ریشه و علائم آبله میمونی چیست؟

به گزارش ورزش من و تو، روزنامه گلوبال تایمز طی یک گزارش اعلام نموده است، یک دامپزشک چینی در پکن در اثر ابتلا به ویروس میمونی جان خود را از دست داده است و بعنوان نخستین مورد بشری که در اثر ویروس میمونی جان خود را از دست داده، ثبت شده است.

ریشه و علائم آبله میمونی چیست؟

به گزارش خبرنگاران، آبله میمونی، ویروسی نادر است که نخستین بار اواخر شهریور 97 در انگلیس مشاهده شد و جان چندین نفر را هم گرفت. این ویروس چندسالی به یک بیماری خاموش تبدیل شده بود تا اینکه روز های گذشته روزنامه گلوبال و نشریه هیل از وجود بیماری آبله در چین و آمریکا خبر دادند.

براساس بیانیه نشریه هیل، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا و سازمان خدمات درمانی استان تگزاس، یکی از ساکنان این استان که از نیجریه به تگزاس سفر نموده به بیماری آبله میمون مبتلا شده است.

در بیانیه منتشر شده نوشته است: فرد بیمار در بازگشت به تگزاس دو پرواز انجام داد. یکی از نیجریه به آتلانتا و دیگری از آتلانتا به دالاس. اگرچه فرد مبتلا هم اکنون در دالاس بستری است، اما بهداشتی در پی برقراری ارتباط با کسانی هستند که ممکن است در هنگام پرواز با او ارتباط نزدیک داشته باشند.

به گفته مقامات آمریکایی، این مرد از لاگوس، نیجریه پرواز نموده و در 9 ژوئیه به آتلانتا رسیده است.

بعلاوه وزارت بهداشت و خدمات انسانی شهرستان دالاس گفته که این فرد ناشناس در شرایط پایدار و در حال حاضر در قرنطینه است. تصور می گردد که این اولین مورد بیماری آبله میمون در تگزاس باشد. سی دی سی در حال حاضر به یاری شرکت های هواپیمایی در حال بررس شرایط افرادی هستند که با این فرد در پراوز بودند؛ به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا سلامتی مسافران باید آنالیز گردد. مسافران این پرواز ها به علت بیماری همه گیر کووید 19 مجبور به استفاده از ماسک در پرواز و در فرودگاه های ایالات متحده بودند. بنابراین، اعتقاد بر این است که خطر انتشار آبله میمون به وسیله قطرات تنفسی به دیگران در هواپیما و در فرودگاه کم است.

البته قبلا هم سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده بود که دو مورد از موارد بسیار واگیردار این بیماری، در انگلیس به تأیید رسیده است. گویا این بیماری به وسیله مردی که در استان دلتای نیجریه زندگی و کار می نموده، به انگلیس آورده شده است.

در ماه می این مرد زمانی که وارد انگلیس می گردد که پس از بروز بعضی از علائم بلافاصله تحت قرنطینه قرار می گیرد. گفته شده که او از ناحیه صورت دچار جوش های پوستی شده است. این بیمار به مدت 10 روز قرنطینه شده و درنهایت برای درمان بیمار اش به بیمارستان مراجعه می نماید و بستری می گردد.

بااین حال سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده این مرد یک عضو خانواده را هم مبتلا نموده است. اما در نهایت هر دو بهبود یافته اند.

اما به واسطه این بیماری یک مرگ هم اتفاق افتاده که در چین بوده است. براساس اعلام مرکز مبارزه و پیشگیری از بیماری ها در چین، علایم بیماری در این دامپزشک 53 ساله که در موسسه ای فعالیت می نماید که روی حیوانات پژوهش انجام می دهد ظاهر شده بود. وی یک ماه پس از کالبدشکافی دو میمون مرده در اوایل ماه مارس دچار حالت تهوع و استفراغ شد.

گفته می گردد که باتوجه به اینکه این دامپزشک درخواست درمان در چند بیمارستان را ارائه نموده بود، اما در نهایت 27 ماه می گذشته به کام مرگ رفت. مرکز مبارزه و پیشگیری از بیماری ها در چین گزارش داده که تا به امروز موارد ابتلای کشنده یا حتی واضح بالینی به این ویروس تا پیش از این در چنین وجود نداشته است و این نخستین مورد بشری است که در چین ثبت شده است.

حالا هم نظارت بر میمون های آزمایشگاهی چین و کارکنانی که با میمون ها در تماس بودند، افزایش یافته است.

علائم بیماری آبله میمونی

علائم اولیه این بیماری، تب، سردرد، درد عضلات، کمردرد، ورم غدد لنفاوی، احساس سرما و خستگی گزارش شده است. سپس تاول ها پدیدار می شوند که عموماً ابتدا صورت و سپس سایر قسمت های بدن را درگیر نموده، پس از مدتی به زخم تبدیل شده و درنهایت از پوست جدا می شوند.

از علائم اصلی این بیماری، زخم و خورده شدن بدن، تب، سردرد، درد های شدید عضلانی، کمردرد، خستگی بی حد و انتها بدن و لرزش می باشد و به مرور زمان هم می تواند در بدن توسعه یابد و اگر این بیماری در چشم ها شیوع یابند، می توانند باعث نابینایی شوند.

آبله میمون موجب بروز جوش های تاول دار و پر از چرک روی بدن می گردد. در حالی که تماشا این بیماری معمولا نگران کننده و ناخوشایند است؛ اما معمولا این بیماری کشنده نیست.

این ویروس در اثر تماس مستقیم منتقل می گردد و واگیردار است. به گفته عده ای از کارشناسان، این بیماری می تواند از دو تا چهار هفته طول بکشد و از هر 100 نفر 1 نفر را بکشد.

ایمه آلنگو، مدیر بهداشت استان سانکورو جمهوری دموکراتیک کنگو در بیانیه ای اعلام نموده ویروس آبله میمونی بیشتر از حیوانات وحشی مانند جوندگان و نخستی سانان به انسان منتقل می گردد. تب، سردرد، راش پوستی، خستگی و تنگی نفس از علائم این بیماری است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1694

به "ریشه و علائم آبله میمونی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه و علائم آبله میمونی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید