شمارش معکوس برای پرتاب کاوشگر اماراتی به سوی مریخ

به گزارش ورزش من و تو، امارات متحده عربی کمتر از 40 روز دیگر تبدیل به اولین کشور عربی می گردد که ماموریت مریخ را شروع می نماید. این ماموریت بخشی از یک کوشش گسترده منطقه ای برای ایجاد دانش و فرصت به ویژه برای جوانان است.

شمارش معکوس برای پرتاب کاوشگر اماراتی به سوی مریخ

عمران شرف، مدیر پروژه در مرکز فضایی محمد بن رشید (MBRSC) این ماموریت را نه فقط متعلق به امارات بلکه کوشش منطقه ای در راستای گسترش دانش و ایجاد فرصتی برای جوانان عنوان می نماید. ماموریت امید روز 24 تیر آغاز می گردد و انتظار می رود بهمن ماه به سیاره سرخ برسد. این پروژه با بودجه سازمان فضایی امارات متحده عربی و توسط تیم اماراتی برنامه ریزی، مدیریت و اجرا می گردد. MBRSC کاوشگر خود را با شرکای بین المللی شامل دانشگاه های کلرادو، برکلی و آریزونا توسعه داده است.

این کاوشگر به سه نوع سنسور مجهز شده که قادر به اندازه گیری اتمسفر پیچیده مریخ است. اولین نوع سنسور ها شامل دوربین های با رزولوشن بالا برای اندازه گیری گرد و غبار و ازون در سیاره سرخ می گردد. نوع دوم، طیف سنج اینفرارد برای اندازه گیری بخش بالایی و پایینی اتمسفر مورد استفاده قرار می گیرد که توسط دانشگاه ایالتی آریزونا توسعه پیدا نموده. سنسور سوم طیف سنج فرابنفش است که برای اندازه گیری سطح اکسیژن و هیدروژن کارایی دارد.

وزیر علوم پیشرفته امارات متحده عربی، ساره امیری در یک وبینار از اهمیت این پروژه برای امارات سخن گفت:

امروزه امارات متحده عربی مالی مبتنی بر خدمات، لجستیک و نفت و گاز دارد و در منطقه به عنوان یک اقتصاد متنوع شناخته می گردد، با این حال بخش های علمی از اهمیت بالایی برای کشور برخوردارند و باید سازمان های دانش بنیان جدیدی تاسیس شوند. پرورش استعداد، ایجاد فرصت برای مهندسان، دانشمندان و محققان فعال در علوم طبیعی از اقدامات مهم بعدی کشور است.

مریخ ما را به چالش های ضروری روبرو نموده تا بتوانیم استعدادها در علوم مهندسی را پرورش دهیم. همچنین این سیاره میل ما را به ریسک را افزایش داده و البته ما توانستیم این ریسک را دور بزنیم و به سراغ ماموریت برویم. این پروژه به ما امکان می دهد تا فرصت های جدیدی برای مهندسان در امارات متحده عربی و افرادی که در زمینه علوم طبیعی فعالیت دارند، ایجاد کنیم.

از سال 2014 که این پروژه راه اندازی شده، تیم مسئول فضاپیمای موردنیاز را طراحی نموده، توسعه داده و به فراوری رسانده است و در این مدت چندین بار آن را در شرایط سختی که در مریخ با آن ها روبه رو می گردد، مورد آزمایش قرار داده است. از آنجایی که امارات متحده عربی محلی برای پرتاب کاوشگر خود ندارد، فضاپیمای این کشور دو ماه پیش راهی ژاپن شد که جلوتر از برنامه زمانی بود چرا که شیوع کرونا اعمال محدودیت ها را در پی داشت. برای پرتاب این کاوشگر از راکت ژاپنی نیز استفاده خواهد شد.

امیری در صحبت های خود خبر از این داده که اطلاعات این ماموریت دو ماه پس از آغاز گردش فضاپیما به دور مریخ به صورت عمومی منتشر خواهد شد. تمام دانشمندان می توانند از این اطلاعات استفاده و آن ها را تحلیل نمایند. تیم مدیریتی این پروژه شرایط آب و هوا در مریخ را به مدت یکسال مورد مطالعه قرار می دهد. در طی 60 سال گذشته، تنها 6 کشور پیروز به ارسال کاوشگر به مریخ شده اند.

امارات متحده عربی تا به امروز دو ماهواره به فضا پرتاب نموده و یک فضانورد را روانه ایستگاه فضایی بین المللی نموده است. این کشور میخواهد تا سال 2117 روی مریخ خانه بسازند.

در ماه های آینده شاهد سه ماموریت دیگر برای سیاره سرخ شامل کاوشگر استقامت ناسا پروژه Tianwen-1 چین و ExoMars با همکاری سازمان فضایی اروپا و روسیه خواهیم بود.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1006

به "شمارش معکوس برای پرتاب کاوشگر اماراتی به سوی مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای پرتاب کاوشگر اماراتی به سوی مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید