آستان قدس رضوی، عنوان نمود: ما باید سازوکار جدید را طراحی و برای اجرای آن نیز عواملی را داشته باشیم تا بتوانیم ادعا کنیم یک تمدن جدید را ایجاد نموده ایم. کمبود ما در نوآوری نبوده، کمبود ما در بینش و رویکرد و جهت گیری ها بوده که اگر این را عوض نکنیم اتفاقی نخواهد افتاد.

فاطمی امین توضیح داد: مسائل امروز ما مسائل زیرساختی است که احتیاج است زنجیرها را به هم پیوند بزند؛ لذا اگر بخواهیم تمدن نوین اسلامی را محقق کنیم باید مسائل را بشناسیم که عمده این مسائل، مسائل نرم هستند و هزینه زیادی هم نمی خواهد بلکه لازمه آن هوشمندی و مقابله با منافع است؛ لذا اقتدار و هوشمندی برای فهم و حمایت از این کار ضروری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 601

به "ضرورت تقویت زیرساخت ها برای تحقق تمدن نوین اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت تقویت زیرساخت ها برای تحقق تمدن نوین اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید