تصاویر ، جعبه های تاریخی شکلات بلژیکی با تصاویر شاهان قاجار ، دستور متفاوت مظفرالدین شاه برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش ورزش من و تو، کارت شکلات های متعلق به دوران قاجار جمع آوری شده توسط یک مجموعه دار ایرانی در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفته و بستری برای مطالعه و پژوهش تاریخی آن عصر فراهم آورده است.

تصاویر ، جعبه های تاریخی شکلات بلژیکی با تصاویر شاهان قاجار ، دستور متفاوت مظفرالدین شاه برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

خبرنگاران - سام شمس آبادی صاحب این مجموعه با بیان اینکه این نمایشگاه تصاویر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول است که روی جعبه های شکلات آن دوره استفاده شده است گفت: بلژیک به عنوان مهمترین تولیدنماینده شکلات طی قراردادی تصاویری از ایران را روی جعبه شکلات هایش برای جذب توریست های اروپایی سده نوزده و اوایل بیستم قرار داد و این کارت شکلات ها که در مقاطعی مستقیماً به دستور و تحت نظر مظفرالدین شاه تهیه می شدند دریچه ای به دنیای تاریخ ارتباطات تصویری محسوب می گردد.

وی با اشاره به کاربرد کارت های شکلات در تشریح فرهنگ ها اضافه نمود: تصویر بسته بندی ها که شامل جاذبه های گردشگری ایران و پرتره شاهان بودند یکی از راه های شناساندن ایران به اروپایی ها بود که به دولت مردان قاجار در آن دوره پیشنهاد شد.

مهدی عراقچیان پژوهشگر تاریخ هنر نیز در خصوص این مجموعه گفت: این اقلام امروز اسناد بصری برای پژوهش های تاریخی محسوب می شوند که در بستر داده های آن می توان مطالعات فرهنگی و اجتماعی عمیقی را صورت داد.

بلژیک به عنوان مهمترین تولیدنماینده شکلات طی قراردادی تصاویری از ایران را روی جعبه شکلات هایش برای جذب توریست های اروپایی سده نوزده و اوایل بیستم قرار داد

وی معتقد است: تصاویر روی بسته بندی های کالاها همچون شکلات، کبریت، چای و کارت پستال ها در گذشته یکی از راه های معرفی حال و هوای مشرق زمین برای کسانی بود که فرسنگ ها دورتر زندگی می کردند.

مهدی عراقچیان اضافه نمود: در نمایشگاه دایر شده در تهران شاهد تصاویری از ایران در دوره قاجار به عنوان یکی از انواع اطلاعات بصری به جامانده از تاریخ هستیم که مشخصاً به سفارش دربار جهت معرفی ایران به گردشگران غربی تهیه شده است.

این کارت شکلات ها که در مقاطعی مستقیماً به دستور و تحت نظر

مظفرالدین شاه تهیه می شدند دریچه ای به دنیای

تاریخ ارتباطات تصویری محسوب می گردد

این مجموعه که در کافه لقانطه باغ موزه قصر تهران ارائه شده است هفتاد و هشت تصویر را در اندازه A5 شامل می گردد. علاقه مندان می توانند تا پانزدهم آذرماه 1398 برای دیدن این مجموعه به این نمایشگاه در باغ موزه قصر به نشانی انتهای خیابان مطهری، خیابان شهدای ناجا مراجعه نمایند.

در نمایشگاه شاهد تصاویری از قاجار هستیم که مشخصاً به سفارش دربار جهت معرفی ایران به گردشگران غربی تهیه شده است

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: رنگ بازی در عکس های تاریخی؛ قاجارها رنگی شدند | مورد عجیب اردشیر زاهدی و دروازه دولت وقتی که بود

مهدی عراقچیان با بیان اینکه شناختن تصویری که از یک کشور در دوره های مختلف در اذهان ساکنین دیگر نقاط دنیا شکل گرفته یکی از راه های آنالیز پیشینه چگونگی ارتباط آن کشور با دیگر ملل و تجزیه و تحلیل شرایط دوره مورد بحث است به ایرنا گفت: می دانیم که تاثیر و ماندگاری اصلی که تصویر در ذهن افراد به جا می گذارد به مراتب سریع تر و پایدارتر از نوشته های پر حجمی است که فقط متخصصان حوصله خواندن آن را دارند.

منبع: چمدان
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 588

به "تصاویر ، جعبه های تاریخی شکلات بلژیکی با تصاویر شاهان قاجار ، دستور متفاوت مظفرالدین شاه برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، جعبه های تاریخی شکلات بلژیکی با تصاویر شاهان قاجار ، دستور متفاوت مظفرالدین شاه برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید