شمسایی: فوتسال نباید جاوید را از دست بدهد، لیگ خوب باعث قهرمانی تیم ملی شد

به گزارش ورزش من و تو، کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال می گوید بعضی ملی پوشان ناراحتی هایی دارند که فدراسیون باید پای درد و دلشان نشسته و مانع از خداحافظی آن ها گردد.

شمسایی: فوتسال نباید جاوید را از دست بدهد، لیگ خوب باعث قهرمانی تیم ملی شد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، این روزها با شکسته شدن رکورد آقای گلی وحید شمسایی توسط فالکائوی برزیلی بحث بازگشت کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال ایران داغ است و گفته می گردد شمسایی دوباره بعد از 6ششسال پیراهن تیم ملی را برتن خواهد نمود. در ادامه متن گفت وگوی خبرنگاران با شمسایی درباره حضور در تیم ملی و شرایط این روزهای فوتسال را می خوانید:

از دعوت شدنتان به تیم ملی چه خبر؟ آیا با تیم خاصی برای بازی محبت آمیز هماهنگ شده است؟

دو هفته پیش جلسه ای با آقای تاج داشتیم و یکسری هماهنگی ها شده است. با تیم ملی قطر توسط حسین شمس و رضا کردی مذاکره شد تا اسفند به ایران بیایند. همچنین شهاب سفال منش با فدراسیون لبنان صحبت نموده است. تیم های دیگری مثل فیلیپین نیز اعلام آمادگی نموده اند.

به سفال منش اشاره کردید. شما با او در تاسیسات دریایی همکاری داشتید. نظرتان درباره درخشش سفال منش با تیم ملی لبنان چیست؟

مربی ای مثل سفال منش پله های ترقی را یکی یکی طی نموده و دیدید چطور تیم ملی تایلند را به زانو درآورد. لبنان در پنالتی ها مقابل عراق حذف شد و باید به سفال منش افتخار کرد. همچنین می خواهم یک مورد درباره ناظم الشریعه بگویم. او از لیگ گله کرد و گفت مسابقات فشرده باعث مصدومیت ها شد و ضرباتی خوردیم. اما من عکس صحبت های ناظم الشریعه را می گویم. لیگ ما قوی بود که ملی پوشان با کمترین تمرین در تیم ملی توانستند قهرمان شوند. همچنین دست ناظم الشریعه برای انتخاب بازیکنان خوب، باز بود. با این حال مربیان توانمندی در ایران داریم. علی صانعی به همراه شاندیزی و صادقی کار بزرگی با تیم ملی المپیک می نماید. در مجموع استعداد در ایران جلوتر از امکانات حرکت می نماید و ما اگر به نتیجه می رسیم، به خاطر استعدادها است نه امکانات.

قهرمانی تیم ملی در جام ملت ها حاشیه هایی داشت. از جمله ناراحتی جاوید و احتمال خداحافظی اش. فرهاد توکلی نیز از قطعی بودن خداحافظی اش اطلاع داد و احمد اسماعیل پور نیز به نظر می رسد همچون جاوید دلخوری هایی دارد.

وقتی درباره بازیکنی مثل مهدی جاوید صحبت می گردد، از یک بازیکن توانمند، ارزشمند و بزرگ حرف می زنیم. مطمئنا برای این بازیکن هزینه شده و رفتنش، فوتسال را متضرر می نماید. جاوید ستاره ای است که به بلوغ رسیده و در اوج قرار گرفته است. همچنین فرهاد توکلی بازیکن ارزشمندی است. شنیدم احمد اسماعیل پور هم مطلبی در صفحه شخصی اش نوشته و او هم ناراحت است. به هر حال این مسائل، ما را هم ناراحت می نماید. این بازیکنان برای فوتسال ایران تاثیرگذار بودند و در بعد بین المللی به یاری فوتسال ایران آمدند. باید دید رفتنشان چه دلیلی دارد. تیم ملی وظیفه دارد ملی پوشان را لای پر قو نگه دارد. من همین جا اعلام می کنم که اگر جام جهانی بعدی، شش ماه دیگر برگزار می شد، ایران می توانست فینال را ببیند. نمی خواهم فشاری روی تیم ملی ایجاد کنم و واقعیت را می گویم. من سابقه 10-11 حضور در جام ملت های آسیا را دارم و الآن می گویم شاکله تیم ملی قوی است. 10 بازیکن تاثیرگذار داریم که 4-5 بازیکن آن، بسیار قوی هستند. بقیه هم چیزی کمتر از آنها ندارند. ضمن این که فوتسال در گذشته دیکتاتوری بوده است. یعنی اسپانیا و بزریل در آن حکومت می کردند اما الآن دموکراسی برقرار شده و ایران نیز سردمدار است. در این شرایط اگر سه بازیکن اصلی ما یعنی جاوید، توکلی و اسماعیل پور بروند، نمی توانیم به این زودی ها جایگزین بیاوریم.

آیا صحبتی با این سه بازیکن داشته اید؟

مهدی جاوید بازیکن من در تاسیسات دریایی بود و با او ارتباط محبت آمیز دارم، به همین دلیل با او صحبت کردم.

دلیل ناراحتی او چیست و آیا قصد خداحافظی از تیم ملی را دارد؟

مهدی دلخوری هایی دارد که نمی خواهم واردش شوم و حرف هایش بوی خداحافظی می دهد. من به مهدی جاوید هم گفتم اگر بروی، فوتسال تو را از دست می دهد. بازیکن ارزشمندی هستی و باید بمانی. هر سه بازیکن شاکله اصلی تیم ملی را تشکیل می دهند. آن ها قوت قلبی برای تیم ملی هستند. با این حال من فقط با جاوید صحبت کردم و گفتم حیف است که خداحافظی کند. ولی درباره مسائل شخصی، تنها خود شخص می تواند تصمیم بگیرد.

وظیفه مسئولان در قبال این بازیکنان چیست؟

آنها باید پای درد و دل بازیکنان بنشینند. شاید این بازیکنان به خواسته هایشان در تیم ملی نرسیدند اما تا زمانی که کنار این ها بازی نکنید، متوجه نمی شوید چه گوهرهایی هستند. اگر جاوید برود، چند سال طول می کشد، بازیکنی بیاید. شاید اصلا بازیکنی مثل جاوید پیدا نگردد که جای خالی اش را پر کند.

پیشنهاد علی صانعی برای حضور تیم ملی المپیک در لیگ توسط سازمان لیگ رد شده است. شما موافق این پیشنهاد هستید؟

به نظرم می توانند به جای این که تیم المپیک را به لیگ بیاورند، باشگاه ها را ملزم نمایند تا هرکدامشان از 5-6 بازیکن امید استفاده نمایند.این ها بحث های مدیریتی است و کمیته فوتسال درباره اش تصمیم می گیرد. با این حال باید حواسمان باشد این بازیکنان هم، خانواده و زندگی دارند. باید جنبه اقتصادی قضیه هم لحاظ گردد. قطعا به یک اسپانسر احتیاج است تا با آن ها قرارداد ببندد.

شرایط تیم داری تاسیسات دریایی به کجا رسید؟

من پیگیر نشدم چون وقتی در جمعی حرفی درمی آید، باید صبر کنیم. وقتی تیمی با برنامه مثل تاسیسات دریایی از فوتسال خارج گردد، این فوتسال است که ضرر می نماید. حرف هایی که مطرح شده، ماهیت مثبتی ندارد. با این حال شرکت تاسیسات دریایی مدیران بزرگی دارد که تصمیم نهایی را می گیرند.

تا به امروز تلاشی از سوی کمیته فوتسال برای ابقای تاسیسات دریایی در لیگ شده است؟

حتی می توانم بگویم از فدراسیون هم هیچ تلاشی نشده و تماسی نگرفته اند تا قوت قلب بدهند. کمیته فوتسال، پارسال برای تیم هیات فوتبال قم خرج کرد تا در لیگ برتر بماند. حال برای تاسیسات دریایی هم در حد و اندازه های خودش می توانند توجه نمایند. تاسیسات دریایی این همه قهرمانی کسب نموده و باید تیم های بزرگ را حمایت نمایند. شاید اگر دو مدیر با هم صحبت نمایند، اتفاق مثبتی بیفتد. مدیران تاسیسات هم وقتی ببیند مدیران فدراسیون پیش قدم شده اند، انگیزه پیدا می نمایند. شاید چون دنبال باشگاه ها نرفته ایم، این شرایط به وجود آمده است. فدراسیون می تواند کارگروه به باشگاه ها بفرستد تا ببینند درد مدیران چیست. این که پایتخت، تیم لیگ فزونی نداشته باشد اصلا جالب نیست.

لیگ برتر از سال آینده به صورت پلی آف و رفت و برگشتی برگزار می گردد. ارزیابی شما از این تصمیم چیست؟

ایده بسیار خوبی است. در ایتالیا هم که بازی می کردم، هشت تیم نخست جدول به پلی آف می رفتند و تیم اول با هشتم، دوم با هفتم و ... با یکدیگر بازی می کردند. وقتی تعداد بازی ها بیشتر گردد، فوتسال پیشرفت می نماید. حتی تیم هشتم هم می تواند شانس صعود داشته باشد و تا آخرین لحظه، انگیزه خواهد داشت. همچنین رفت و برگشتی بودن بازی ها، جذابیت آن را نیز افزایش می دهد. از طرفی هم هزینه باشگاه ها زیادتر می گردد. بنابراین قبل از تصویب باید ابتدا اجازه ندهند تیم های خوب منحل شوند.

موضوع برداشت مبلغ هنگفت از سوی فدراسیون فوتبال از حساب کمیته فوتسال را شنیده اید؟

دقیقا نمی دانم چه اتفاقی افتاده است اما از گذشته اتفاقات این چنینی زیادی افتاده است. به عنوان مثال تیمی در تورنمنت قهرمان می شد و درحالی که باید جایزه را بین بازیکنان تقسیم می کردند، نصفش را به بازیکنان داده و بقیه اش را خودشان برداشته اند! به هر حال وقتی پولی به سازمان لیگ می رسد که بخش اعظم آن از ورودی تیم ها است. باید برای ریال به ریالش برنامه ریزی نمایند. این پول ها می تواند برای امکانات خرج گردد و برای انگیزه دادن، به تیم های برتر لیگ جایزه بدهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 641

به "شمسایی: فوتسال نباید جاوید را از دست بدهد، لیگ خوب باعث قهرمانی تیم ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمسایی: فوتسال نباید جاوید را از دست بدهد، لیگ خوب باعث قهرمانی تیم ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید