جشنواره موسیقی کیش آبان برگزار می گردد

به گزارش ورزش من و تو، دبیر هنری سومین جشنواره موسیقی کیش از جزئیات برگزاری این رویداد هنری در آبان امسال اطلاع داد.

جشنواره موسیقی کیش آبان برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جشنواره، حمید هادی، دبیر هنری سومین جشنواره موسیقی کیش گفت: موسیقی نواحی ایران تجسم زوایای گوناگون یک زندگی کامل در چهارچوب فرهنگی سنتی است. ایران کشوری است با خرده فرهنگ های متفاوت که بسته به اقلیم؛ باورهای فرهنگی و سنتی گوناگون، جلوه هایی از جشن ها، سوگواری ها، پایکوبی و پایکوبی ها، آواها و ترانه ها، موسیقی حماسی و مراسم های اجتماعی را در خود جای داده است.

او با اشاره به این موضوع که در ایران هر چه به مناطق مرکزی نزدیک می شویم موسیقی ردیف و دستگاهی نمود پیدا می نماید، افزود: در کشور عزیزمان هر چقدر به سمت نواحی می رویم موسیقی قوی تر، دست نخورده تر و بهتر شده و دنیای متفاوتی را دارا می گردد، برای اینکه موسیقی حرکات آیینی با بطن زندگی روزمره مردم در این مناطق عجین شده است.

وی ادامه داد: در ایران موسیقی آیینی ترک ها، ترکمن ها، نمودها، لرها، بختیاری ها، کولیان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان عظیم، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و خوزستان گنجینه های متفاوت، بی نظیر و غیرقابل توصیفی هستند که فرهنگ عامیانه را بر ریشه آداب و رسوم اقوام سرزمین سینه به سینه به نسل های دیگر منتقل نموده اند.

وی با اشاره به برگزاری سومین جشنواره موسیقی کیش گفت: پس از تجربه پیروز برگزاری نخستین جشنواره موسیقی کیش که در بخش رقابتی بر پایه گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی بود و دومین جشنواره این منطقه که در راستای موسیقی سواحل جنوبی ایران در امتداد دریای عمان تا خلیج فارس برگزار گشت، با بهره مندی از مشورت اساتید موسیقی ایرانی و نظرات مشورتی شورای سیاستگذاری سازمان منطقه آزاد کیش، توفیق برگزاری سومین جشنواره موسیقی جزیره نیز حاصل شد.

وی رویکرد و اصالت سومین جشنواره موسیقی کیش را بر پایه حرکات آیینی ایران و به صورت غیررقابتی تعریف کرد و افزود: این رویداد با هدف حفظ و اشاعه فرهنگ غنی اقوام ایرانی، خلق و آفرینش مقام های موسیقایی با تکیه بر فرهنگ عامه و اجتماعی نواحی مختلف، ترغیب نسل جوان به هنر معاصر با رویکرد به اصالت و هویت، احیای گردشگری هنری در معرفی جزیره زیبای کیش در قالب هنر ناب ایرانی و ابلاغ پیغام مهر و مودت و دوستی از مجرای موسیقی اصیل بومی کشور، شکل خواهد گرفت.

موضوعات جشنواره

وی توضیح داد: موضوعات این جشنواره در قالب حرکات موسیقی کار آوای نواحی ایران و نوآوری در آواها و نواهای موسیقی قدیمی برپایه فرهنگ موسیقی حرکات آیینی تعریف شده است.

هادی گفت: آثار این جشنواره با نظرات کارشناسی هیئت محققین و اساتید برجسته موسیقی اقوام و نواحی انتخاب و در آبان ماه امسال همزمان با روز کیش با حضور هنرمندان در جزیره اجرا خواهند شد.

وی درباره بخش بین الملل سومین جشنواره موسیقی کیش افزود: در این راستا کشورهای حوزه خلیج فارس مدنظر قرار گرفته اند و در صورت تمایل امکان حضور آنها در این دوره از جشنواره فراهم می گردد.

حمید هادی افزود: بخش دیگر این جشنواره تجلیل از پیشکسوتان و محققان برتر موسیقی نواحی ایران است که پس از آنالیز سوابق ایشان در شورای کارشناسی، در مراسم اختتامیه تجلیل از ایشان صورت خواهد گرفت.

دبیر هنری جشنواره موسیقی کیش درباره نحوه ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره نیز گفت: برای این موضوع کارگروه ویژه ای مشخص شده است و این کارگروه متشکل از کارشناسان محقق موسیقی نواحی ایران است که گروه های منتخب را با توجه به تجربیات خود به جشنواره معرفی می نمایند. علاقه مندان در صورت دارا بودن شرایط می توانند آثار خود را در تارنمای جشنواره به آدرس festival.kish.ir بارگذاری نمایند.

هادی در انتها سخنانش درباره دیگر جزئیات جشنواره گفت: مدت زمان ارسال آثار تا بیستم مهرماه امسال است و امیدواریم که این جشنواره مانند دو دوره قبلی مورد توجه هنرمندان، اساتید و کارشناسان قرار بگیرد و بتواند راهی را در استیلای فرهنگ اصیل و ناب ایرانی برای شناساندن بیشتر به مردم عزیزمان و همچنین شناساندن این هنر اصیل به سایر ملل باز کند و در نهایت کارنامه قابل قبولی را از خود به جای بگذارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1145

به "جشنواره موسیقی کیش آبان برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره موسیقی کیش آبان برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید