فراوری محصولات قابل استتار با الهام از ده پا

به گزارش ورزش من و تو به نقل از دیجیتال ترندز، این موجود بی مهره و باهوش معمولا شب برای شکار اقدام می نماید و به سادگی می تواند بارها و بارها رنگ بدنش را تغییر دهد. ده پا حتی می تواند در آن واحد بخشی از بدن خود را به یک رنگ و بخشی دیگر را به رنگ دیگری درآورد.

فراوری محصولات قابل استتار با الهام از ده پا

محققان انگلیسی، آمریکایی و کانادایی در آنالیز های مشترک خود پیروز به شناسایی دقیق سیستم عصبی ده پا و همین طور کارکرد بعضی عضلات کوچک آن شده اند که با اتصال به سیستم عصبی زمینه تغییر رنگ بخش های مختلف بدن آن را فراهم می آورد.

یکی از این عضلات که کروماتوفور نام دارد، با دریافت علائمی از مغز اقداماتی را برای تغییر رنگ بدن ده پا انجام می دهد و عضلات دیگری با ایجاد تغییرات زیرپوستی در بدن این موجود دریایی باعث تغییر رنگ وی می گردد.

محققان در آنالیز های خود برای اولین بار پیروز به کشف شیوه و راستا ارسال دستورات مغز برای تغییر رنگ در بدن ده پا شده اند. نکته جالب این است که حسگرهای سطح پوست ده پا برای تداوم تغییر رنگ نیازی به دریافت علائم مغزی ندارند و می توانند این کار را به طور مستقل انجام دهند.

پژوهشگران هم اکنون در حال آنالیز دقیق تر نحوه عملکرد حسگرهای سطح پوست ده پا هستند تا دریابند آنها چگونه وضعیت و رنگ محیط اطراف خود را درک می نمایند و بر همین اساس تغییر رنگ می دهند. درک این تحولات زمینه را برای فراوری محصولات سه بعدی فراهم می آورد که از قابلیت استتار و تغییر رنگ اتوماتیک بر اساس شرایط محیطی برخوردار باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 507

به "فراوری محصولات قابل استتار با الهام از ده پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولات قابل استتار با الهام از ده پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید