روش تهیه آب مقطر در منزل چگونه است؟

به گزارش ورزش من و تو، روش تهیه آب مقطر در منزل دشواری چندانی ندارد و به سه روش اصلی جوشاندن، دستگاه بخور و انجماد امکان پذیر است. وجود آب مقطر در منزل برای انجام بعضی کارهای مهم مانند مصرف دارو یا آب آکواریوم لازم است.

روش تهیه آب مقطر در منزل چگونه است؟

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

خبرنگاران | سرویس علوم - آب مقطر آبی است که از تراکم بخار آب به دست می آید و عملا آب شیمیایی خالص بدون ناخالصی خارجی است. در این شیوه آب را جوشانده و بخار آب را به ظروف دیگری انتقال می دهند. دمای جوش در آب چکیده پایین تر از آب معمولی است. هنگام تقطیر، ما مواد شیمیایی، نمک، مواد آلی، نمک معدنی و مواد جامد را خلاص می کنیم. در ادامه مطلب با روش تهیه آب مقطر در منزل آشنا می شوید.

حدود 200 سال پس از میلاد مسیح مردمان آن دوره به دلیل کمبود آب و خشکسالی به تقطیر آب دریا پرداختند و از آن برای نوشیدن استفاده می کردند. این موضوع نشان دهنده پیشینه دراز آب مقطر است. امروزه با رشد صنعت و بهبود شرایط در کشور های صنعتی می توانیم کاربرد های ویژه ای را برای این محصول مشاهده کنیم.

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آب مقطر

 • PH آب مقطر خنثی و در حدود 7 است.
 • رسانایی ویژه آب مقطر (عکس مقاومت) بسیار کم است. زیرا رسانایی الکتریکی آب با انحلال نمک ها در آن افزایش می یابد.
 • دمای جوش آن به دلیل خالص بودن پایین تر از آب های طبیعی است.
 • به علت عدم وجود مواد محلول، خاصیت خورندگی ندارد.
 • آب مقطر همانند آب معمولی، نوشیدنی مطلوب و گوارا نیست و طعم خود را به دلیل حذف یون های موجود، از دست داده است.

3 روش تهیه آب مقطر در منزل

1. جوشاندن

این راه ساده ترین و رایج ترین روش برای تهیه آب مقطر در منزل است. روش تهیه:

 • یک ظرف عظیم با ظرفیت 5-10 لیتر بردارید. در آن آب معمولی را که در زندگی روزمره استفاده می کنید ریخته و آن را روی حرارت قرار دهید.
 • در آب، کاسه شیشه ای مقاوم در برابر حرارت، که در ظرف شناور گردد را قرار دهید.
 • به تدریج قطرات آب در کاسه جمع می شوند. اطمینان حاصل کنید که آب در ظرف داغ است، اما به جوش نیامده است.
 • شما می توانید با ایجاد یک مانع سرد که به شما یاری می نماید، فرایند فشرده سازی را سریع تر کنید. برای انجام این کار، شما می توانید یک یخ را در یک بسته بندی قرار دهید. در این صورت هنگامی که بخار داغ با قسمت سرد برخورد می نماید، به سرعت به قطرات آب تبدیل می گردد.
 • حرارت را افزایش دهید تا آب به یک جوش بیاید. در پایین قطره ها به تدریج شکل می گیرند و به درون کاسه شیشه ای تخلیه می شوند. صبر کنید تا آب کافی در کاسه جمع گردد.
 • آب را می توان تخلیه کرد و دوباره کاسه را در یک ظرف پر قرار داد.
 • در هنگام تخلیه مراقب باشید، زیرا کاسه و آب درون آن گرم است.

نکته: روش دیگری که در روش جوشاندن برای دریافت آب مقطر وجود دارد، به صورت زیر است:

با وسایل ساده و ابتدایی می توانید آب مقطر درست کنید. برای این کار کتری را پر از آب کنید و آن را روی شعله گاز قرار دهید. سپس صبر کنید تا آب به جوش بیاید و آغاز به بخار کردن کند. اگر بالای بخار هایی که از ظرف آب خارج می شوند یک بشقاب بگیرید قطرات آب روی بشقاب تشکیل می شوند. اگر کمی بشقاب را کج کنید این قطرات به هم متصل شده و به زمین می ریزند. این آب همان آب مقطر است که می توانید در یک ظرف جداگانه آن را جمع کنید. راهی که گفته شد، ساده ترین و ارزان ترین روش تهیه آب مقطر است. با کمی ابتکار می توانید یک سیستم ساده برای تبخیر و جمع آوری آب مقطر بسازید.

2. دستگاه بخور

موثرترین روش برای تقطیر کردن این است که از دستگاه بخور بهره ببرید. در حال حاضر انواع متفاوتی از این دستگاه ها وجود دارد و با قیمت نسبتا پایین شما می توانید چنین دستگاهی را خریداری نموده و به طور موثر از آن بهره ببرید. با به کار گیری این دستگاه شما می توانید آب معمولی را بخور داده و آب مقطر دریافت کنید.

3. روش انجماد (آزمایشگاهی)

معمولا استفاده از این روش برای تهیه آب مقطر در منزل کاربردی نیست. اما برای تکمیل مطالب این مقاله به این تکنیک اشاره می کنیم. تکنیک به دست آوردن آب ذوب، شامل انواع مختلف انجماد آب خالص و آب حاوی ناخالصی است. به طور آزمایشگاهی تعیین شد که با آهسته شدن، یخ به شدت ضایعات ناخالصی را در ابتدای و انتهای انجماد نگه می دارد؛ بنابراین هنگامی که یخ را به دست آورید، باید اول یخ شکل دهنده را دور ریخته و سپس از انجماد بخش اصلی آب، آب مقطر را به دست آورید.

چرا در خانه به آب مقطر احتیاج دارید؟

 • از آن برای روزه داری و در بعضی رژیم های غذایی استفاده می گردد.
 • ضروری است برای آماده سازی بعضی دارو ها در خانه باشد.
 • برای پاک کردن آهن و بخار مطلوب است.
 • مرطوب سازی هوا با آب مقطر که یک رسوب سفید است و بر روی مبلمان قرار می گیرد را از قلم نیاندازید.
 • آب مقطر همانطور که می تواند برای آبیاری گیاهان استفاده گردد و آکواریوم را پر کند، می تواند نمک های خاصی را هم به آن ها اضافه کند.

موارد استفاده خانگی شما از آب مقطر چیست؟ تجربیات خود را در انتهای این مطلب در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1384

به "روش تهیه آب مقطر در منزل چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تهیه آب مقطر در منزل چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید